Csökkenő fővárosi munkanélküliség

Legyen jól öltözött, autóval és jogosítvánnyal rendelkező, idegen nyelveken beszélő, számítógépes ismeretekkel bíró, legalább öt-hat éve a szakmájában dolgozó, színes egyéniség. A munkáltatók igényei némi malíciával ebben a mondatban foglalhatók öszsze. Miközben a munkanélküliek száma csökkent, a pályakezdő fiatalok közül havonta átlagosan kilencszáz honfitársunk regisztráltatta magát az állásnélküliek közé a fővárosban. Több mint 16 százalékkal nőtt a részmunkaidős foglalkoztatás aránya Budapesten, amelynek okát a minimálbér emelkedésében látják.

2001. 12. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Munkaügyi Központ (FMK) egy kérdőíves minta és a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján állította össze rövid távú munkaerő-piaci prognózisát – tájékoztatta lapunkat Csécsi János, az FMK tájékoztatási és információs osztályának vezetője.
Míg országosan lassult az ipari termelés növekedése, egyes ágazatok jóval több munkát végezhettek el a fővárosban, mint tavaly – derül ki a felmérésből. A budapesti székhelyű, legalább öt főt foglalkoztató építőipari vállalkozások például az év első felében 129 milliárd forint értékű építési-szerelési munkát fejeztek be, ez csaknem százötven százalékkal több a tavalyinál. Nőtt a Budapesten élők és dolgozók, valamint az őket alkalmazó gazdasági szervezetek száma a fővárosban. Az első fél évben több mint hat százalékkal gyarapodott a működő vállalkozások száma, június végén már 127 vállalkozás jutott ezer lakosra Budapesten. Az idei év első felében a legalább öt főt foglalkoztató gazdasági szervezeteknél átlagosan 971 ezer alkalmazott dolgozott. Ezt a növekedést a szellemi foglalkozásúak számának bővülése eredményezte a gazdasági szervezeteknél. Jellemző volt, hogy amíg a több száz főt dolgoztató vállalatoknál inkább leépítették a létszámot, addig közel húszszázalékos volt a dolgozók gyarapodása az öt–kilenc munkavállalót foglalkoztató kisvállalkozásokban. Az ilyen cégeknél dolgozók havi átlagkeresetének mértéke is több mint tizenöt százalékkal haladta meg a tavalyi béreket.
Folytatódott a regisztrált fővárosi munkanélküliek számának csökkenése, ami többek között a kisvállalkozásoknak köszönhető.
A 2001-es zárónapon közel tizenöt százalékkal kevesebb állástalan szerepelt a nyilvántartásokban, mint az előző évben. A legnagyobb elmozdulás a 36–45 éves korosztály körében következett be, idén több mint 1200 fővel csökkent a korosztályba tartozó munkanélküliek száma.
Egy bejelentett fővárosi munkahelyre havonta egy fizikai dolgozó és három-négy szellemi foglalkozású munkavállaló jelentkezett volna átlagosan; a munkáltatók 85 százalékban még mindig inkább fizikai munkára keresnek embereket.
Továbbra is elkeserítő a pályakezdő fiatalok helyzete, az év folyamán havonta 930 fiatal munkanélkülit regisztráltak átlagosan a fővárosban.
A gazdálkodó szervezetek idén 106 létszám-leépítési szándékot jeleztek Budapesten, ez több mint 9300 fő elbocsátását jelenti. A leépítési szándék 57,3 százaléka fizikai foglalkozású munkavállalóra vonatkozott. Az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközöket – például a képzéseket, a közmunkát – 6,8 százalékkal kevesebben vették igénybe, mint tavaly. A legtöbben – 41,7 százalék – a képzési programokat választották. Összesen 4127-en vettek részt közhasznú munkában. A munkaadók 1211 fő után igényeltek bértámogatást.
A részmunkaidős foglalkoztatás Budapesten 16,4 százalékkal emelkedett; ennek okát az FMK a minimálbér emelkedésében látja. A legnagyobb arányú részmunkaidős foglalkoztatást a szállítás, az egészségügy és a fafeldolgozás területén regisztrálták. Az ezernél több munkavállalót foglalkoztató cégek jelentősen emelkedő átlagkeresettel számolnak. Az átlagfizetés csökkenéséről csak négy, 300-nál kevesebb munkavállalót foglalkoztató szervezet számolt be.
Tartósan betöltetlen álláshelye a cégek 24,1 százalékának van. A betöltetlen posztok 73 százalékára szakképzett fizikai munkaerőt várnak. A szellemi foglalkozású munkaerő iránti igény továbbra is az egészségügyi és a szociális ellátás területén a legjelentősebb.
Hirdetés útján 21,5 százalékkal kevesebben toboroznak új munkaerőt. A hirdetéseket felváltotta a magán-munkaközvetítés, de jelentősen – 27,4 százalékról 58,4 százalékra – nőtt az egyéb lehetőségek igénybevétele, például a munkatársak ajánlása. A vállalkozások továbbra sem szívesen veszik fel az iskolapadból frissen kikerült álláskeresőket. A cégeknek mindössze 21,4 százaléka tervezi pályakezdő fiatalok foglalkoztatását.
Az FMK a felmérés alapján a budapesti regisztrált munkanélküliek számának további csökkenését várja. Számításaik szerint december 31-én 18 800–19 100 munkanélküli lesz Budapesten, jövő év júniusára pedig ez a szám 18 500–19 000-re csökken majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.