Bélkő-Bánya Kőbányászati és Szolgáltató Kft. néven, hárommillió forintos törzstőkével alapított mészkő-, gipsz- és krétakitermelésre, továbbá kavics- és homokbányászatra új céget a Pannoncem Cementipari Rt. és a Duna–Dráva Cement (DDC) Kft. bélapátfalvi székhellyel.
Mindez annyit jelent, a Breitenburger AG érdekeltségi körébe tartozó Holcim Rt. és a Schwenk KG, illetve a Heidelberger AG közösen bányásznak majd Bélapátfalva térségében – Egertől 25 kilométerre –, hiszen az új vállalkozásban 50-50 százalékban tulajdonosok a külföldi cementbirodalmak magyarországi leányvállalatai, a Pannoncem és a DDC. A Bélkő-Bánya Kft. a cementgyártáshoz szükséges alapanyagot feltehetően a két anyavállalat részére szállítja majd. A társaság ügyvezetője egyébként az a Márton István, aki a tavaly ősszel leállított bélapátfalvi Bécem Cement- és Mészipari Rt. igazgatóságának elnöki posztját is betöltötte éveken keresztül.
Szakmai berkekben már elterjedt, hogy a Bélkő-Bánya Kft. gyakorlatilag a Bécem „aranyat érő” kitermelési jogát szerezte meg, a Bécem üzleti előnye ugyanis abból származott, hogy saját bányával rendelkezett. Mindenesetre a Cégközlönyben a Bélkő-Bánya főtevékenysége a mészkő, a gipsz és a kréta bányászata, ezenkívül még építési célú kő fejtése, kavics- és homokbányászat, egyéb nem bolti kiskereskedelem, szárazföldi jármű kölcsönzése, továbbá építőipari gépek és berendezések kölcsönzése szerepel a társaság tevékenységi körei között. A Bélkő-bánya Kft.-ben hasonló arányban vannak jelen a külföldi tulajdonosok, mint a Bécem Rt.-ben; a Bélkő-Bánya székhelye pontosan megegyezik a Bécem Rt. székhelyével.
Mint emlékezetes, a térség fideszes országgyűlési képviselője, Horváth László több akcióba is fogott a gyár megmentése érdekében, de sajnos nemcsak egy gyárral van gond, hanem az egész ágazat piaci helyzetével is. A politikus szerint a befektetők a magyar piacon nem versenyre törekedtek, hanem piaci alkut kötöttek. Mint megírtuk, Horváth kezdeményezésére a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) eljárás indult. A GVH a Bécem Rt. részvényesei ellen, a közös irányítás megszerzéséhez történő engedélykérés elmulasztása ürügyén indított eljárás módosított határozatában megállapította, hogy a tulajdonosok 1997. július elején közös irányítást szereztek a Bécem Rt. felett, ám ehhez „elfelejtették” kikérni a GVH engedélyét, s ezért a hivatal büntetést szabott ki. A GVH az öt vállalkozásra (Breitenburger AG és annak itteni leányvállalata, valamint a Heidelberger AG, Schwenk KG és magyarországi leányvállalata, a Duna-Dráva Cement Kft.) együttesen 12 millió forint bírságot szabott ki. A versenytanács ugyanakkor azt állítja: a közös irányításszerzés nem lett volna megtagadható, azaz ha az érintett cégek annak idején megkérik a versenyhivatali engedélyt, azt megkapták volna.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében