Ismét a Somogy Megyei Bíróság elé kerül a Szántód és Zamárdi között kirobbant határvitaügy. Az immár több mint három éve folyó „önkormányzati háború” tétje, hogy Zamárdi javára ítéli-e meg a bíróság azt a bel- és külterületi részt, amelyet – Zamárdi önkormányzata szerint – jogtalanul birtokol Szántód. A „megcsonkított” balatoni nagyközség, Zamárdi az igazságtételtől 400 milliós adóbevétel visszautalását is várja Szántódtól. A Legfelsőbb Bíróság tavasszal döntött arról, hogy a Somogy Megyei Bíróságnak újra kell tárgyalnia Zamárdi és Szántód peres ügyét, mivelhogy a két település elválásakor (Szántód önálló településsé nyilvánításakor) a településhatárt nem lakosságarányosan állapították meg. Zamárdi szerint a 381 lakosú Szántód 200 hektár Balaton-parti földdel kurtította meg a több mint kétezer fős Zamárdit, s ezzel az új településhez jutott a magyar tenger leghosszabb és egyik leghangulatosabb strandja, nem beszélve a patinás szántódi kompkikötőről és környékéről.
Zamárdi polgármestere együttes ülésre hívta meg a szántódi képviselő-testületet, remélve, hogy peren kívüli megegyezés születik a vitatott ügyben. – Habár lakosságarányosan Szántódot a korábbi közös terület 13,5 százaléka illetné meg, mi 22 százalékot ajánlanánk (ajánlottunk volna) nekik, de nem jöttek el a közös testületi ülésre – mondta. Hozzáfűzte: most újabb időpontot javasoltak azzal, hogy arról Szántód döntsön.
– Pánikszerűen akar egyezkedni Zamárdi, egyébként pedig azt is furcsállom, hogy a polgármester hívta össze a szántódi képviselő-testületet – fogalmazott Kara-binszky Gyula, Szántód polgármestere. Ő egyebek mellett azzal érvel, hogy az önkormányzati jog sérülne, ha nem terület-, hanem lakosságarányosan jelölnék ki a két település határait.
A határvitaügy várhatóan a Somogy Megyei Bíróságon folytatódik, és hátravan még a vagyonmegosztás procedúrája is.
Varga Mihály: Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom