Nem érkezett felkérés az USA-tól

A magyar kormány semmilyen felkérést nem kapott arra, hogy az Amerikai Egyesült Államok magyar segítséget, közreműködést kérne a múlt keddi terrortámadásra adandó válaszlépésekhez – jelentette ki Martonyi János külügyminiszter. A merénylet után elrendelt fokozott biztonsági intézkedések máig maradnak érvényben, a nemzetbiztonsági kabinet áttekinti a helyzetet, és dönt az esetleges további lépésekről.

2001. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem közvetve, sem közvetlenül nem fenyegeti veszély Magyarországot a múlt keddi, Amerikát ért terrortámadás után. A szükséges lépéseket az illetékesek megtették – jelentette ki Martonyi János. A külügyminiszter a hét végi informális kormányülés után határozottan leszögezte: a magyar kormány semmiféle olyan megkeresést, jelzést, fölvetést nem kapott, amely arra utalna, hogy az Egyesült Államok kormánya hazánk segítségét, közreműködését kérné.
– A magyar légtér igénybevételéről sem történt jelzés vagy felvetés, ám mint ismeretes, Taszár őrizetét már a támadást követő első órákban megerősítették – közölte a Magyar Nemzet kérdésére Martonyi János.
Szólt arról is: nem zárható ki, hogy az Egyesült Államok maga teszi meg a szükséges lépéseket ebben a helyzetben. Emlékeztetett arra: a NATO-tanács fegyveres támadásnak minősítette a két amerikai nagyváros elleni terrorcselekményt, feltéve, hogy egyértelmű megállapítást nyer: a támadás külföldről érkezett. Ez esetben az Egyesült Államok – a washingtoni szerződés V. cikkelye alapján – maga dönt arról, szövetségeseivel együtt, azok segítségével, vagy maga teszi meg a szükséges lépéseket. A válaszlépés lehet diplomáciai, politikai, információs és gazdasági, végső soron pedig katonai természetű – tette hozzá a külügyminiszter.
A kormány álláspontját tolmácsolva Martonyi János ismételten hangsúlyozta: a kabinetnek is az a véleménye, hogy ez a tett fegyveres támadásnak minősül, nemcsak az Egyesült Államok elleni támadás, hanem az egész emberiség elleni, ezért mindenkinek kötelessége a szolidaritás. Ma már olyan új veszélyek, kockázatok vannak, amelyek világméretű voltuk miatt új meggondolásra késztetnek. – Ezt már a Washingtonban elfogadott 1999-es szövetségi stratégia is előre jelezte, és figyelmeztetett a minap történtekhez hasonló kihívások veszélyére – emlékeztetett a miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.