Kockázatitőke-alap állami kezelésben

Kockázatitőke-társasághoz hasonló gazdasági vállalkozás létrehozását tervezi a Pénzügyminisztérium (PM), amely a hazai kis- és középvállalkozások tőke- és forrásigényeinek kielégítéséhez teremtene lehetőséget; ennek egyik forrása lehet az egyelőre elköltetlen, 1996–98 között fel nem használt, 150–170 millió euróra rúgó PHARE-keret.

2001. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kockázatitőke-társasághoz hasonló gazdasági vállalkozás létrehozását tervezi a Pénzügyminisztérium (PM), amely a hazai kis- és középvállalkozások tőke- és forrásigényeinek kielégítéséhez teremtene lehetőséget; ennek egyik forrása lehet az egyelőre elköltetlen, 1996–98 között fel nem használt, 150–170 millió euróra rúgó PHARE-keret.
Tállai András, a pénzügyi tárca politikai államtitkára megerősítette, hogy a tervek szerint még az év végéig létrejön ez az alap. Tállai ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy más pénzeszközöket is bevonnak majd, ha a koncepciót a kormány is jóváhagyja. Láthatóan megnövekedett az igény a kis-– és közepes vállalkozói szektorból újabb pénzeszközökre, amit jól reprezentál az is, hogy egy év alatt a duplájára, több mint 900 milliárd forintra nőtt a hitelállomány.
Szakértők lapunknak elmondták, nem magyarországi specialitás, hogy nem költik el az EU-s pénzeket, miután a megpályázott és az odaítélt támogatások csak akkor kerülnek a nyerteshez, ha a kérelmet Brüsszelben is jóváhagyják.
Ez pedig egyéves átfutási idővel is járhat. Probléma még az is, hogy a különböző PHARE-tenderek céljait minimálisan ismerik a pályázók. A transzparencia hiánya az említett konstrukcióval – ha az államkincstár lesz az alap kezelője –, lefedezhetővé válik.
Jelenleg 150–170 millió euró még el nem költött PHARE-támogatás áll hazánk rendelkezésére annak következtében, hogy az 1996–98. évi EU-s dotációk döntő hányada még felhasználatlan. Ez a pénz lehet a nemzeti kocká-zatitőke-alap financiális háttere – értesüléseink szerint. A PM-ben jelenleg szakmai egyeztetés alatt lévő tervezet szerint a nagyobb hatékonyság, a könnyebb hozzáférhetőség érdekében valószínűleg az államkincstáron belül hozzák létre a pénzeket kezelő nemzeti kockázatitőke-alapot. Az elképzelések alapján a budapesti misszió meghatározott összegig, 4–5 millió euróig saját hatáskörében engedélyezhet projektfinanszírozásokhoz PHARE-forrást.
Szakértők lapunknak úgy nyilatkoztak, hogy elköltetlen EU-s pénzek szinte mindegyik támogatásban részesített közép-európai országban „találhatók”. Ennek oka: a megpályázott és az odaítélt pénzek akkor kerülnek a nyerteshez, ha a kérelmet Brüsszelben is támogatják. Egy ilyen procedúra akár egyéves átfutási időt is „igényelhet”. Másik gond: a különböző tenderek céljait minimálisan ismerik a pályázók, azaz lényegében a transzparencia hiánya ezzel a konstrukcióval lefedezhetővé válik.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára elmondta, hogy láthatóan megnövekedett az igény a kis- és közepes vállalkozói szektorból újabb pénzeszközökre, amit jól reprezentál az is, hogy egy év alatt a duplájára, több mint 900 milliárd forintra nőtt a hitelállomány. Miközben a vállalkozások száma csökkent, nőtt a teljesítményük – fűzte hozzá Tállai András.
A Magyar Nemzet úgy tudja, 2001 végéig létrejön ez a kockázatitőke-társasághoz hasonló gazdasági vállalkozás a PM égisze alatt. A szaktárcánál azzal is kalkulálnak, hogy nem csak EU-s pénzeket vonnak be a kis- és közepes vállalkozások forrásigényeinek kielégítésére.
A jelenlegi koncepció szerint egy vállalkozásban csak 25 százalékos tulajdoni hányadot szerezne az állam, s ehhez maximum 15 millió forintos tőkét, valamint hitelt biztosítana. A nemzeti pénzügyi alap részesedését a későbbiekben az érintett vállalkozás természetesen kivásárolhatná. A kockázatitőke-társaságok az átlagosnál jóval magasabb hozam érdekében a szokásosnál nagyobb kockázatot vállalnak, ezért elsősorban olyan projektekbe fektetnek be, amelyektől nagy növekedőképességet remélnek – általában középtávon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.