Újpest pénzt követel elfoglalt utcáiért

Közterület-használati díjat követel az újpesti önkormányzat a kerületi cégek által jogtalanul használt ingatlanokért. Újpesten több tízezer négyzetméternyi közterületet foglaltak el az egykori állami vállalatok. A jogutódok még ma is birtokolják és saját céljaikra használják ezek jelentős részét. A helyhatóság pénzügyi szakembereinek előzetes számításai szerint öt évre visszamenőleg, összesen közel kétmilliárd forintot igényelhetnek a különféle cégektől.

2001. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Derce Tamás IV. kerületi polgármester a napokban felszólítja azokat a cégeket és nagyvállalatokat, amelyek elődje közterületeket foglalt el a kerületben, hogy fizessenek közterület-használati díjat a városrésznek. Újpesten több tízezer négyzetméter utat és önkormányzati tulajdonú területet birtokolnak az egykori állami vállalatok utódai. A Chinoin Rt. 13 000, a Tungsram Rt. majdnem 6000, a Budalakk Rt. közel 5000, az Újpesti Hőerőmű 4800, a Magyar Honvédség közel 3500, a Gyógyszerkutató Intézet 2700, a Fővárosi Vízművek Rt. mintegy 1200, a Csatornázási Művek Rt. több mint 800, a Mikroelektronikai Vállalat jogutódja 250 négyzetméter közterületet használ, de ezért nem fizet semmit a tulajdonos önkormányzatnak.
Elfoglalták többek között a Névtelen, a Reviczky, a Madridi, a Berlini, a Bécsi és a Dunasor utca egy részét, valamint az egykori Lisszabon, Gyapjúszövő, Garam és Dallos utcát.
Az állami vállalatok terjeszkedésének eredménye, hogy több tízezer négyzetméternyi közterület került ki az önkormányzat kezéből – jelentette ki Buzna Ferenc önkormányzati képviselő, aki a kerületi polgármesterhez fordult, hogy felhívja a figyelmet a kerület ebből adódó bevételkieséseire.
– Felháborítónak tartom, hogy még mindig ingyen és bérmentve használnak olyan utcákat és közterületeket, amelyeket egyszer jogtalanul elvettek az államtól – fűzte hozzá.
Az önkormányzat szakemberei kiszámították, hogy mekkora összeget kérjen a helyhatóság a közterületek használatáért – tájékoztatott Derce Tamás polgármester. Állítja: a polgárjogi törvény alapján öt évre visszamenőleg, az elévülés idejére is igényelhetnek pénzt az állami vállalatok jogutódjaitól. Az előzetes számítások szerint a kamatokkal együtt közel kétmilliárd forintot követelhetnek majd a különféle cégektől. A helyhatóság abban bízik, hogy sikerül megállapodniuk az érintett társaságokkal, amelyek tudomásul veszik, hogy nem használhatják ingyen más ingatlanjait. Mivel igen jelentős összegről van szó, a bírósághoz fordulnak, ha valamelyik jogutód nem teljesíti a követelést. Török Ferenc alkotmányjogász szerint csupán a használati díj mértékéről lehet vitatkozni, de az önkormányzatnak minden szempontból jogos a követelése. A közterület-használati díj visszamenőleges fizetésének igénylésekor azonban méltányosságot kell gyakorolnia a tulajdonosnak, hiszen a díjfizetési kötelezettség tudtával a jogutódok nem feltétlenül vették volna birtokukba ezeket a területeket. Az ügyvéd elmondta: a polgári törvénykönyv szerint a tulajdonos önkormányzat kötelmi igénye öt éven túl évül el, így akár a bírósághoz is fordulhat, ha nem teljesítik a követelését erre az időszakra.
– Autóparkolási díjat is fizetnünk kell, attól függetlenül, hogy régen milyen szabályok vonatkoztak a közterületek használatára – jegyezte meg Török Ferenc. A legnagyobb újpesti területeket használó cégek megkérdezett vezetői közölték: hajlandóak megegyezni, de a polgármester írásbeli felszólítása előtt nem kívánnak nyilatkozni az ügyről.
Derce Tamás arról tájékoztatta lapunkat, hogy még a hét közepén eljuttatja felszólító levelét az érintett cégekhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.