A helyi közösségek egy részét már régóta zavarja, hogy az út menti fák korosodó ágai helyett jobb híján a csúf beton- vagy fémoszlopokon kifeszített vezetékeken telepednek meg a városi galambok.
A villanydrótok persze nemcsak a madarakat veszélyeztetik, hanem a városképet is rontják, és akadályozzák a növények és fák ültetését. A városkép szebbé tétele, a közterületek zavartalan, rendeltetésszerű használata, a kerületi növényzet védelme és az út menti fasorok telepítése miatt helyi rendeletet kellett alkotnia az önkormányzatnak – közölte Derce Tamás újpesti polgármester. A rendelet hatálya az önkormányzat közigazgatási területén és a belterületi közterületeken létesített vagy tervezett közművezetékekre terjed ki. A szabályozás nem vonatkozik azokra a gázvezetékekre, amelyek a jogszabályok szerint csak a föld felszíne felett helyezhetők el, valamint a vasúti járművek és tömegközlekedési eszközök energiaellátását adó villanydrótokra. A helyi szabályok a képviselő-testület döntését követő kihirdetés napjától érvényesek. Ezek szerint új közművezetéket csak a föld alá létesíthetnek a jövőben az újpesti közterületeken. Amennyiben korszerűsítik, átépítik, felújítják a régieket, vagy útépítés, illetve útrekonstrukció indul a levegőkábelek környékén, akkor a vezeték tulajdonosának saját költségén kell beépíteni a vezetékeket a föld alá. Az elképzelések szerint a tulajdonosnak tíz éven belül, szintén saját forrásból kell felszín alá helyezni a már meglévő légkábeleket.
A rendelet előírja, hogy Újpesten minden köztéri oszlopot távolítsanak el, a közvilágítási célt szolgálók kivételével. Az új szabályok megszegésének komoly következményei lesznek a tulajdonosokra nézve. A mindenkori közterület-használati díj tízszeresét köteles megfizetni, aki nem tesz eleget a kötelezettségeinek a megszabott határidőre. Előfordulhat, hogy a felszín alatti elvezetés a jogszabályi követelmények és egyéb körülmények miatt aránytalanul nagy költséggel jár, ebben az esetben a városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság adhat egyedi mentesítést.
A helyhatóság új követelményei elsősorban az elektromos és távközlési vezetékek tulajdonosait érintik majd, hiszen a víz-, csatorna-, távfűtő- és gázvezetékek legnagyobb része egyébként is a föld alatt fut a fővárosban.
Boross Norbert, a Budapesti Elektromos Művek Rt. kommunikációs igazgatója szerint ízlés kérdése, hogy milyen vezetékek létesítését engedélyezik egy országban, városban, vagy városrészben. Japánban például csak légkábeleket engedélyeznek, Németországban viszont minden vezetéket a föld alá kell temetni. Az igazgató elismeri, hogy az önkormányzatok mint megrendelők eldönthetik, hogy a szolgáltató milyen módon telepíti a kábeleket, de szerinte a felszín alatti elhelyezés többletköltségeit is figyelembe kell venni. A földkábeles hálózat kiépítési költsége ugyanis három-négyszerese a levegővezetékek létesítésének. Ha azt kívánja a kerület, hogy a föld alá helyezzék át a vezetékeket, akkor ennek a költségeit is ki kell valakinek fizetni, és nem feltétlenül a közszolgáltatónak – fűzte hozzá a sajtófőnök, aki szerint erről mindenképpen konzultálnia kell az önkormányzatnak az elektromos művek vezetőivel, mielőtt a rendelet hatályba lép.
– Nem ért váratlanul bennünket ez a rendelkezés, hiszen évek óta fennálló gyakorlat, hogy az önkormányzatok előírják a légvezetékek áthelyezését – jelentette ki Gácsiné Bárány Katalin, a Magyar Távközlési Rt. pesti műszaki szolgáltatóközpontjának vezetője. A társaság a telefonkábelek nagy részét már régóta a föld alatt vezeti el, csak kevés, családi házas övezetben jutnak el a drótok az ügyfelekhez a levegőben. A lakótelepeken és az ipari parkok területén alkalmazott, nagy egységű távközlési kábeleket nem is lehet a levegőben, oszlopokon vezetni. Az elenyésző számú légkábelt is fokozatosan megszünteti a cég, így nem adódhatnak gondok a rendelet kihirdetésekor – tette hozzá a vezető.
Szűcs László, a UPC magyarországi szóvivője szerencsés helyzetnek tartotta, hogy nem építettek ki sehol légkábelvezetéket Újpesten, mert ezek utólagos föld alá helyezése óriási költségekkel járna a szolgáltató számára. A szóvivő úgy gondolja, hogy az önkormányzatok néhol már túl sokat kívánnak a távközlési cégektől. A fővárosi önkormányzat a föld alatti kábelek fektetésének engedélyezéséért külön pénzt kérne, egyes kerületekben pedig még az is felvetődött, hogy díszburkolat építése fejében engedélyezik a szolgáltatónak az utak felbontását.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak