Hazánk is tőkebefektető lett

Ugyan 2000-ben a világgazdaság lassult és csökkentek a kapacitásnövelő beruházások, a közép-európai régióban, így Magyarországon is rekordszintű volt a növekedés mértéke. A volt szocialista blokk államai közül immár ketten – kimutathatóan – jelentős tőkebefektetők; Oroszország egymilliárd dollárnyi működő tőkét „helyezett” ki, míg hazánk 4-500 milliónyit.

2001. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország egyébként transznacionális mutatója alapján a második Nyugat-Európában, csak Írország előzi meg, míg a közép-európai térségben a dobogó tetején áll – hangzott el tegnap az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) által készített, külföldi tőkebefektetésekről szóló jelentés bemutatóján.
Simai Mihály akadémikus elmondta, a jelentés azt vizsgálja, a nagy nemzetközi vállalatbirodalmak miképpen kapcsolódtak be a nemzetgazdaságokba, segítik-e vagy gátolják a fejlődést, és milyen viszonyt alakítottak ki a helyi vállalkozásokkal, azokat sikerült-e beszállítói helyzetbe hozniuk. A beáramló működő tőke egyértelműen pozitív folyamatokat indukál az adott ország gazdaságában. Jelenleg nagy kérdés, hogy az USA-t ért támadás sokkjára a világgazdaság miként reagál. A Széchenyi-tervhez hasonló állami programok nem számítanak ritkaságnak a fejlettebb országokban sem.
Hozzávetőleg száz multinacionális vállalat uralja a világgazdaságot, amelyből 30-40 már Magyarországon is képviselteti magát. Bár a tavalyi világviszonylatban mért 18 százalékos növekedés mindenféleképpen lassulás az ezt megelőző periódusok átlagos 40 százalékos bővüléséhez képest, mégis 1,3 milliárd dolláros volt a tőkeáramlás. Idén a növekedés mértéke, illetve a tőkeáramlás várhatóan alulmúlja a tavalyi esztendő adatait.
Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének főigazgatója úgy tartja, a lassulás egyik oka, hogy világszerte lezajlottak a privatizációs folyamatok, továbbá fúziós korszak köszöntött be. Az USA-t ért terrortámadás után felértékelődik a biztonság, vagyis a transznacionális vállalatok a biztonságos helyszíneken fektetnek be.
A főigazgató szerint a tőke motivációjában új elemek jelentek meg, ezek közül is a legjelentősebb, hogy a „nyers” és olcsó munkaerő helyett immár a versenyképes termelési költség csalogatja a befektetőket. A főigazgató kifejtette, hogy a hazánkban jelentősen megugró bérköltségek mellett a forint tízszázalékos erősödése kifejezetten megemelte a termelési kiadásokat.
Az idén nem lett volna szabad felszabadítani a forint árfolyamát – fűzte hozzá.
A külföldi tőkebefektetések egyébként 2001-ben 27 milliárd dollárt tettek ki a közép-európai térségben, amelyből Magyarország nyolcszázalékos részesedését megelőzi Lengyelország és Csehország. Inotai úgy tartja, hogy 1999-től az országba áramló nettó külföldi tőke már csak részben fedezi a folyó fizetési mérleg hiányát, így kismértékben ugyan, de hazánk eladósodottsága nő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.