Tatárszentgyörgytől két kilométerre, 42 hektáron létesülne az új, 25 vályogházból álló mintatalepülés – tájékoztatta lapunkat az ötlet gazdája, Marton Róbert. Ketten laknának a kétszobás, összkomfortos kis parasztházakban, és mindegyikhez egy 300-400 négyszögöles telek tartozna, amit a fiatalok saját belátásuk szerint hasznosíthatnak, de a házi szabály szerint parlagon nem maradhat. Lesz kecsketenyészetük, hiszen a tejtermékeknek jó piacuk van nem csak Magyarországon, de Nyugat-Európában is. A felépítendő tojatóházban napi 7000 tojást termelnének, egy részét eladnák, a többiből száraztészta készülhet. A tervek szerint azonban a lakóparkban élők nem csupán az állattenyésztést tanulhatnák meg, hanem számítógép-kezelést és egyes, a helyszínen elsajátítható hiányszakmát is.
A faluban egyszerre 25 lány és 25 fiú lakna, és háromévente váltanák őket az újabbak, akiket a MÉSE munkatársai az intézeti nevelők ajánlását is figyelembe véve, több hónapos ismeretség után választanának ki, hiszen komoly feltételeknek kell megfelelniük: a Boldogújlakon élők mindegyikének dogoznia kell, fizetésének egy részét bankban kell elhelyeznie és nem nyúlhat az államtól kapott életkezdési segélyhez.
– Szeretnénk megtanítani a szabadságot nekik és azt, hogy lehet másként is élni, mint ahogy legtöbben közülük korábban tapasztalhatták. Nem a tiltás, hanem a személyes példa, a bemutatás a cél. Reményeink szerint így megerősödnek és kevésbé lesznek kiszolgáltatottak, mint azok a hozzájuk hasonló fiatalok, akik az intézetből való kikerülés után valamelyik aluljáróban, droghálózatban vagy kocsmában kötnek ki.
A település, akár egy igazi falu, nyitott, az ott lakók vigyáznának a biztonságra, és azok számára, akik hitéletre vágynak, papokat hívnának meg a közeli településekről. A MÉSE női és férfi munkatársai heti váltásban cserélnék egymást a faluban. Nem fegyelmező brigádként, hanem szomszédokként, akikhez be lehet ugrani egy kis beszélgetésre, tanácsért, segítségért. Hiszen – mint az ötletgazda elmondta – nyolcéves tapasztalattal rendelkeznek a veszélyeztetett fiatalokkal való foglalkozásban.
Mint arról korábban beszámoltunk, a „Pingpong doki”, azaz Faragó Sándor gyermekorvos által Óbudán létrehozott hálózat már az ország 16 klubjában nyújt sportolási, tanulási, kirándulási, szórakozási lehetőséget egyébként kallódásra ítélt fiataloknak.
A Boldogújlak-program a már nemzetközi méreteket öltött pingpongklubhálózat továbbfejleszett változata.
Harrach Péter szociális és családügyi miniszter ígéretet tett arra, hogy a tárca megvásárolja a mintegy 42 hektárnyi területet, és a későbbiekben is támogatja a programot. A Főldművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium tejelő kecskék beszerzését ígérte, a Környezetvédelmi Minisztérium pedig a biogazdálkodásra épülő közösség létrehozásában lát fantáziát, hiszen Boldogújlak nagyszerű demonstrációs mintaparkká válhatna. A Gödöllői Agrártudományi Egyetem pedagógusai vállalnák a fiatalok folyamatos képzését, de addig is az első csoportot a Pethe Ferenc téri pingpongklubban készítenék fel.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el