Megszűnik a „halálgyár” Nagytétényben

A napokban elkészült a nagytétényi Metallochemia-telepnek és környékének kármentesítési és rehabilitá-ciós terve, amelyet az egykori vegyi üzem jogutódja, a Metalloglobus Rt. vezetői a napokban adtak át a környezetvédelmi hatóság igazgatójának. A négy évig tartó munkálatok több mint nyolcmilliárd forintba kerülnek. Egy holland szakvélemény szerint a gyártelep szennyezése több mint kétezer év múlva tisztulna ki a talajból természetes úton. A telep ezerméteres körzetében súlyosan szennyezett a föld felső rétege.

2001. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszerűen csak „halálgyárnak” nevezik a nagytétényiek a volt Metallochemia-telepet, amelynek húszhektáros területén 700 ezer tonnányi ólom- és cinktartalmú kohósalak halmozódott fel a jogelődök által 1910 óta végzett ón-, réz-, cink- és ólomkohászat eredményeként. A problémáról a ’60-as évektől kezdve tudnak, de a tanácsrendszerben az akkori illetékesek eltussolták az ügyet. A környezetszennyezést évtizedekig titkolták a lakosság előtt, csak a rendszerváltozás után kerülhetett a nyilvánosság elé. Mészáros Péter, a kerület első országgyűlési képviselője és a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület felhívását és több parlamenti felszólalást követően tárcaközi bizottság alakult az ügy kivizsgálására. A Metallochemia-telepet tizenegy évvel ezelőtt leállították a környezetszenynyezés felszámolásának érdekében. Az ÁPV Rt. közlése szerint az állam olyan garanciákkal adta el az anyacég Metalloglobus Rt. -t, hogy a vevőként jelentkező magyar és osztrák tulajdonú céget bírósági határozat és környezetvédelmi hatósági döntés kötelezi a talaj- és talajvízszennyezés üzemen belüli és kívüli felszámolására.
Ezt követően elindultak a tárgyalások és a vizsgálatok, különböző tanulmányok készültek, de ebből a lakosság nem sokat érzékelt, mert helyben maradt hétszázezer tonna kohászati végsalak, és szennyezett maradt a környékbeli kertek talaja. A területen tiltják a zöldségek jelentős részének termesztését, csökkent az ingatlanok értéke, a térségben élő 1200 család egészsége is veszélybe került.
Két éve elkészült a tulajdonos helyszíni feldolgozást célzó kárelhárítási terve, de ezzel szemben fenntartásai voltak a lakosságnak és az önkormányzatnak. A kerület vezetése párbeszédet kezdeményezett az érintettek között, így a meddőhányó helyben hagyása, és a környék szennyezett talajának cseréje mellett döntöttek. Ez a megoldás elfogadható a lakosság, az önkormányzat és a tulajdonos számára is. A kiviteli tervezés alatt rendszeresen egyeztetett a helyhatóság a tervezővel, a lebonyolítóval, a tulajdonossal, és a lakókat képviselő Nagytétényi Ember- és Érdekvédő Környezetvédelmi Egyesülettel. Állapotfelmérés indult meg a tétényiek körében, a vizsgálatokat végző szakmai csoportokba civil tagokat vettek fel. Létrehozták a Nagytétényi Rehabilitációs Tájékoztató Irodát, ahol rendszeresen értesítették az érintetteket.
– A legfontosabb, hogy több évtized után megoldhatják az itt élők gondjait, de még kérdés: ki teremti elő ehhez a forrásokat – jelentette ki Németh Zsolt, a kerület országgyűlési képviselője. A finanszírozásra a 6-os út átvezetése a területen megoldást jelenthet, ugyanis az autóút építésére elkülönített pénzből juthat a rehabilitációra is. A képviselő arra kérte a felügyelőséget: mielőbb döntsön a tervezetről, hogy időben elkezdődhessenek a munkálatok.
Szabolcs Attila XXII. kerületi polgármester kiemelte, hogy a kiviteli terv példa nélküli összefogás eredménye. Felhívta a hatóságok figyelmét arra, hogy a tétényiek nem tudnak és nem akarnak tovább értelmetlenül várakozni a munkák elindítására, ezért a hatóság gyors döntésére van szükség.
Az előzetes feltárások alatt három-négyezer fúrást végeztek a szakemberek, és megállapították, hogy a szennyezés három- méteres mélységben is megtalálható a területen – mondta el Kalocsai Csaba, a Metalloglobus Rt. igazgatója. Szerinte átfogó tervet dolgoztak ki a telephelyen belüli, és azon kívüli rehabilitációra, valamint az egyes munkák összehangolására. A mérgező meddőhányót olyan szarkofágba helyezik majd, amelyet másfél kilométer hosszú résfal zár le, megakadályozva a talajvíz szennyezését. A szarkofágot több rétegű szigeteléssel fedik le, majd földdel takarják be és végül beültetik növényzettel. A növények védelmével és visszatelepítésével teljes talajcserét végeznek a környék kertjeiben, ahol egészségügyi határértéket meghaladó szennyezést találnak. Öt-hatszázezer köbméter földet kell megmozgatni a kivitelezőknek. Kalocsai kijelentette: a Metalloglobus Rt. több mint kétmilliárd forintot különített el a kivitelezés finanszírozására.
– Kiemelten kezeljük a nagytétényi ólomszennyezés ügyét, és remélhetőleg a jövő év első negyedére lezárul az engedélyezési folyamat – fűzte hozzá Kónya Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.