A hetvenöt éves Városligeti Műjégpálya létrehozása óta rengeteg változást élt meg: a második világháborúban a csatlakozó épület egy részét bombák pusztították el, a későbbi felújítások megnégyszerezték a jégfelület magasságát.
Az átalakítások ellenére tragikus maradt a kiszolgálóépület és a pályatest műszaki állapota – tájékoztatott Bürger Miklós, a Városligeti Műjégpálya igazgatója. A legnagyobb gondot az okozza, hogy az 1926-os felület is megvan a jelenlegi pálya alján, mert a felújítások során az előző rétegeket használták alapként. Az így kialakult négy réteg miatt jelentősen csökkent a Városligeti-tó vízszintje, a vízmélység mindössze negyven centiméteres a mostani csónakázótóban. Mivel az újabb betonozás lehetetlen, az alapokig le kell bontani a jelenlegi csőrendszereket és ez rendkívül nehéz feladatot jelent a kivitelezőknek. Az igazgató elmondta: a paksi atomerőmű falaihoz hasonlatos keménységű, vasalt betont kell feltörni a munkásoknak egy nyár alatt. Eközben ügyelniük kell a műemléki környezetre, ezért szó sem lehet robbantásról, vagy nagy teljesítményű munkagépek használatáról a területen.
Ezután új hűtőrendszert kell építeni az erősen elrozsdásodott, régi csövek helyére. Elkerülhetetlen az átépítés, mert lejárt az a tizenöt év, ameddig a betonburkolatú acélcsöves rendszer használható.
Eddig tizenegyen jelentkeztek a tervpályázati kiírásra, jövő év februárban hirdetik ki az eredményt. Ezután készülhetnek el a részletes engedélyezési és kiviteli tervek. A munkákat két nyári szezon elteltével, 2003 tavaszára fejezhetik be.
Az építkezés miatt egyetlen korcsolyázóidény sem marad el, egyedül a csónakázást szüneteltetik egy rövid időszakra – szögezte le Bürger Miklós, aki azt reméli, hogy két év alatt a pályaépítés és a gépház renoválása mellett elvégezhetik a kiszolgálóépület néhány felújítási munkáját is. A háborús bombázások miatt elpusztult híd felőli szárnyat a régi homlokzati tervek alapján építik fel, így külső megjelenésében azonos lesz az eredeti létesítménnyel. Ugyanakkor olyan korszerű intézményt kívánnak létrehozni, ahol a hazánkba érkező turistákat is teljeskörűen kiszolgálhatják. Helyet kapnak az idegenforgalmi, turisztikai, információs irodák, a pénzváltó helyiségek és egy étterem is, amely egész évben várja a látogatókat. A bővítéshez a hűtőtornyokat a föld alá kell helyezni.
A Fővárosi Közgyűlés jóváhagyta a felújítás tervét – tájékoztatta lapunkat Illés Katalin, a fővárosi önkormányzat beruházási osztályának vezetője. A fejlesztéshez szükséges több mint 1,3 milliárd forintot a főváros teremti elő, egyéb sportcélú ingatlanok eladásából.
Szabó István, a főváros sportügyi osztályának vezetője elmondta: fontos megőrizni az intézmény rendeltetését, továbbra is elsősorban sportcélokra kell használni a műjégpályát, és a kiszolgálóépület belső tereit. Az élsportolók is helyet kapnak a létesítményben: az Ifjúsági és Sportminisztérium segítségével felállított fedett csarnokban többek között a jégkorongozók is edzhetnek majd. A beruházók legfontosabb célja a korcsolyázók kiszolgálása, de tervezik tornatermek és más szabadidősportokra alkalmas helyiségek kialakítását is az épületben. A fejlesztéssel öszszesen 2800 négyzetméterre növelik a műjégpálya épületének belső, hasznos területét.

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak