Eltemetik a légkábeleket Újpesten

Újpest önkormányzata helyi rendelettervezetet alkotott a közművezetékek létesítésének és elhelyezésének feltételeiről. A kerületi képviselő-testület a hónap közepén tárgyalja meg az előterjesztést, amely a felszín feletti kábelek létesítésének korlátozásával, illetve a meglévő vezetékek föld alá helyezésének előírásával kíván hozzájárulni a városkép esztétikus kialakításához.

2001. 12. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyi közösségek egy részét már régóta zavarja, hogy az út menti fák korosodó ágai helyett jobb híján a csúf beton- vagy fémoszlopokon kifeszített vezetékeken telepednek meg a városi galambok.
A villanydrótok persze nemcsak a madarakat veszélyeztetik, hanem a városképet is rontják, és akadályozzák a növények és fák ültetését. A városkép szebbé tétele, a közterületek zavartalan, rendeltetésszerű használata, a kerületi növényzet védelme és az út menti fasorok telepítése miatt helyi rendeletet kellett alkotnia az önkormányzatnak – közölte Derce Tamás újpesti polgármester. A rendelet hatálya az önkormányzat közigazgatási területén és a belterületi közterületeken létesített vagy tervezett közművezetékekre terjed ki. A szabályozás nem vonatkozik azokra a gázvezetékekre, amelyek a jogszabályok szerint csak a föld felszíne felett helyezhetők el, valamint a vasúti járművek és tömegközlekedési eszközök energiaellátását adó villanydrótokra. A helyi szabályok a képviselő-testület döntését követő kihirdetés napjától érvényesek. Ezek szerint új közművezetéket csak a föld alá létesíthetnek a jövőben az újpesti közterületeken. Amennyiben korszerűsítik, átépítik, felújítják a régieket, vagy útépítés, illetve útrekonstrukció indul a levegőkábelek környékén, akkor a vezeték tulajdonosának saját költségén kell beépíteni a vezetékeket a föld alá. Az elképzelések szerint a tulajdonosnak tíz éven belül, szintén saját forrásból kell felszín alá helyezni a már meglévő légkábeleket.
A rendelet előírja, hogy Újpesten minden köztéri oszlopot távolítsanak el, a közvilágítási célt szolgálók kivételével. Az új szabályok megszegésének komoly következményei lesznek a tulajdonosokra nézve. A mindenkori közterület-használati díj tízszeresét köteles megfizetni, aki nem tesz eleget a kötelezettségeinek a megszabott határidőre. Előfordulhat, hogy a felszín alatti elvezetés a jogszabályi követelmények és egyéb körülmények miatt aránytalanul nagy költséggel jár, ebben az esetben a városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság adhat egyedi mentesítést.
A helyhatóság új követelményei elsősorban az elektromos és távközlési vezetékek tulajdonosait érintik majd, hiszen a víz-, csatorna-, távfűtő- és gázvezetékek legnagyobb része egyébként is a föld alatt fut a fővárosban.
Boross Norbert, a Budapesti Elektromos Művek Rt. kommunikációs igazgatója szerint ízlés kérdése, hogy milyen vezetékek létesítését engedélyezik egy országban, városban, vagy városrészben. Japánban például csak légkábeleket engedélyeznek, Németországban viszont minden vezetéket a föld alá kell temetni. Az igazgató elismeri, hogy az önkormányzatok mint megrendelők eldönthetik, hogy a szolgáltató milyen módon telepíti a kábeleket, de szerinte a felszín alatti elhelyezés többletköltségeit is figyelembe kell venni. A földkábeles hálózat kiépítési költsége ugyanis három-négyszerese a levegővezetékek létesítésének. Ha azt kívánja a kerület, hogy a föld alá helyezzék át a vezetékeket, akkor ennek a költségeit is ki kell valakinek fizetni, és nem feltétlenül a közszolgáltatónak – fűzte hozzá a sajtófőnök, aki szerint erről mindenképpen konzultálnia kell az önkormányzatnak az elektromos művek vezetőivel, mielőtt a rendelet hatályba lép.
– Nem ért váratlanul bennünket ez a rendelkezés, hiszen évek óta fennálló gyakorlat, hogy az önkormányzatok előírják a légvezetékek áthelyezését – jelentette ki Gácsiné Bárány Katalin, a Magyar Távközlési Rt. pesti műszaki szolgáltatóközpontjának vezetője. A társaság a telefonkábelek nagy részét már régóta a föld alatt vezeti el, csak kevés, családi házas övezetben jutnak el a drótok az ügyfelekhez a levegőben. A lakótelepeken és az ipari parkok területén alkalmazott, nagy egységű távközlési kábeleket nem is lehet a levegőben, oszlopokon vezetni. Az elenyésző számú légkábelt is fokozatosan megszünteti a cég, így nem adódhatnak gondok a rendelet kihirdetésekor – tette hozzá a vezető.
Szűcs László, a UPC magyarországi szóvivője szerencsés helyzetnek tartotta, hogy nem építettek ki sehol légkábelvezetéket Újpesten, mert ezek utólagos föld alá helyezése óriási költségekkel járna a szolgáltató számára. A szóvivő úgy gondolja, hogy az önkormányzatok néhol már túl sokat kívánnak a távközlési cégektől. A fővárosi önkormányzat a föld alatti kábelek fektetésének engedélyezéséért külön pénzt kérne, egyes kerületekben pedig még az is felvetődött, hogy díszburkolat építése fejében engedélyezik a szolgáltatónak az utak felbontását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.