Elfeledett budafoki barlanglakások

„Hol van az a város, ahol a kecske a kéményhez van kikötve ?” – szól a század eleji találós kérdés, amelyre egykor szinte minden budapesti tudta a választ. A tréfa alapjául szolgáló budafoki barlanglakások régen eltűntek, emléküket csak egy múzeum, néhány pince, raktár vagy betömött üreg, és az idősebbek emlékezete őrzi.

2001. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budafok központjától dél felé tartva, csaknem a Duna partján helyezkedett el a híres-hírhedt Török-barlang vagy Nagy-barlang bejárata, amelyben a helybéli hagyomány szerint a török dúlás elől rejtőzött el a lakosság. A XVIII. században már a lakásínség késztette a legszegényebbeket arra, hogy egyszerű barlangból fedél nélküli hajlékokat készítsenek maguknak. Eredetileg csak ezeket nevezték barlanglakásoknak. Budafok igazi nevezetessége azonban nem a Nagy- barlang lett, mivel ezt a hatóság már 1871-ben kiüríttette, hanem a domboldalakon fekvő, mesterségesen kialakított kő- vagy sziklaházak. Eredetileg szőlőművesek és kőbányászok laktak bennük. A gyökértetű miatt azonban kipusztultak a szőlők, és gyári munkások költöztek a vincellérek helyére. A húszas évek közepén 18 ezer budafoki lakosból kétezer lakott a föld alatt, és 1947-ben is még több mint 400 barlanglakás volt a környéken, amelyekben közel 1400 ember lakott, kitéve magát a különböző betegségeknek. A barlanglakások végleges felszámolására a hatvanas években került sor. Eredetileg azzal a szándékkal vásárolta meg ezeket az akkori tanács, hogy múzeummá alakítsa, egyelőre azonban csak egy helyen létesült kiállítás, a többi lakást tömedékelték, tárolónak, pincének használ-ják, vagy még kihasználatlan. Ezekben őrzik az egykori berendezési tárgyak egy részét.
A volt barlanglakók között van olyan, aki még a felszámolás idején költözött el, és jó szívvel emlékezik vissza az ottani életre.
– Nem volt ott olyan nyomorúságos az élet, ahogy mondják. Mi nagyon szerettünk ott lakni – meséli Gruber Gézáné, akinek még a dédszülei is barlanglakásokban laktak. Kőfejtők voltak, és abból éltek, hogy a kibányászott követ adták el. Az asszony férjének emlékei szerint a barlanglakások télen jó melegek voltak, nyáron jó hűvösek, két mázsa tüzelővel ki lehetett húzni egy telet. Elég volt a betonpadlós konyhában fűteni, hogy a fapadlós szoba is felmelegedjék. Minden ősszel és tavasszal ki kellett meszelni, hogy tisztán tartsák a kőházat. Nem volt sötétség sem, hiszen ablakokat is vágtak a barlanghoz kapcsolt kiegészítő épület falában. Lépcsőkön lehetett lejutni a konyhába és a szobába, a bejárat előtt fedett előtér volt, hogy az eső be ne csapjon. A barlangok előtti, nagy mélyudvarokon disznót tartottak, sárgabarackot termeltek. A kecskét kikötötték legelni a kéményhez a „háztetőn”, ahol még napoztak is a kőházak lakói.
Kázmér József, az egyik budatétényi mélyudvar tulajdonosa szerint korántsem volt olyan szép az élet a sziklaházakban. Mindig veszélyes volt a mélyudvarok környékén élni. Régen a fertőző betegségek, manapság a környezetszennyezés veszélyezteti a környék lakóit. A barlangok egy részét ugyanis a hatvanas években gázgyári salakkal töltötték fel, amelyről egy idő után kiderült, hogy egészségkárosító hatású, veszélyes hulladék. Ma már a barlanglakások kapcsán sajnos csak kevesen gondolnak arra, hogy alig fél évszázada a Törley-kastélyról és a pezsgőgyárakról híres Promontorban még több százan laktak olyan házban, amelynek kéménye mellett kecske legelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.