Kormánytámogatás a tükörrégiónak

Út- és csatornaépítéseket indíthatnak el, fejleszthetik a településközpontokat, felújíthatják a kastélyokat, bővíthetik a turisztikai létesítmények szálláshelyeit, és a romák munkához juttatását segítő központokat hozhatnak létre a kormány támogatásával az úgynevezett tükörrégióban. A Pest megyei és budapesti regionális pályázatokról nemrég döntött a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács, amely 2,3 milliárd forintot osztott el az Európai Unió által nyújtott Phare-támogatásból kimaradt térségek kétszáz pályázója között.

2001. 12. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eredetileg 2,7 milliárd forint támogatás felhasználásáról kellett volna döntenie a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsnak, de az árvízi katasztrófahelyzet miatt csökkentek a szétosztható források – közölte T. Mészáros Tamás, a Pest Megyei Területfejlesztési Tanács elnöke. Tájékoztatása szerint a pályázatokat szeptember végéig adhatták be a jelentkezők, így egy hónapjuk volt a szervezeteknek és a zsűrizést végző szakmai bizottság munkáját segítő Pro-Régio-ügynökségnek arra, hogy értékeljék a dokumentációkat.
Idén az emberi erőforrások, az infrastruktúra és a vidék fejlesztésére lehetett támogatást igényelni. Összesen kétszáz jelentkező – önkormányzatok, önkormányzati társulások, nonprofit szervezetek, gazdasági társaságok és oktatási intézmények – nyújtott be pályázatot a fejlesztési tanácshoz. Ezek közül kilenc nem felelt meg a formai követelményeknek, így 191 jelentkező közül kellett választania a szakmai bizottságnak a Pro-Régio-ügynökség segítségével. Az értékelőbizottság tagjait a főváros és a megyei tanács javaslatára a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács, illetve a forrást biztosító minisztériumok nevezték ki.
T. Mészáros András elmondta: forráshiány, illetve szakmai és pénzügyi okok miatt el kellett utasítaniuk 49 dokumentációt, ezért idén 142 pályázat kapott támogatást. A legnagyobb érdeklődés az úgynevezett Fő utca-program iránt mutatkozott: az erre elkülönített pénz hatszorosára érkezett igény a régióból. A településközpontok funkcióbővítésére 23 pályázat érkezett, ezek között több mint ötszázmillió forintot osztottak ki.
A környezetvédelmi beruházások támogatására szintén sokan jelentkeztek, ezért a szaktárca javaslatára a jövő évi keret egy részét is odaítélték az idei pályázóknak. A források jelentős részét a hulladékkezelés fejlesztésére és a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítésére használják majd fel az igénylők.
Népszerűnek bizonyult a turisztika-fejlesztési intézkedés is, többen jelentős összeget fordíthatnak a helyi szálláshelyek számának növelésére, a kastélyok felújítására és a Dunakanyar felvirágoztatására. Emellett számos, a régió belső elérhetőségének javítását szolgáló útépítési és egyéb beruházásokra, a tudásbázis erősítésére, valamint a romák és a hátrányos helyzetűek társadalmi beilleszkedésének és munkahelyi foglalkoztatásának segítésére adtak támogatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.