Siófok, anno

2001. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üdvözöl unokanővéred, Katicza. A Siófokról készült első képes levelezőlapokon alig volt több hely a címzetthez szóló jókívánságnak, de talán nem is kellett részletezőbb ömlengés, mert a század első évtizedeiben már igencsak népszerű fürdőhely volt a „nyári főváros” rangot kivívó balatoni település.Ma sem kevésbé vonzó. Ám mert Siófok kezdettől a jómódú polgárság (a „felső tízezer”?) exkluzív nyaralóhelye volt, a vendéglátás tarifái vetekedtek a legkedveltebb európai üdülővárosok szolgáltatásainak költségeivel. Tóth-Baranyi Antal Pillantás a múltba című, 303 század eleji képes levelezőlapot bemutató könyve sem tartozik az olcsó kiadványok közé, ám akinek nem futja az idén (sem) néhány vízparti hétvégére, annak azt ajánljuk, simogassa a régi Siófokot bemutató album fényes lapjait, és tegyen időutazást a száz évvel ezelőtti üdülővárosba.Harminc évvel a magyarországi postai levelezőlapok bevezetését előíró rendelet után Siófok az elsők közt jelentkezett képes üdvözlőlappal. Tóth-Baranyi gyűjteményéből megtudjuk: az első (magyar és német nyelvű üdvözlő szöveget tartalmazó) képeslapot Siófokról Göttingenbe címezték 1896. július 6-án, és két nappal később meg is érkezett Ödön von Máriásfyhoz. Mint minden üdülőhelyi szolgáltatás, a képeslapkiadás is üzletté vált a balatoni régióban. Az első kiadók siófoki, enyingi és nagykanizsai iparosok, kereskedők, dohányboltosok és fotográfusok voltak. A legkorábbi „képeseket” kőlapra metszették, arról készültek a nyomatok. A siófoki gyűjteményben harminc litográfia található, és mellettük a már modernebb eljárással készült „fotós lapokra” is rácsodálkozhatunk. Siófok első szállodáját, a Hotel Siót 1907-ben Salamon Adolf rajzoltatta képeslapra. (A szálloda ma idegenforgalmi főiskolai tagozatként és kollégiumként őrzi építészeti értékeit.) Az 1912-ben átadott víztorony – amely mindmáig Siófok szimbóluma – jövőre már exkluzív szórakozóhelyként várja a vendégeket. A negyvenöt méter magas torony tetején eszpresszó lesz, ahová egy látványnak is nagyszerű lift szállítja fel a Balaton panorámájára kíváncsi turistákat.Az első – svájci stílusú, nyolcvankabinos – fürdőház 1878-ban készült Siófokon, ám a napimádók (a szegényebbek) ezt követően is a hajókikötő mólóján múlatták a nyári napokat ma már megmosolyogtató fürdőzőöltözékben. A korabeli (1916-os) gőzhajókikötő és környéke rendkívül kedvelt korzó volt. Azóta a hajóállomás nagyobb lett, ám a balatoni flotta nosztalgiahajói, a Kelén, a Helka, a Csongor és a Tünde ugyancsak a századforduló Siófokát idézik. A legnépszerűbb és nyaranta legnépesebb üdülővárosból ma egyedül a sült keszeg illata hiányzik. Az elegáns vendéglők étlapjai sokféle ponty-, harcsa- és fogaskülönlegességet kínálnak, ám – amint az idős balatoniak mondogatják – a parton sütött hal ízét és csábító illatát semmi nem feledtetheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.