Az új bort ünnepelték Budafokon

A legenda szerint Corvin Mátyás is sűrűn emlegette a kiváló budafoki óvörösbort, amelyet a Buda környéki erdőségekben folytatott vadászatainak idején ismert meg, amikor megpihent Promontorban. Az óvörös hagyományát ma a főváros egyetlen szőlőskertje őrzi Budafokon, ahol a hazai szőlőfajták jelentős részét és a világ összes szőlőművelési módját megismerhetik a százéves helyi borászati iskola tanulói. A tangazdaság pincészetében szombaton Márton-napi újborünnepet rendeztek.

2001. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Savoyai Jenő herceg betelepítéseit követően kezdődött meg az újkori szőlőművelés a régi Budafokon, Promontorban, a XVIII. században – meséli Garbóczi László helytörténész. Az első német telepesek csak a Pacsirtamezőt (Lerchenfeldet) ültették be szőlőtőkékkel, de a század közepére fokozatosan kiterjedt a szőlőterület a Hofried udvari dűlő irányába. A település fénykorát hozó XIX. században ez lett az egyik legirigyeltebb térsége Buda környékének, mert kitűnő szőlőművelési adottságokkal rendelkezett. A kelet-nyugati lejtőket reggeltől estig sütötte a nap, és ritkán volt fagyos az idő a domboldalakon. Az itteni Udvari dűlő felső részén szerzett hatalmas szőlőskertet a több generáción keresztül vendéglátással foglalkozó Werl család. A német família Mária Terézia korában telepedett le hazánkban és a Pflaster elnevezésű területen (a mai Plébánia utca felső részén) termelt szőlőjéből készült bort adta el hat népszerű vendéglőjében.
Az 1880-as években a gyökértetű kipusztította az itteni szőlők kilencven százalékát, ezért csonthéjasokkal, főként őszibarackfákkal telepítették be Promontor lejtőit. A második világháború után a tulajdonviszonyok megváltozásával elhanyagolták a szőlőművelést, majd az államosítás idején öt és fél hektárnyi területet adtak a budafoki borászati iskolának. Az iskola újratelepítési munkáival sikerült megőrizni a főváros egyetlen nagyobb szőlőskertjét. A százesztendős Soós István Borászati Középiskolának köszönhető, hogy a 35 ezer négyzetméteres terület megúszta a parcellázást.
A kilencvenes évektől, a nagyüzemek megszűntével a családi gazdálkodás és a borturizmus oktatása került előtérbe, így sikerült egy fejlett mintagazdaságot létrehozni a szőlőskertben.
Földesi Gyula, a tangazdaság vezetője arról tájékoztatott, hogy az ország szőlőfajtáinak jelentős része megtalálható a jelenlegi tankertben, és a világ összes ismert művelési módját bemutatják a diákoknak. Új épületegyüttest alakítottak ki: felújították a présházat és a gépházat, illetve diákszállást és panziót hoztak létre a vendégfogadás oktatására. Nagy feladatot jelentett a szakmai rekonstrukció is, korszerű feldolgozó- és palackozóüzemet építettek, valamint saválló tartályokat vásároltak az újonnan létesült négyszáz négyzetméteres boltíves pincészet számára. Ezzel létrejött Budapest chateau-ja: az egyetlen olyan bortermelő hely a fővárosban, ahol nemcsak szőlőt termesztenek, hanem fel is dolgozzák azt, az elkészült bort palackozzák és értékesítik, illetve rendezvényeket tartanak és szállást adnak az ide érkezőknek. A pincészet száz férőhelyes Corvin lovagtermében rendezik meg minden évben a Márton-napi újbor ünnepet, amelyen a gazdaság borait is megkóstolhatják a libasültet falatozó vendégek. A tangazdaság minden évben bekapcsolódik a Budafoki Borfesztivál rendezvényibe is. A pincészetben borászati eszközkiállítás, bormúzeum és egy borkút is található, ahonnan fehér- és vörösbor folyik, hasonlóan mint Mátyás palotájában. Az épületek bejárata előtt hatalmas fügefák mellett kemencében sütik a lángost a látogatóknak. Ma már csak Budafok tüdejének nevezik a területet a helyiek, mert a környezete is egyre szépül a rendszeres faültetések révén. A borászati iskola nagyobb rendezvények befogadására alkalmas sportcsarnokot is kíván létesíteni a szőlőskert egy részén, ehhez a Széchenyi-terv lehetőségeit kívánják majd kihasználni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.