Megelőznék a fővárosi plakátháborút

Választási etikai kódexet alkotott a napokban Pesterzsébet képviselő-testülete, továbbá rendeletet fogadott el a választások előtti plakátragasztás szabályairól is. Meghatározták azokat a helyeket, ahova a pártok nem ragaszthatnak választási plakátokat. Budapest legtöbb kerületében csupán egy pártok közötti megállapodás tartalmazza a plakátragasztás és a kampány szabályait, a legtöbb esetben ezt még 1990-ben kötötték meg.

2001. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamennyi XX. kerületi önkormányzati párt aláírta a képviselők által megalkotott választási etikai kódexet, és felkérték a választásokon induló többi szervezetet is a csatlakozásra. A kódex részletezi az országgyűlési és az önkormányzati választások etikai szabályait, illetve a plakátragasztás lehetséges helyszíneit. Ennek értelmében tilos választási plakátot ragasztani a művelődési, az oktatási, az egészségügyi, a szociális és a sportintézmények épületeire, illetve a hozzájuk tartozó kerítésekre. Ugyancsak tilos a plakátragasztás az utcai sorfákra, a parkokban lévő padokra, pavilonokra, a közúti közlekedési irányításra szolgáló berendezésekre, a busz- és villamosmegállók utasváróira. A testület megtiltotta a plakátragasztást a villany- és telefonoszlopokon, az elektromos kapcsolószekrényeken, illetve a szavazóhelyiségek 50 méteres körzetén belül.
A kódex összesen 14 pontból áll. Aláírói közösen kijelentik: a választási kampány céljának azt tekintik, hogy a pártok, civil szervezetek és a jelöltek bemutassák magukat és céljaikat, illetve hogy ismertessék, értelmezzék és ütköztessék politikai programjaikat. A felek ezért tartózkodnak egymás pártjának, jelöltjének és a szervezeteknek lejáratásától. A kódex értelmében a pártoknak és a szervezeteknek a kopogtatócédula gyűjtése során tartózkodniuk kell minden olyan tevékenységtől, amely a választópolgárok életvitelének és magánéletének megzavarásával jár. Az aláírók és csatlakozók etikátlannak tekintik a politikai és személyes hitelrontást. Nem tartozik a hitelrontás körébe a jelöltek korábbi politikai tevékenységének ismertetése.
A kódex szerint a független jelöltek kötelesek tájékoztatni a választókat arról, ha valamely párt nézeteivel rokonszenveznek. Az aláírók kötelezték magukat arra is, hogy egymás választási gyűléseit, rendezvényeit nem zavarják meg.
A kódex létrehozza a választási etikai bizottságot is. A testületbe tagot a parlamenti és az erzsébeti önkormányzatban részt vevő pártok delegálhatnak egy-egy személyt. A grémium jövő év január elsejétől az önkormányzati választások eredményének kihirdetéséig dolgozik, és ellenőrzi az etikai kódex normáinak betartását.
Újpest nem alkotott külön szabályozást a választásokra – mondta el lapunknak Derce Tamás független polgármester. Kijelentette: a pártok még 1991-ben állapodtak meg abban, hogy az oktatási intézményeket kihagyják a kampányból. A plakátok ragasztása esetében a szervezetek bizonyos helyeket eddig is tiszteletben tartottak. A polgármester elmondta azt is: az MSZP helyi szervezete nemrégiben javasolta, hogy a testület alkosson valamiféle kódexet, ám Derce Tamás ennek nem látja értelmét. Mint fogalmazott: az 1991-es megállapodást éppen az MSZP rúgja fel azzal, hogy iskolában akar lakossági fórumot tartani.
Hasznosnak és szükségesnek tartaná egy hasonló megállapodás megkötését Karsai Károly, az V. kerület fideszes polgármestere. Mint mondta, már több képviselőjelölt kereste meg őt ez ügyben, így várhatóan a közeljövőben leülnek tárgyalni. A plakátok kiragasztásáról szólva Karsai Károly elképzelhetőnek tartja, hogy az önkormányzat pénzén ideiglenes felületeket helyezzenek ki a városrész utcáira, hogy ne a villanyoszlopokat, kapcsolószekrényeket használják erre a pártok és a választásokon induló más szervezetek.
Bencze B. György, a II. kerület polgármestere közölte: rendelet alkotását nem tervezik. – Mint a kerületi Fidesz egyik vezetője, viszont kezdeményezni fogom, hogy a pártok egymás között alkossanak etikai kódexet a választások idejére – tette hozzá. Elképzelhetőnek tartja, hogy ideiglenes hirdetőtáblákat helyezzenek el a kerületben, amelyeket a pártok elosztanának.
A XVI. kerületben eddig nem adódtak gondok a politikai plakátokkal, pedig elég kevés az elhelyezési lehetőség – tájékoztatott Szabó Lajos Mátyás szocialista polgármester.
Devánszkyné Molnár Katalin, a XVII. kerület MSZP-s polgármestere elmondta: náluk sincs külön kijelölt helye a politikai hirdetményeknek, de megállapodnak a jelölő szervezetek.
A XVIII. kerület jegyzője, Erdősné Balogh Zsuzsanna tájékoztatása szerint a pártok a választási etikai kódex alapján megállapodnak minden évben a hirdetmények kihelyezésének szabályairól.
Timár Béla (Fidesz), Kispest polgármestere elmondta: nem volt egyeztetés a pártok közötti etikai kódexről. Kaptak javaslatot egy ilyen szabályozásra, amelyet nemsokára elküldenek a jelölő szervezeteknek.
Csepelen a képviselő-testület foglalt állást a politikai hirdetések ügyében. Eldöntötte, hogy a városközpont tíz területén kihelyezett, több négyzetméteres felületen helyezhetik el a pártok plakátjaikat – jelentette ki Tóth Mihály szocialista polgármester.
Geiger Ferenc, a XXIII. kerület több civil szervezet és a baloldal által támogatott polgármestere elmondta, hasonló a helyzet Soroksáron is, ahol 30 helyen állítottak fel táblákat politikai hirdetések számára. Az etikai kódex szabályozza, hogy egymás plakátjait nem tehetik tönkre a pártok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.