Piacösztönzés – jogi eszközökkel

A hazai tőkepiac élénkülését reméli a kormányzat a tőkepiaci törvény elfogadásától, amely lényegében három jogszabályt, köztük az értékpapírtörvényt váltja majd fel.

2001. 08. 12. 6:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még augusztusban döntés születhet a szabályozások végleges verziójáról, így az ősszel a parlament elvileg meg is szavazhatja az előterjesztést. Várhatóan 2002 januárjától lép életbe az egységes tőkepiaci törvény. A módosítások csaknem négyszáz paragrafust érintenek.

A kormányzat eltökélt a tőkepiac fellendítésében, noha ettől az egységes szabályozást jelentő „állami intervenciótól” önmagában aligha remélhető látványos pezsgés; az elemzők középtávon remélnek tőle pozitív változásokat.

Az elképzelések szerint jövőre megszűnik több korlátozás is; így például a nyilvános részvénykibocsátáshoz nem kell majd hároméves eredményes gazdálkodást produkálni, a kötvénypiac pedig erőre kaphat attól, hogy 2002-től egy vállalat a saját tőkéjétől nagyobb összegű hitelt „kölcsönözhet” majd kötvénykibocsátással. Jogalkotói szándék természetesen a garanciarendszer megléte, utóbbinál például a vásárló, azaz a befektető előre megtudhatja a kockázat várható mértékét egy független hitelminősítő cégtől – tudtuk meg a Pénzügyminisztériumban. Nagy változás lesz, hogy miniszteri rendelet fogja a jövő évtől meghatározni, milyen papírokat lehet hazánkban forgalomba hozni – eddig ezt törvény rögzítette. Magyarán: új értékpapírok esetén elegendő lesz a pénzügyminiszter „állásfoglalása” is, nem kell tehát a törvényhozási procedúrát kivárni új, a világpiacról Magyarországra adaptálható konstrukciók „áttelepítésekor”.

Valószínűleg hazánkban is kölcsönözhető lesz az értékpapír, vagyis a szomszéd részvényét saját tranzakcióinkhoz átmenetileg felhasználhatjuk. Ez azt eredményezheti, hogy az „alvó” részvények is forgalomba kerülnek, így a befektetők ezáltal árfolyamcsökkentésre spekulálhatnak.

A jogszabály előkészítői reformot terveznek a befektetési alapok területén is, és a fejlett piacokhoz hasonlóan, Magyarországon is megvásárolhatja majd egy befektetési alap egy másik alap részjegyét. Ezen, a befektetési szolgáltatást érintő jogi változásokban hangsúlyos szerepet kap az ügyfelek érdekvédelme: a befektető és a bróker személyes kapcsolatát mellőző elektronikus szolgáltatásoknál is csak személyesen köthető meg a szerződés, és továbbra is kötelező a szerződések, megbízások papíron való rögzítése. A tervezet megkülönböztet professzionális és nem professzionális befektetőket.

Nagy valószínűséggel elmarad a részvények árfolyamnyereségére kivetett forrásadó eltörlése, ugyanakkor az ellentetés irányú ügyletek nyereségének és veszteségének különbségét a magánszemélyeknek csak éves adóbevallásuk során kell befizetniük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.