Balázs László, a VIII. kerület főépítésze lapunknak elmondta: Csécsei Béla polgármesterrel együtt a napokban tárgyaltak az önkormányzat fejlesztési elképzeléseiről a Budapesti Városvédő Egyesülettel. A civil szervezet szerint a jelenleg lepusztult állapotú Ganz-telep rendezése nem várathat magára, s az ipari terület több csarnokát védettség alá kellene helyezni.
Jövőre az önkormányzat szakemberei megkezdik az egységes szerkezetű kerületi városrendezési és építési szabályzat kidolgozását. Józsefváros olyan értékvédelmi rendeletet készít, amely többek között a Ganz-MÁVAG területének rendezését is szabályozza – tette hozzá a főépítész, aki szerint a Ganz-telep területe potenciálisan fejleszthető, a csarnokok nagy részét ugyanis nem használják, mert a régi üzemek jogutódai és a betelepült cégek közül már csak néhányan folytatnak ipari tevékenységet a régi falak között. A terület könnyen megközelíthető épületeibe közben betelepültek a kereskedő és szolgáltató vállalkozók, de a helyi rendezési tervnek a nagyvonalú hasznosítást kell megcéloznia. Erről megindultak a tárgyalások a legnagyobb tulajdonosokkal. Az ipari tevékenységet folytatók egy része nem kívánja elhagyni az általa használt épületeket, de korszerűsítené az itt alkalmazott technológiát. Más cégek viszont szívesen értékesítenék ingatlanjaikat, mert vidéki telephelyeik is vannak.
Balázs László úgy tartja : a kerületi szabályozási tervet a tulajdonosokkal való egyeztetés alapján kell előkészíteni. A Ganz-telepen belül négy-öt nagyobb tömb helyezkedik el, amelyeket utcák határolnak. Ezeken valamikor a közeli tisztviselőtelep és a munkásnegyed lakói közlekedtek, amíg be nem építették az utcákat a trösztösítés idején. A leginkább megvalósítható építészeti megoldás az lenne, ha a területet ismét tömbökre bontanák, és újra megnyitnák az utcákat az épületek könnyebb megközelítése céljából. A térség ugyanis csak akkor válik használhatóvá, ha utcák, parkolók, zöld felületek alakíthatók ki. Ehhez az első ütemben alapos vizsgálatot kell folytatni, hogy meghatározhassák a rendezés koncepcióját. Ezután dolgozzák ki a rendezési tervet, amelyet a képviselő-testület rendelet formájában fogad el. Az építési hatóság ez alapján adja ki a bontási és építési engedélyeket.
Csécsei Béla polgármester lapunkkal egyelőre annyit közölt: a Ganz-gyártelep és a Józsefvárosi pályaudvar több mint hetvenhektárnyi területének rendezésére vonatkozóan még nincs kialakult koncepció, de már tárgyalásokat folytatnak a lehetséges megoldásokról a tulajdonosokkal.
Százharminc tulajdonos működik a telepen, így nem lesz könnyű a megegyezés – szögezte le Szilvássy Gábor, a Ganz Híd-, Daru- és Acélszerkezet-gyártó Rt. gazdasági és pénzügyi igazgatója.
Szerinte csak az állam, az önkormányzat és a tulajdonosok együttműködésével oldható meg a rehabilitáció, amely öt-tíz évig is eltarthat majd.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak