Tovább szennyez a gázmassza Ürömön

A Legfelsőbb Bíróság nemrég úgy döntött, hogy a Fővárosi Gázművek jogutódja, a Főgáz Rt. nem vonható felelősségre az ürömi kőfejtőben okozott károkért. Ezért várhatóan az államnak kell elvégeznie az ártalmatlanítást, hogy elkerüljék a katasztrófát. A Fővárosi Gázművek az óbudai gázgyárban termelt veszélyes hulladékot a budafoki barlanglakásokban és az ürömi kőfejtőben helyezte el a hatvanas években. A szennyezett területek közvetlenül veszélyeztetik a felszín alatti vizeket és a környéken élők egészségét. Ürömön a szenynyező anyagok már elérték a karsztvizeket, így bekerülhetnek a világhírű budai fürdőket tápláló forrásokba is.

2001. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már 1967-ben elkezdődött a csókavári kőfejtőben a cianidot és aromás szénhidrogéneket tartalmazó gázgyári hulladék felhalmozása. A Fővárosi Gázművek által az óbudai gázgyárból Ürömre szállított több mint hatvanezer tonnányi veszélyes hulladék ártalmatlanítását egyelőre nem vállalta magára senki, pedig a szakértők egy része szerint a veszélyes anyagok már átjutottak a bányaüreg alján elhelyezkedő márgarétegen. Orsovai Imre geológus, az állapotfelméréseket készítő és a kármentesítés technológiáját kidolgozó munkacsoport szakértője már évekkel ezelőtt felhívta a figyelmet arra, hogy a feltöltött bányaüreg aljától hatvan méter mélyen is kimutatták a cianidot. A szennyeződés bekerült a karsztvízbe, és könnyen átjuthat a budai fürdőket tápláló forrásokba is. Egyelőre az anyag nagy része csak lekötött formában van jelen, de sürgős lépések kellenek ahhoz, hogy megelőzzék a katasztrófát.
A gázgyári hulladékot tanácsi engedéllyel lerakó vállalat jogutódja, a Főgáz Rt. nem ismeri el felelősségét, s nem fedezi a kármentesítés öt-hat milliárd forintra becsült költségeit. A gázműveknél arra hivatkoznak, hogy a lerakás idején a gázmassza nem számított veszélyes hulladéknak, csak 1992-ben minősítették azzá. A környezetvédelmi hatóságok is hiába kötelezték a veszélyes hulladék elszállítására és ártalmatlanítására a társaságot.
A Főgáz megfellebbezte a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség és a másodfokon eljáró Természet- és Környezetvédelmi Főfelügyelőség határozatát, ezzel az ügy a bíróság, majd a Legfelsőbb Bíróság elé került. A bírák állásfoglalása szerint a hatósági engedélylyel történt hulladéklerakás esetén a vétlen cég nem kötelezhető a kárelhárításra. A döntést követően a gázművek a kőfejtő mélyén felhalmozódott, különösen szennyező, agresszív összetevőket tartalmazó csurgalékvíz felszivattyúzását sem fejezte be.
A munkát a környezetvédelmi felügyelőség folytatta, hogy megelőzzék a savas anyagok vegyi reakcióját a vízzáró réteggel.
– A csurgalékvíz eltávolítása elengedhetetlen a katasztrófa megakadályozásához, így a Főgázzal folytatott eredménytelen küzdelem után a felügyelőség kénytelen volt a kárelhárítás keretében megbízni egy céget a szivattyúzás befejezésével – közölte Kónya Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója. Állítása szerint folyamatosan keresik a megoldást a kármentesítésre. A közvetlen veszélyt elhárítják, és megvédik a felszín alatti vizeket a szenynyezéstől, de az még kérdéses, hogy ki végzi el a teljes rehabilitációt. Ha állami felelősségi körbe kerül a kárfelszámolás, akkor a szaktárcának kell megtalálnia az ehhez szükséges forrásokat.
Turi-Kovács Béla környezetvédelmi minisztert nemrég felkereste az ürömi önkormányzat küldöttsége. Juhász Imre, a helyhatóság megbízott szakembere arról tájékoztatta lapunkat, hogy a miniszter szerint az ürömi kőfejtő ügyét fel kell venni a Nemzeti kárelhárítási programba, mivel az államnak kell támogatnia azokat a kármentesítéseket, ahol nem tehető felelőssé a károkozó.
Juhász Imre szerint végső esetben a polgári törvénykönyv alapján is követelheti a hulladék elszállítását a telek tulajdonosa a Főgáz Rt.-től. Hozzátette: a polgármesteri hivatal egyelőre nem választotta ezt az utat, hanem feltárási és kármentesítési tervezetet nyújt be a felügyelőségnek.
Arra számítanak, hogy ezek után az önkormányzatot kötelezik a munkák elvégzésére. Ehhez a település anyagi lehetőségeit figyelembe véve az államnak kell támogatást nyújtania majd.
Mivel állami pénzből indul meg a budafoki barlanglakásokba töltött gázmassza eltávolítása is, az ürömiek reményei szerint összekapcsolják a két kármentesítés folyamatát, ha megtalálják a rehabilitáció és az újrahasznosítás legmegfelelőbb módszerét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.