Gazdára vár a Hotel Rózsadomb

Ismét tárgyaltak tegnap a második kerületi Hotel Rózsadombról. Az egykori SZOT-szálló átépítése a Globex Holding összeomlása miatt állt le. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriuma nemrég felhatalmazást adott a Hunguest Nemzeti Üdülési és Vagyonkezelési Rt.-nek, hogy tárgyaljon a hotel eladásáról a soproni önkormányzattal, amely a Globex tartozásainak fejében korábban ötven százalékban tulajdonosává vált az ingatlannak. A szállót 4-5 milliárd forintos befektetéssel háromcsillagossá lehetne alakítani, de egyelőre nem sikerült értékesíteni.

2001. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványt néhány évvel a rendszerváltozás után hozta létre a szakszervezetek egy része és a Vagyont Ideiglenesen Kezelő Szervezet. Indulóvagyonként az alapítványnak adták az állam nagy értékű ingatlanjait, hogy szabadon gazdálkodhassanak velük. A privatizációnak nem igazán nevezhető ügyletben az a legérdekesebb, hogy bevételek helyett akkoriban inkább újabb kiadást jelentett az államnak az ingatlanok átadása, mert több milliárd forintos támogatást adtak a vagyon működtetésére.
Azóta az ingatlanok közül leginkább a Hotel Rózsadomb sorsa vált bizonytalanná. A hetvenes évek közepén épült SZOT- szállót a rendszerváltozás idején zárták be. Ezután üresen állt évekig, legfeljebb a galambok tisztelték meg az ég felé törő épület emeleteinek párkányait. Kitűnő fekvése miatt nézte ki magának az akkoriban nagy reményekkel induló Globex Holding egyik leányvállalata és a Hunguest Nemzeti Üdülési és Vagyonkezelési Rt. Új luxushotel építésébe vágtak bele a beruházók, de a Globex összeomlása miatt félbe kellett hagyni a kivitelezést. A cég csúfos utóéletéről és csődjéről évekig tudósított a sajtó, így országosan ismert lett a Hotel Rózsadomb ügye. Az ingatlan jelenleg a Rózsadomb Szállófejlesztési Kft. tulajdona, amely fele-fele részben a Hunguest Részvénytársaságé és a soproni önkormányzaté.
Az üdülési alapítvány még 1997-ben apportálta az ingatlant a Rózsadomb Rt.-be, hogy az így megszerzett részvénycsomagot átadja a Hunguest Rt.-nek, melynek alaptőkéjét ezzel az összeggel megemelte. A Globex tartozásainak fejében volt kénytelen átadni az ingatlan 53 százalékát a soproni önkormányzatnak, amely elővételi jogával élve ajánlatot tett a szálló másik felének megvásárlására. Értesüléseink szerint korábban 900 millió forintot kívántak ezért fizetni, de a nemzeti üdülési alapítvány legalább 1,1 milliárd forintot kért a várostól. Évek óta keresik a vevőt a fantomszállodára, de az időközben hárommilliárd forintra csökkent árat még nem volt hajlandó kifizetni senki. Eddig számos vásárló jelentkezett, de egyikkel sem sikerült nyélbe ütni az üzletet. Májusban az SHK Invest nevű gibraltári cég nyerte meg a szállóra kiírt pályázatot, de végül nem adta meg érte a megígért összeget. Az Autoker Holding szintén pályázott a szállóra, de az ajánlatát komolytalannak tartotta az üdülési alapítvány kuratóriuma. Azóta több befektető társaság is jelentkezett, például a Panoráma Apartmanház Csoport vagy a DRASS csoport.
Legutóbb a Centimpex Kft. szerette volna megvenni az ingatlant 2,9 milliárd forintért, de közben a soproni önkormányzat tárgyalásokba kezdette a DACH nevű társasággal is az üzlet érdekében. Lapzártánk idején még folytak a tárgyalások Sopron vezetői és az érintett üzletfelek között. Egyelőre nem tudni, mi lesz a város egyik legszebb hegyoldalán éktelenkedő torzó sorsa.
Bencze B. György II. kerületi polgármester elmondta: mindent megtesznek azért, hogy a szálló építkezése mielőbb befejeződjön. A leendő tulajdonosnak szakmai segítséget kívánnak nyújtani, hiszen a városrész érdeke, hogy a térség panorámáját ne csúfítsa tovább a félkész hotel.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.