MFB: fókuszban a hazai cégek

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. kihelyezett hitelállományának 15–20 százaléka közvetlenül, míg további 20 százaléka közvetetten a kis- és közepes vállalkozások fejlesztési elképzeléseit segíti elő; a szakosított hitelintézet a magyar gazdasági növekedés motorjainak tartja ezeket a társaságokat.

2001. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Döntően projekteket finanszíroz az MFB a kis- és közepes vállalkozások esetében; ezen belül a bank külön kezeli a hazai vállalatok kutatási-fejlesztési (K+F) tevékenységének finanszírozási igényeit – mondta el Kálnási Jolán, a Magyar Fejlesztési Bank Rt. munkatársa tegnap egy szakmai konferencián.
Az MFB Rt. kiemelkedő szerepet vállal a hazai infrastruktúra, a telekommunikáció, az élelmiszer- és élelmiszer-feldolgozó ipar, a gyógyszeripar hitelezésének területén. Ezen túl, a bank üzleti aktivitása kiterjed az energiaiparra, a vegyiparra, a környezetvédelmi beruházásokra. Az MFB konstrukciói lényegében két ponton térnek el a magyar kereskedelmi bankok által kínált hitelektől: a futamidő meglehetősen „hosszú”, általában 4–6 éves a kihelyezések periódusa, míg egyes esetekben ez az időszak 10–15 esztendő is lehet, továbbá speciális hitelcélokat (korszerű technológiai eljárások adaptálása, beszállítói kapcsolatok erősítése, munkahelyteremtés és ipari parkokba való betelepülés ösztönzése, regionális fejlesztési programokban való részvétel) preferál az állami tulajdonban lévő bank. A nyújtható pénzösszeg azonban nem haladhatja meg a vállalkozás saját tőkéjének ötszörösét, ugyanakkor a hitelkihelyezés legfontosabb feltétele, hogy a pályázónak minimálisan 20 százalékos saját forrással kell rendelkeznie a teljes – áfa nélküli – költségelőirányzatból.
Az MFB-nek négy speciális hitelkonstrukciója van a kis- és közepes vállalkozások finanszírozására: az Európa Tanács Társadalomfejlesztési Alap által refinanszírozott hitelkonstrukció, a kis- és középvállalkozói beruházási hitelprogram, a beszállítói célprogramhoz kapcsolódó hitelkonstrukció és a termelőeszközöket finanszírozó lízingkonstrukció.
Az MFB hitelállományának 15–20 százaléka közvetlenül, míg további 20 százaléka közvetetten a kis- és közepes vállalkozások fejlesztési elképzeléseit segíti elő – hangsúlyozta Kálnási Jolán, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy a szakosított hitelintézet speciális funkciója miatt nem elsősorban versenytársa, hanem sokkal inkább üzleti partnere a hazai kereskedelmi bankoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.