Stagnál a német gazdaság

Függetlenül a Fed kamatcsökkentésétől, a befektetők alacsony érdeklődés mellett vásárolták a részvényeket a szerdai napon. A forgalom ugyan némi emelkedést mutatott, és a részvények árfolyamának többsége is pozitív elmozdulást jelzett. Az emelkedéssel nyitó, majd negatívba forduló árfolyammutatók a délelőtti lejtmeneteket követve újból növekedésbe fogtak, így a Nasdaq értéke 1,57 százalékot, míg a Dow Jones görbéje 1,01 százalékot emelkedett. Az amerikai emelkedések ellenére csütörtökön Tokióban csökkenés jellemezte a piacot.

2001. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vállalati profitokra és tőzsdei emelkedésekben bízva kereskedtek a Wall Streeten, így a korábban meggyengült és némi optimizmust jelző cégek részvényei újabb vásárlási középpontba kerültek. A nap sztárja az autógyártó General Motors és a szoftverkészítő Intuit cégek papírjai voltak. A GM (+1,5 dollár) árának emelkedése azzal magyarázható, hogy a szektorbeli problémákkal szemben nem jelentett profit warningot. Miközben a Premier Automotive Group-tag Ford Motors leépítésekkel és gyengülő eredmény-előrejelzésekkel próbálja gazdálkodását nyereségessé tenni addig, a GM a várakozásoknak megfelelő harmadik negyedévet vár. John Devin, a GM pénzügyi igazgatója szerint tartani lehet a cég által kitűzött irányt.
A számítástechnikai és azt kiszolgáló cégek árfolyamát a SEMI Book-To-Bill index (számítástechnikai rendelésállomány-mutató) növekedése határozta meg. A júliusi rendelésállomány indexe a korábbi hónaphoz képest ötszázalékos javulást jelzett, így keresletnövekedés fogja jellemezni a csipgyártókat és az internetes alkalmazást, valamint hálózatépítő cégeket is. A növekedés jótékonyan hatott az Intel (+0,89 dollár), a Cisco Systems (+0,47 dollár), az Oracle (+0,51 dollár) és a Lucent Technologies (+0,17 dollár) árára.
Nem követte az amerikai árfolyam-növekedéseket a tokiói börze 225 vezető részvényét jegyző index csütörtöki kereskedése. A Nikkei értéke 269,51 pontot zuhant annak a hírnek kapcsán, hogy a szigetország külkereskedelmi többlete 420,7 milliárd jenre esett vissza, ami 57,9 százalékkal kevesebb, mint a korábbi év hasonló időszakában mért érték. A japán csökkenés ellenére az európai befektetők kora délutánig a New York-i növekedési hatás alatt vásároltak és emelték az árfolyamokat. Az egyik legnagyobb és legfontosabb hír a frankfurti DAX-ot mozgatta, amely arról szólt, hogy a német GDP a második negyedévben, szezonálisan kiigazított adat szerint, nem nőtt az előző negyedévhez képest.
A német GDP-adatokkal párhuzamosan az argentin népszavazási hír is befolyásolta az árakat. A latin-amerikai ország elnöke népszavazást hirdetett a pénzügyi válság leküzdésére bevezetendő megszorító intézkedésekről, ami a MerVal árfolyamára ugyan nem hatott, de az nagy nemzetközi tetszést aratott. Az elnök ígéretet tett rá, hogy a szigorú takarékossági programot szociális intézkedésekkel kompenzálják.
A Budapesti Értéktőzsde kereskedését alacsony, 2,5 milliárd forintos forgalom és igen változatos árak tarkították. A vezető részvényeket megosztottság jellemezte, így a Matáv és az OTP ára csökkent, míg a Richter és a Mol értéke javulást jelzett. A nyitáskori 43 pontos emelkedést követve előző szintjére esett vissza a BUX görbéje, majd délután két óráig egy enyhe korrekció, azt követve egy újabb lejtmenet mozgatta a piacot. A nap végén 2,76 pontos csökkenést szenvedett el a hazai börzemutató, így 6354,42 ponton zárt. A már említett változatos árak közül kiemelendő nagy forgalmú Matáv (–5 forint) és a Mol (+40 forint). Az olajipari cég árát nagyban befolyásolta az a hír, hogy részt vesz a PKN-Orlen privatizációjában, de a további növekedési kilátásokat a gázüzletág jövőbeni sorsa és a lengyel cégvásárlás módja határozhatja meg. Drágulás jellemezte még a Richter- (+100 forint), az Antenna Hungária (+35 forint) és a BorsodChem (+190 forint) papírokat is. A távközlési papírok mellett gyengüléssel fejezte be a kereskedést az OTP (–90 forint), az Egis (–235 forint), a Pannonpalst (–90 forint), a Zalakerámia (–20 forint) és a Synergon (–18 forint). A hírek nélküli üzletmenet során a Katronpack felfüggesztése már nem volt túlzottan feltűnő, ami azzal magyarázható, hogy a csomagolóipari cég részvényeire nem akadt vevő, így azokra nem született kötés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.