Irodaház épül a lágymányosi parkban

Az év végéig közel másfél millió négyzetméternyi irodaház épül fel Budapesten. Ezek húsz százaléka Buda központjában jön létre, néhol nem kevés zöld területet is eltüntetve a beruházásokkal. A következő ilyen épületegyüttes befejezése jövőre várható, a XI. kerületben, a Petőfi híd budai hídfőjénél létesülő Science parkban. Az irodaház létrehozói a kiirtott park területének kétszeresét kitevő, rendezett zöld terület kialakítását ígérik a környéken, a fák átültetésével.

2001. 12. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felmérések szerint október közepéig csaknem 80 ezer négyzetméternyi új irodépület jött létre a fővárosban, így a budapesti irodák összterülete megközelíti a másfél millió négyzetmétert. A beruházók annak ellenére felhúzzák az újabb irodaházakat, hogy túlkínálat alakult ki ezekből a fővárosi ingatlanpiacon. Szakértői becslések szerint jövőre újabb 80-90 ezer négyzetméternyi irodaházat adnak át Budapesten.
A Jones LaSalle nevű ingatlan-tanácsadással foglalkozó cég egyértelműen fogalmaz: 2001-ben túlkínálat van az irodaházakból Budapesten, mert ezek egyötöde még kihasználatlan. A befektetők csak abban bízhatnak, hogy a jövőben lényegesen megnő az igény az irodák bérlésére. Az ilyen épületegyüttesek húsz százaléka épült fel eddig Buda központjában, egyes helyeken eltüntetve a zöld területeket. Előfordult, hogy az önkormányzat sem tudta megakadályozni a növényirtást, mert az építési övezetbe tartozó telket már az előző ciklusban értékesítették. A svéd érdekeltségű Skanska Properties Hungary Rt. így vált tulajdonosává egy azóta többször gazdát cserélt, XI. kerületi ingatlannak. A beruházó a lágymányosi Irinyi utcában egy több mint harmincezer négyzetméteres irodaházat és egy hozzá tartozó, tizenötezer négyzetméteres mélygarázst ad át 2002-ben az előző önkormányzat által hét évvel ezelőtt értékesített, egyhektáros park helyén. Az elképzelések szerint az épület kisebb tömegekre bontva a parkos, zöld környezethez is illeszkedik, és a környéken növényzetet telepítenek majd a beruházók.
A nemrégiben elhunyt környzetvédő, Radó Dezső, a Levegő Munkacsoport egykori szakértője korábbi nyilatkozatában sajnálatosnak tartotta, hogy nem lehetett megakadályozni a beruházást a lágymányosi területen, mivel szerinte az elmúlt tíz évben egyedül a XI. kerületben több zöld területet építettek be, mint az összes többi városrészben.
A szakértő állította, hogy a parkcsökkentés igen veszélyes a Petőfi híd lábának környékén, mert ezen a szakaszon naponta egy tonna szennyező anyag kerül a levegőbe.
– Közel nyolc éve foglalkozunk a lágymányosi park ügyével, de annak idején nem tudtuk megakadályozni, hogy az akkori önkormányzat eladja a területet – panaszolta Schnier Mária, a környezetvédő szervezet elnökhelyettese.
A Levegő Munkacsoport aktivistái a lakásszövetkezetek és a társasházak vezetőségeinek segítségével tavasszal demonstrációt szerveztek, és a helyi polgárok sok száz aláírást gyűjtöttek össze a ligetért. Az Irinyi József utcai park beépítési szándékairól kezdetben a kerületnek is az volt a véleménye, hogy a beruházónak olyan másik területet kell javasolni, amely kedvezőbb beépíthetőségi paraméterekkel rendelkezik.
Május végén a Levegő Munkacsoport levélben kérte a beruházót, hogy az egyetemvárostól délre, az Info park Lágymányosi hídtól északra és délre kijelölt területein válasszon újabb helyet az építkezésnek, hogy a telket könnyebben közparkká lehessen minősíttetni.
Schnier Mária szerint a Skanska Rt. hozzáállása mindvégig kedvezőbb volt, mint a legtöbb építési vállalkozóé, annak ellenére, hogy nem hajlottak a cserére. A fővárosi szabályozási keretterv szerint építési területnek számító telket harmincöt százalékban beépíthették volna, de valamelyest mégis csökkentették a térfoglalást. Azt is sikerült elérniük a környezetvédőknek, hogy az építkezéssel egy időben, kárpótlásul létesítsenek egy másik parkot a fák egy részének átültetésével, az egykori BKV-hurokvágány helyén. Az épületegyüttest is úgy alakították ki, hogy néhány nagyobb fát megőrizzenek a tömbök között.
– Eddig nem nyújtott be kérelmet az önkormányzat a telek visszaminősítésére, a főváros csak panaszlevelet kapott a lágymányosi park ügyében – szögezte le Andrássik Katalin, a fővárosi önkormányzat osztályvezetője. Elmondta: a telket még az expótervek idején sorolták építési övezetbe, így érvényes építési engedéllyel kezdhették meg a munkát a kivitelezők. A visszaminősítés jóhiszemű jogokat sértene, ráadásul az ingatlan a beruházó tulajdona, így azt építhet rá, amit a szabályok megengednek a területen.
Csernus László, a XI. kerületi önkormányzat sajtóreferense szerint a korábbi önkormányzati szándék ellenére sem lehetett szó területcseréről, mert a telek évek óta magántulajdon, és a kerület nem rendelkezik olyan ingatlannal, amely előnyösebb helyzetbe juttatná a tulajdonost. Ha ilyen telket nem tudnak felajánlani a Skanska Rt.-nek, akkor vagyonvesztés következhet be.
Horváth Emese, a Skanska Rt. fejlesztési igazgatója nemrég azt nyilatkozta, hogy felvették a kapcsolatot a környék lakóival, és a kerületiek igényeit is figyelembe vették a tervezéskor.
Igaz, hogy a beépítéssel eltűnik a parkká vált telek több mint harminc százaléka, de a kivitelezéssel párhuzamosan kéthektáros, rendezett zöld területet hoznak létre a környéken a fák átültetésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.