A balatoni régióban az idén is befektetett többmilliárdos fejlesztés reménnyel és várakozással töltötte el a kereskedelmi szálláshelyek és a magánpanziók tulajdonosait, és mert a tóparti szolgáltatások, a vízi turizmus feltételei is lényegesen javultak, az első fél év stagnáló idegenforgalma után jobb elő- és főszezonra számítottak a „napfényiparban” dolgozók. Habár augusztus végére csak a gyorsmérlegek készültek el, már most látható: 2001 nem lesz rekordéve a magyar turizmusnak.
A Siotour tizenkét tóparti kempingjében és nyaralótelepein a múlt hónap végéig 65 ezer vendéget és 350 ezer vendégéjszakát regisztráltak, az északi part vendégeit fogadó Balatontourist 14 kempingjének 4300 parcelláját együttesen 552 ezren vették igénybe. Ez utóbbi hatszázalékos növekedést mutat a múlt év hasonló időszakához képest, és hasonló arányú emelkedést könyvelhetnek el a somogyi parti Siotournál is.
Kedvező tapasztalat viszont mindkét kempingeztetőcégnél, hogy a dán és a holland vendégek és a német turisták tartósnak tűnő túlsúlya mellett nőtt a hazai nyaralók száma.
A négy nagy siófoki szállodát és a földvári Neptun Hotelt üzemeltető Accor-Pannonia Hotels ez év nyarán 65 százalékos kihasználtságot regisztrált. Hatvanháromezer szobát bocsátottak vendégeik rendelkezésére, az azokban töltött éjszakák száma meghaladta a 125 ezret. A Pannon Hotels igazgatója arról számolt be lapunknak, hogy miközben német vendégeik aránya továbbra is 65 százalékos, az észak-európai országok turistáin kívül a korábbiaknál több magyar család engedheti meg magának az igényes szállodai szolgáltatással járó nyolc-tíz napos balatoni üdülést.
A Balatoni Hajózási Rt. augusztus 20-án lezárt statisztikája szerint az üdülési szezonban 880 ezer utas váltott jegyet a hajóikra, ami a múlt év hasonló időszakához képest ötszázalékos csökkenést mutat. A Szántód és Tihany között közlekedő kompok 960 ezer utast és 299 ezer járművet szállítottak a három nyári hónapban. A kompokon az utasok száma két százalékkal volt kevesebb a múlt évinél, a komphajókon szállított járműveké viszont két százalékkal több volt.
A hajóstársaság az utasszámcsökkenést a strandokra csábító kánikulai melegnek tulajdonítja, ugyanakkor abban bízik, hogy a kora őszi járatok – amelyek a kirándulók és a vízen konferenciázók mellett szüretelőket is fuvaroznak majd – pótolják a forró júliusi és augusztusi napok utasszámveszteségét.
Varga Mihály: Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom