Taksony határában 1997 óta folytat veszélyeshulladék-kezelést a BIOFELD 2000 Kft. Széles utcai telephelyén. A korábban felügyelőségi hozzájárulással működő telep jelenleg nem rendelkezik érvényes engedéllyel a veszélyes szennyező anyagok átvételére és kezelésére. Az egyéb hulladékok elhelyezésére soha nem kaptak engedélyt a hatóságtól. Egy tavaly novemberi helyszíni ellenőrzés nagy mennyiségű klórozott alifás szénhidrogént mutatott ki a terület alatti talajvízben, ezért környezetvédelmi felülvizsgálat elvégzésére kötelezték a társaságot. Ezután hiába nyújtott be fellebbezést a vállalat, a másodfokon eljáró Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség is helybenhagyta a határozatot. A felülvizsgálat tervezete még elbírálás alatt áll, mert a kezelőtelep tulajdonosa a többszöri felszólítás dacára is csak idén szeptemberben nyújtotta be a dokumentációt a felügyelőségnek.
Ugyanakkor több bejelentés is érkezett a hatósághoz arról, hogy a telep továbbra is működik, és illegális hulladékkezelést folytat. A felügyelőség szakemberei nemrég újra kivonultak a területre és megállapították, hogy a létesítményben valóban jelentősen növekedett a hulladék mennyisége, pedig a tulajdonos nem rendelkezik érvényes átvételi és kezelési engedéllyel. A Széles utcai telep négy medencében gyűjti és kezeli a hulladékokat. Az egyikben a Mol Rt. százhalombattai égetőjéből származó, közel 3000 tonna veszélytelennek minősített hulladékot tartják, a másik két tárolóban pedig mintegy 10 ezer tonna veszélyes anyagot tárolnak, amelyet a dorogi hulladékégetőből vettek át.
Az igazi meglepetést a 2. számú medence tartalma okozta a helyszínelőknek, ahol 3000 tonnányi szennyvíziszapot találtak, holott a korábbi ellenőrzések jegyzőkönyve szerint a tároló még üres volt az év elején. A felügyelőség ezek után határozatban tiltotta meg a hulladékok beszállítását a telephelyre az elrendelt részleges környezetvédelmi felülvizsgálat idejére. A felfüggesztés ideje alatt a hulladékok kezelését is abba kell hagynia a társaságnak. Az ehhez szükséges szerves trágyát és a létesítményben tárolt anyagokat is csak előzetes bejelentés után, és a felügyelőség képviselőinek jelenlétében lehet szállítani.
A fellebbezéssel ezúttal nem nyerhet időt a vállalat, hiszen ennek nincs halasztó hatálya a határozat végrehajtására. A cég persze megakadályozhatja a rendelkezés végrehajtását, de ebben az esetben százezer forint bírsággal sújtható.
– A bírság összege nevetséges, hiszen ezt a mellényzsebéből kifizetheti a vállalkozó. A felfüggesztő határozatnak így nincs semmi értelme, hiszen eddig is illegálisan folytathatta a tevékenységét a társaság – panaszolja Bencze Ferencné önkormányzati képviselő, aki többször tett feljelentést a környezetszennyezés miatt a hatóságoknál. Az asszony szerint eredetileg arra kapott engedélyt a cég, hogy megfelelő semlegesítési eljárással, istállótrágyával keverve, takaróföldként használhatja a szennyvíziszapot. A veszélyes anyagokat azonban nem megfelelő módon közömbösítették, ezért megjelentek a figyelőkutakban. A képviselő nem érti, hogy kaphatott a Biofeld engedélyt a dorogi veszélyes hulladék elhelyezésére, amikor azt képtelenség a cég által alkalmazott módszerrel semlegesíteni. Nemrég személyesen követte a társaság egyik teherautóját és lefényképezte, ahogy kiborítják a szennyező anyagokat egy Kunszentmihály melletti szántóföldre.
Ezután kereste meg Illés Zoltánt, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnökét, és az ügy a Legfőbb Ügyészségen keresztül a Bács-Kiskun Megyei Rendőrkapitányságra került.
Hortobágyi István, a kapitányság őrnagya arról tájékoztatta lapunkat, hogy ismeretlen tettes ellen nyomoznak a környezetre veszélyes hulladék jogellenes elhelyezése miatt. A képviselőnő bizonyítékai és a szaktanácsadó vizsgálata alapján bűncselekményt állapítottak meg, de az még vizsgálat tárgya, hogy kinek a megbízásából szennyezték a területet. Az Alföldön kiborított anyag szerves trágyával kevert szennyvíziszap, amely kadmiumtartalma miatt csontzsugort és vesebántalmakat okozhat.
Közel 3000 négyzetméternyi terület szabadult fel az utóbbi időkben a taksonyi telephelyen – ismerte el Vörös Erzsébet, a Biofeld 2000 Kft. ügyvezető igazgatója, aki szerint önként függesztették fel a hulladékkezelést a Széles utcában, mert lejártak az engedélyeik. Az ügyvezető állítja, hogy leminősített, veszélytelen hulladékokat tárolnak, és csak a minisztérium határozatára várnak, hogy rekultivációs anyagként hasznosíthassák ezeket. A részleges hatásvizsgálatot elkészítették, és az derült ki, hogy a kutak melletti forrásokba nem került szennyeződés.
Vörös Erzsébet kijelentette, hogy nem ismeri a felügyelőség határozatának indoklását, amelyben a jogtalanul elhelyezett hulladékok mennyisége szerepel. Szerinte valótlanság, hogy újabb veszélyes hulladékot vittek a taksonyi telepre, amelyet szántóföldekre szállítottak tovább. A Dorogról beszállított salak és pernye egy részét már sikerült saját szabadalom alapján semlegesíteni és leminősíttetni.
Az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség hétfőn kezdi vizsgáltatni a szántóföldekre kiöntött anyagokat, a rendőrségi nyomozást hatvan napon belül kívánják lefolytatni. A taksonyiak szerint tanulságos lenne megvizsgálni, hogy a Széles úti telepen az elhúzódó eljárások után mennyi veszélyes hulladék marad majd.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó