Közkinccsé vált a géntérkép

A tavasszal bejelentett szenzáció óta két irányban folyik a génkutatók munkája: egyrészt a maradék tíz százalék genomot igyekeznek szegregálni, másrészt a már megismert 90 százalékos állománytérkép minőségét javítják. A párizsi genetikai kutatóbázis laborató-riumának magyar vezetője, Gyapai Gábor professzor lapunknak a patológusok Kaposvárott folyó kongresszusán nyilatkozott.

2001. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolumbusz véletlenül fedezte fel Amerikát, a génkutatóknak kell egy jó térkép, hogy ne tévedjenek el, és eljussanak a genom rejtelmeibe. Ha elkészül a tavasz óta tökéletesedő géntérkép, akkor következik a legfontosabb lépés: a térkép értelmezése – mondja Gyapai Gábor, a francia főváros Evry kerületében levő génkutató bázis 130 dolgozót foglalkoztató, évi 80 millió frank állami támogatást élvező genoscope laboratóriumának vezetője. A professzor emlékeztet: amikor megjelentek az első géntérképpel kapcsolatos publikációk, többé-kevésbé biztos volt, hogy nem százezer, hanem 30-40 ezer génünk van. Amit most kezdenek tisztábban látni a kutatók, az a gének komplex összetétele, az eddig nem ismert tulajdonságuk: egy génből többfajta „termék” is kikerülhet. Csak a leggazdagabb országok engedhetik meg maguknak a génkutatás finanszírozását: az Egyesült Államokban féltucatnyi intézetben, Angliában Cambridge mellett, Párizisban, Németországban és Japánban jelentős állami és magántőkével támogatott génkutatások folynak, ám az utóbbi időben Kína is feliratkozott a génkutató országok listájára – tudtuk meg Gyapai Gábortól. Elmondta: a génállományt faggató kutatóintézetek immár nem titkolják eredményeiket. Az 1999 eleje óta Evryben folyó „géntérképészeti” kutatások eredményei ez év őszén, a legtekintélyesebb angol genetikai szaklapban, a Nature-ben lesznek olvashatók – mondta a professzor.
Arra a kérdésre, hogy mikor vásárolhatjuk meg patikában is a géntérképünket, a professzor azt válaszolta: ez nem a közeli jövőben lesz. Hogy milyen messze van a terápia, nem tudható, ám hogy a térkép elengedhetetlen hozzá, nem vitatható – fejezte be a lapunknak adott nyilatkozatát a világhírű genetikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.