Újrarajzolják a Balaton partvonalát

Utoljára több mint harminc éve határozták meg jogszabályban, hol húzódik a Balaton partvonala, ám addigra – és azután is – gyakran „korrigálták” a vízpartot a helyhatósá-gok, korábban a SZOT-üdülők kezelői és a part menti telkek tulajdonosai. Lopta a Balatont, aki csak tehette, volt, aki negyven-ötven négyzetméter feltöltésével növelte telkét. Most vége a tó elrablásának: a Balaton-törvény 2002 végéig szabott határidőt a partrehabilitációnak, amely remélhetőleg egyszer s mindenkorra kijelöli a tó sértetlen partvonalát.

2001. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vízügyi szakemberek, geodéták, önkormányzati területrendezők, környezetvédelmi hatóságok és természetvédők serénykednek a tómeder megóvásán, mert mint mondják, megengedhetetlen, hogy bárki is szabad prédaként kezelje a Balatont. A tó kezelője, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségének vezetője, Fejér Vilmos lapunknak elmondta: ebben az évben a 42 közvetlen tóparti település felénél elkészül a földhivatalokkal egyeztetett alaptérkép, és hogy hiteles legyen a partvonalrajz, GPS-es (műholdas) helyzetmeghatározó műszerekkel pontosítják a térképeket. Fejér Vilmos megjegyezte: a vízügyi hatóság csak a tó felől tájékozódhat az esetleges feltöltésekről, ugyanis a tulajdonjogot sértené meg, ha a „szárazföldi bejárat” felől kutakodnék a telekhatárt illetően. Ezért indokolt „felülről” is elvégezni a partvonal-kontrollt.
A vízügyesek több mint kétszáz „vízhatársértésről” tudnak. Egyes balatoni településeken korábban úgyszólván sikk volt kommunális szeméttel és építkezési törmelékkel feltölteni, majd kiszakítani néhány négyzetméternyit a tóból, ám előfordultak jelentősebb tórablási akciók is. Néhány balatoni strand, hajdani SZOT-üdülő – nem kizárt, hogy az akkori jogszabályok megsértése nélkül – növelte területét a tó rovására.
A balatoni vízügyi hatóság most egyezségre törekszik azokkal, akik a jogi partvonaltól beljebb terjeszkedtek. Bontásra, a feltöltött területek megszüntetésére szólítja fel az érintetteket, ám ha ez nem vezet eredményre, jogi úton szerez érvényt a medervonal tiszteletben tartásának.
A partrehabilitációnak egyébként nemcsak a nyílt víz határának pontosítása a célja, hanem azoknak a szemétzugoknak az eltüntetése is, amelyek helyenként elcsúfítják a vízparti telkek tó felőli részét, és ezzel a nádasokat veszélyeztetik. Sor kerülhet természetesen olyan, a Balatonrendezési tervével harmonizáló partvonal-korrekciókra is, amelyek eredményeként közvetlen vízparti sétányok alakíthatók ki. Ilyen esetekben várhatóan egyéni sérelmekkel és hosszú időn át tartó pereskedésekkel is számolnia kell a vízügyi hatóságoknak.
Mint minden évben, szeptember és október az idén is a „tó nagytakarításának” időszaka. Noha még javában tart a horgászszezon és a vízben áll csaknem háromezer hal-leső, október végéig partra kell kerülnie a stégeknek. Ellenkező esetben a Vízvédelem „fedőnevű” uszály begyűjti azokat, és megfizetteti a tárolóhelyre szállítás költségét a feledékeny tulajdonosokkal – tudtuk meg Fejér Vilmostól. Aki azt sem titkolta: az engedély nélkül felállított („rendszámtábla” nélküli), tóban hagyott halleső tákolmányokat – ha azokért a tulajdonosuk nem jelentkezik – a MÉH-ben szállíttatják, ahol felaprítják és hulladékként értékesítik.
A Balaton egyébként túlélte a hosszú, forró, csapadékszegény nyarat. A tó átlagos vízállása ez idő szerint 55 centiméter. Halpusztulás, algásodás nem történt az idén, ám a vízszint újraszabályozása halaszthatatlanná vált.
A helyenként fellépő iszaposodás, öbölkiszáradás – a horgászok halfogási esélyének csökkenése – is arra int, fel kell készülni az ideihez és a múlt évihez hasonló aszályos esztendőkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.