Mintegy százötven illegális hulladéklerakót tartanak nyilván a fővárosban, de szinte naponként újabbak jönnek létre. Rendszeresen hordják a szemetet a közterületekre – tájékoztatta lapunkat Altmann Antal, az FKF Rt. közterületi főosztályának vezetője. A cég munkatársai gyakran találnak olyan telepeket, ahonnan akár négy-ötszáz köbméter szennyet kell összegyűjteniük. Átlagosan mintegy 35 ezer tonna illegális „feketeszemét” keletkezik Budapesten. Tapasztalatok szerint folyamatosan nő az engedély nélkül lerakott hulladék mennyisége.
A főosztályvezető úgy véli: akkor is legalább 15 ezer tonna szemét maradna a közterületeken, ha az összes felderített halmot sikerülne elszállítani. – Akkor sem akadályozhatnánk meg a szemetelést, ha minden sarokra kiállítanánk egy közterület-felügyelőt – panaszolta Altmann Antal. Szerinte az emberek egy részének erkölcstelen magatartása mellett „anyagi okok” miatt is növekszik az illegális hulladék mennyisége. Ugyanis a hivatásos szeméttelepeken az úgynevezett tiszta sitt és föld elhelyezéséért hatszáz forintot, a szennyezett hulladék lerakásáért akár hatezer forintot is elkérnek tonnánként.
A fő gondot a nagy mennyiségű szenynyet leborító teherautósok okozzák, de rengeteg magánszemély is kiönti háztartási szemetét. Ami nem fér el a tartályba, azt kiviszik az erdőbe, a Duna-partra, illetve sokan egyszerűen csak kidobják az autó csomagtartójából az utak mentén.
A főosztályvezető hozzátette: a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló társaság évente 180 millió forintot költ a vadhulladékok összegyűjtésére, elszállítására és elhelyezésére.
A Humusz nevű egyesület nemrég pályázatot írt ki az illegális szemétlerakók megszüntetésének segítésére. A „tájsebészet” fantázianevet viselő hulladékfelszámolási program elindítói a társadalmi szervezetek mellett elsősorban a gyermekek és az oktatási intézmények csatlakozásában bíznak, mert az ökológiai szemléletű kisközösségek sokat tehetnek a gondok megszüntetéséért. – A rendteremtés során a társadalmi szervezetekben, helyi közösségekben és az oktatási intézményekben bízunk leginkább – jelentette ki Szilágyi László, a Humusz vezetője. Szerinte a program felhívhatja az ország figyelmét arra, hogy végleg el kell tüntetni a közutak mentén, folyóparton, erdőszélen és egyéb közterületeken kialakult szeméttelepeket, ahová engedély nélkül helyezték el a veszélyes anyagokat, építési törmeléket és háztartási hulladékot. Emellett a pályázók segítségével öszszeállítanak majd egy országos adatbázist is, amelyből pontosan követhető lesz: mekkora menynyiségű hulladék hever hazánkban engedély nélkül. A Humusz tizenegy régióközpontot hozott létre, ahol a civil szervezetek lebonyolíthatják a helyi kampányokat.
Privigyei Csaba, a szövetség Pest megyei központjának vezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy eddig nyolc pályázó jelentkezett a térségből a programra. A Csepeli Helytörténeti Városszépítő Egyesület és a nagykovácsi Waldorf óvoda mellett számos általános iskola vesz részt a kampányban. A csoportok hírlevelekben kapnak szakmai segítséget a hulladékszövetségtől. Fő feladatuk az illegális hulladéklerakók felderítése, dokumentálása és a kapcsolattartás az önkormányzatokkal és a helyi közszolgálati szervekkel, amelyek elszállíthatják az engedély nélkül felhalmozott szemetet a közterületekről.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak