Késésben a lakásprogram

Elfogadta tegnap a XIII. kerületi képviselő-testület a városrendezési és építési szabályzatot. A szocialista vezetésű önkormányzat elképzelései szerint több területen engedélyezik majd magasházak építését, tovább csökkentve a városrész zöld területeit. Az ellenzék szerint lakossági tiltakozásokra lehet számítani az emeletes házak megépítésekor, és az ilyen beruházások egy része városképi és környezetvédelmi szempontból sem elfogadható.

2001. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A XIII. kerület új városrendezési és építési szabályzata telkenként rögzíti a beépítés mértékét, a zöld felületek arányát, az épületek magasságát, a közterületeken elhelyezhető építmények fajtáit, a reklámhordozók megjelenésének korlátait és a városképet befolyásoló egyéb tényezőket.
Látványtervvel igazolt szabályozás alapján a kerület több, városképet is meghatározó pontján magasházakat lehet építeni, a telek egynegyedének közhasználatra bocsátásával. A szabályzat rendelkezik a kerületi házak homlokzati megjelenéséről, az aluljárók vendéglátóegységeiről, és meghatároz fafajtákat is, amelyeket majd a közterületre lehet ültetni.
Tóth József kerületi polgármester állítja: ha terveik megvalósulnak, akkor több mint harmincötezer új lakás épülhet, és tetőkertek kialakításával közel négyszázötven négyzetméter új zöld felület jöhet létre a kerületben.
– Nem ellensúlyozza a tetőkertek létrehozása a zöld területek nagyarányú beépítését, ami sajnos továbbra is jellemző lesz a kerületben – jelentette ki Weszelovszky Zoltán országgyűlési képviselő, a XIII. kerületi Fidesz-frakció vezetője. Szerinte nem jelent komoly változást a szabályzat elfogadása, a kerületi vezetés a jövőben is kiszolgálója lesz a nagyberuházók elvárásainak.
Korábban főleg irodákat építettek a városrészben lakások helyett, ezért többéves késéssel kezdődhetett el a kerületi lakásprogram. Évek óta tart a zöld területek nagyarányú beépítése, az építkezések több helyen elhúzódtak, egyenlőtlenül több fejlesztés valósult meg a Váci úttól délre eső területeken, mint a kerület többi részén.
Az új szabályzatnak nincs meg a koncepcionális háttere, mert csak egy gyűjtemény készült el a középtávú célkitűzésekről és feladatokról – panaszolta a képviselő. Weszelovszky Zoltán úgy véli, hogy az épülő lakások nem a kerületieknek, hanem a többnyire máshonnan érkező gazdagabb vevőknek készülnek, a zöld területek fogyása folytatódik, a magasházak építésére kijelölt zónák rajza pedig azt mutatja, hogy a kerület minél több ilyen beruházás létrejöttét kezdeményezi. Ezzel rontja a városképet, például tönkreteszi az Árpád híd Duna-parti szakaszának környékét, és ellehetetleníti az ott lakók életét.
A magasházak építésének engedélyezése mellett a kerület beengedi a nagy bevásárlóközpontokat is, így a Sconto bútoráruházhoz hasonló, cipősdoboz alakú, könnyűszerkezetes torzók jöhetnek létre a város összképét meghatározó Duna-part környékén – szögezte le a képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.