A XIII. kerület új városrendezési és építési szabályzata telkenként rögzíti a beépítés mértékét, a zöld felületek arányát, az épületek magasságát, a közterületeken elhelyezhető építmények fajtáit, a reklámhordozók megjelenésének korlátait és a városképet befolyásoló egyéb tényezőket.
Látványtervvel igazolt szabályozás alapján a kerület több, városképet is meghatározó pontján magasházakat lehet építeni, a telek egynegyedének közhasználatra bocsátásával. A szabályzat rendelkezik a kerületi házak homlokzati megjelenéséről, az aluljárók vendéglátóegységeiről, és meghatároz fafajtákat is, amelyeket majd a közterületre lehet ültetni.
Tóth József kerületi polgármester állítja: ha terveik megvalósulnak, akkor több mint harmincötezer új lakás épülhet, és tetőkertek kialakításával közel négyszázötven négyzetméter új zöld felület jöhet létre a kerületben.
– Nem ellensúlyozza a tetőkertek létrehozása a zöld területek nagyarányú beépítését, ami sajnos továbbra is jellemző lesz a kerületben – jelentette ki Weszelovszky Zoltán országgyűlési képviselő, a XIII. kerületi Fidesz-frakció vezetője. Szerinte nem jelent komoly változást a szabályzat elfogadása, a kerületi vezetés a jövőben is kiszolgálója lesz a nagyberuházók elvárásainak.
Korábban főleg irodákat építettek a városrészben lakások helyett, ezért többéves késéssel kezdődhetett el a kerületi lakásprogram. Évek óta tart a zöld területek nagyarányú beépítése, az építkezések több helyen elhúzódtak, egyenlőtlenül több fejlesztés valósult meg a Váci úttól délre eső területeken, mint a kerület többi részén.
Az új szabályzatnak nincs meg a koncepcionális háttere, mert csak egy gyűjtemény készült el a középtávú célkitűzésekről és feladatokról – panaszolta a képviselő. Weszelovszky Zoltán úgy véli, hogy az épülő lakások nem a kerületieknek, hanem a többnyire máshonnan érkező gazdagabb vevőknek készülnek, a zöld területek fogyása folytatódik, a magasházak építésére kijelölt zónák rajza pedig azt mutatja, hogy a kerület minél több ilyen beruházás létrejöttét kezdeményezi. Ezzel rontja a városképet, például tönkreteszi az Árpád híd Duna-parti szakaszának környékét, és ellehetetleníti az ott lakók életét.
A magasházak építésének engedélyezése mellett a kerület beengedi a nagy bevásárlóközpontokat is, így a Sconto bútoráruházhoz hasonló, cipősdoboz alakú, könnyűszerkezetes torzók jöhetnek létre a város összképét meghatározó Duna-part környékén – szögezte le a képviselő.

Többé nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alattiak