Gázpiaci nyitás 2003-ban

Uniós direktívák alapján 2003. január 1-jén nyílna meg a gázpiac hazánkban, a tervek szerint addigra kidolgozzák a részletes versenyszabályokat a szolgáltatók, valamint a feljogosított fogyasztók felkészülésére. Október végére megszülethet a Magyar Energia Hivatal gázárképzési javaslata is a Gazdasági Minisztérium (GM) részére – hangzott el tegnap a 36. nemzetközi gázkonferencián, Budapesten.

2001. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti érdek az EU-hoz történő csatlakozás, ezenbelül pedig a direktívák átvétele, így a földgázpiac uniós irányelvek alapján történő liberalizálása is – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a gázkonferencia és kiállítás szakmai részét Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy hazánkban 1993-ban fogadták el az energetikai irányelveket, amelyek ma is érvényesek. Hegedűs Éva hangsúlyozta, hogy Magyarországon a négymillió háztartásból csaknem hárommillió gázfogyasztó, így ez a biztonságos készletekkel rendelkező piac megkülönböztetett jelentőségű. A nyersanyagszerkezet keleti importdominanciájú, és a felmérések szerint 2010-ig tovább csökken a hazai „beszerzés” állománya. A GM helyettes államtitkára utalt arra is, hogy egy évtized alatt végbement az állami tulajdonú energiaszektor privatizációja; átlátható, ugyanakkor monopolhelyzetben lévő területről van jelenleg szó. A kormány 1998-as vállalása alapján készül az EU-s direktívák átvételére; ennek jegyében elkészült a részletes gázpiaci modell, és a gáztörvény tervezete már egyeztetés alatt áll, a tervek szerint 2003. január 1-jén megnyílik a gázpiac.
Vasanits Dezső, a Gázszolgáltatók Egyesületének elnöke ennek kapcsán azt nyilatkozta, hogy a gázszolgáltatók szerint kedvező volna, ha az új gáztörvényt még ebben az évben elfogadná a parlament.
Kaderják Péter, a Magyar Energia Hivatal főigazgatója bejelentette, hogy október végére elkészülhet az új gázárképzési javaslat is a GM részére. Erre azért van szükség, mert idén lejár az elmúlt öt évre kialakított árképzési mechanizmus. A javaslatról szeptemberben egyeztetnek a különböző fórumokkal. Az MTI-nek Kaderják elárulta, hogy az új árképzést négy évre szeretnék kialakítani, s az a jelenlegihez hasonló meghatározott árképlet alapján számolná ki a gáz árát. Miután az új gáztörvény 2003 januárjától léphet életbe, nem baj, ha elfogadása a jövő év elejére csúszik át. – Szeretnék elérni azt a korlátozást, hogy egy érdekeltségi körbe tartozó cég a piac 30 százalékánál nagyobb befolyást ne szerezhessen – tette hozzá Kaderják, aki kitért arra is, hogy a jelenlegi törvényi szabályozás alapján a Mol Rt. csak egyben tudja értékesíteni a gáztárolási, gázszállítási és gázkereskedelmi tevékenységét.

A magyar kormány és a Mol eltökélt szándéka, hogy 2001 végéig eladják a Mol veszteséges gázüzletágát – mondta tegnap Marek Foltynowicz, a Mol lengyelországi képviselője Varsóban újságíróknak. Közölte: a Mol vezetősége és a magyar kormány eltökélt szándéka, hogy az év végéig befejezi a tárgyalásokat az eladásról. – Nem a Mol hivatalos álláspontját, hanem saját véleményét mondta el Marek Foltynowicz a gázüzletággal kapcsolatban – reagált a hírre Mohorovic Denis, a cég regionális sajtóreferense tegnap az MTI-nek. A sajtóreferens elmondta: a Mol már korábban nyilvánosságra hozta, hogy tárgyalásokat folytat a gázüzletág részbeni, illetve teljes eladásáról. Az értékesítésre azonban nincs kitűzve időpont, ami nem zárja ki azt sem, hogy már idén sikerül eladni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.