A svábhegyi őserdő fogyatkozó emlékei

Szepesi Attila
2001. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pest köztudottan mocsaras síkságra épült, melyet a Duna holtágai, homokpuszták és ligetek tettek változatossá. Buda viszont hegyekre települt, s mintegy másfél évszázaddal ezelőtt kezdődött a folyamat, melynek során a folyó jobb partján szorongó város elkezdett a hegyek felé terebélyesülni. Ami persze együtt járt az itteni vadon lassú hátrálásával. Jókai, aki amúgy is kedvelte a hangulatos tájakat, különösen a Tisza környékét, ahol megragadta a pákászok meg a pásztorok élete, de a szeme előtt nagyvárossá növekvő Pest-Budát, illetve Budapestet is, színes képet fest a svábhegyi vadonerdő romantikus világáról, de figyelmét nem kerüli el az idők változása sem.
„Akkor volt szép a Svábhegy – írja a XIX. század nyolcvanas évei elején –, amikor még a vadállat volt benne otthon, az ember csak úgy vetődött ide, mint kóbor bujdosó vagy világkerülő különc… Negyven évvel ezelőtt a Svábhegy maga is még ősvadon volt. Füvészek és rovargyűjtők számára valóságos kincsesbánya… Az erdőkben biztos tanyát tartott a borz, a menyét ellátogatott a tyúkudvarokba, s a rókák úgy el voltak szaporodva, hogy úton-útfélen lehetett szép példányaikkal találkozni. Gyönyörű nagy kígyókat lehetett látni a bokrok közt… A Farkasvölgyben még erdei sasok fészkére lehetett találni.”
Épület, egy-egy főúri vadásztanya, vendégfogadó, vagy „paraszt gunyhócsoport” csak itt-ott tarkította a vadonerdő tisztásait. És állt itt egy bizonyos csokoládégyáros háza is, inkább tán palotája, amelyet a ház homlokzatát díszítő időmérő szerkezetről órásnak neveztek. Nos, ez az óra meg-megkondult, ha eljött az ideje, „regulázta az időt” és az erdőkerülők kürtjének tutulása adta tovább a múló délelőtt vagy délután hírét. Hozzáteszi még Jókai, a hely becsét emelendő: „Innen, az órásházból intézte Görgei 1849. május havában Budavár ostromát…” Az évszázad előrehaladtával aztán ez a romantikus hangulatú világ is megváltozott. „A Svábhegyet, mint üdőlőhelyet, igazán a színészek és írók fedezték föl. Ők kezdtek el legelőször ide építkezni, s lassanként egy helikoni telep támadt a Svábhegyen, melynek legmagasabb helyét báró Eötvös Józsefnek emeletes nyaralója foglalta el…”
Ahogy pedig a környék kezdett divatba jönni, egyre többen települtek meg itt. Például Albrecht főherceg meg Than Mór, a festő. És mivel híre ment, hogy az itteni levegő gyógyhatású, hogy ide „epidemia nem jön soha” – ahogy Jókai jegyzi –, kezdett a város népének apraja-nagyja errefelé áramlani. „Pünkösd hétfőjén aztán az egész népé volt a Svábhegy. E napon mintha az egész város kimozdult volna a helyéből, úgy tódultak fel a hegyi utakon már hajnalhasadtakor a mulató csapatok – dalárdák, céhek, egyesületek, iskolák – zászlóikkal, énekelve-dobolva…” Jöttek a „kevély bakák pirospozsgás szakácsnőik kíséretében”. Jöttek „izmos munkáslegények rúdra akasztott seres hordóval a vállukon”. És zeng a Klapka-induló meg a Schneider Fáni-polka. És persze a vásári bódék is sorra nőnek ki a földből, mézeskalácsosoké, narancs- és „bicsak-árus tótoké”. Jönnek a kintornások, a kucséberek és mutatványosok. „Van itt célbalövés, birkózás, karómászás, csörög a kocka…”
Ám ahol egy táj divatba jön, ott feltűnnek a spekulánsok is. Úgy pusztítják új telkekért az erdőséget, hogy annak módszeres irtásával elapadtak még a források is.
Jókai látta, végigélte s lanyha lelkesedéssel bár, de meg is örökítette: hogyan lett a svábhegyi vadonból – mint írja – „piaccal, boltokkal ellátott elsőrendű mulatóhely”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.