Nemzetgazdaságunk az elmúlt hónapok világgazdasági konjunktúracsökkenését érzékelve kissé lassabban, de összességében egyenletesen, egyes területein differenciáltan fejlődik. A magyar gazdaság folyamatosan bővül, növekedése erőteljesebb, mint az EU-országokban – jelenti az Ecostat.
A gazdaságban a sávszélesítés után bekövetkezett forinterősödést kisebb gyengülés követte, amely a versenyképesség fenntarthatóságát is segíti. Kedvező, hogy a magyar behozatal az elmúlt hónapokban nem nőtt jelentősen, és így nem okozott gondot a kereskedelmi mérlegben. A fizetési mérleg hiánya alacsonyabb az előrejelzettnél. A költséginfláció nyomását enyhítheti, hogy a világpiaci árakban nem várható jelentős emelkedés. Pozitív a hatása annak is, hogy az ipari növekedés visszaesése mellett az építőipar jelentősen és dinamikusan növeli termelését – derül ki az Ecostat jelentéséből. Javult augusztusban a Top 100 konjunktúraindex is, amely a nagyvállalatok gazdasági várakozásait fejezi ki; a mutató a júliusi 55 százalékos érték után 60 százalékra nőtt a múlt hónapban. A kutatóintézet 2001 végére fellendülést prognosztizál a gazdaságban; ennek mértéke és „ereje” azonban az Európai Unió gazdaságától függ. A cégek 43 százaléka számol a korábbinál magasabb belföldi kereslettel, ami a július havinál kedvezőbb megítélés. Beruházások és fejlesztések indításával csupán minden második cég számol, ez az esztendő legalacsonyabb értéke. Kapacitásaik kihasználásának megítélésében ugyanakkor derűlátóbbak a vállalkozások. A nagyvállalatok valamivel több mint négyötöde tervezi emelni értékesítési árait az inflációnál mérsékeltebb mértékben az év végéig.
A kis- és középvállalatok következő fél évre szóló gazdasági megítélése augusztusban lényegében nem változott az előző két hónapi várakozásaikhoz viszonyítva. Rövid távon sem a nemzetgazdaságban, sem pedig saját helyzetükben nem feltételeznek lényeges változást.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?