DOKUMENTUM
Az 1945-ben kiadott tizenegy, úgynevezett Benes-dekrétum, azaz a csehszlovák kormány és Eduard Benes csehszlovák köztársasági elnök intézkedései a II. világháború után az új egységes csehszlovák nemzetállamnak a német és a magyar nemzetiségtől való megtisztítását célozták. Az alábbiakban idézzük a dekrétumok néhány önmagáért beszélő paragrafusát.
„E törvényerejű rendelet hatályba lépésének napján megszűnik a szlovákiai német és magyar nemzeti kisebbség minden kategóriájú és fokú iskolája, kivéve az 1938. október 6. előtt létesített népiskolákat.”
„E törvényerejű rendelet hatályba lépésének napjától tilos német és magyar nyelvű istentiszteleteket tartani az állam által elismert és elfogadott mindazon egyházi testületekben, amelyek ezeket az istentiszteleteket 1938. október 6. után vezették be.”
„Azonnali hatállyal és térítés nélkül a földreform céljára elkobozzák a Szlovákia területén levő mezőgazdasági vagyont, amelynek tulajdonosai: német nemzetiségű személyek állampolgárságra való tekintet nélkül, magyar nemzetiségű személyek állampolgárságra való tekintet nélkül, a szlovák és cseh nemzet, valamint a Csehszlovák Köztársaság bármilyen nemzetiségű és állampolgárságú árulói és ellenségei, részvény- és más társaságok s további olyan jogi személyek, amelyekben 1945. március 1-jén meghatározó tőke- vagy vagyonrész bármilyen állampolgárságú német vagy magyar nemzetiségű személyek tulajdonában vagy birtokában volt, amennyiben ezek a személyek nem igazolják, hogy aktívan részt vettek az antifasiszta harcban (…).”
A magyarellenes politikát betetőző lakosságcsere 1947. április 12-én kezdődött, s 1949. június 5-én fejeződött be ténylegesen. Ezalatt 73 273 szlovák hagyta el Magyarországot (s ezek közül csak
59 774 volt azoknak a száma, akik valóban a csere keretében kerültek át), és Szlovákiából 89 660 magyart űztek el (közülük csak
68 407 személyt szállítottak át Magyarországra). Ezután következett az erőszakos elmagyartalanítás, a reszlovakizáció. Ezen kívül több tízezer volt azoknak a száma, akik már a deportálások idején menekültek át Magyarországra.
A Benes-dekrétumoknak halálos áldozatai is voltak. Az intézkedések közvetlen és közvetett áldozatainak számát a cseh történészek is 30-40 ezerre becsülik, a szudétanémet szövetségek ezt a számot közel negyedmillióra teszik. A Benes-dekrétumok visszavonását, hatályon kívül helyezését, az elkobzott vagyonok visszaszolgáltatását stb. a kommunista rendszer összeomlása után sem tűzték napirendre Csehszlovákia, majd 1993 óta az önálló Cseh és Szlovák Köztársaság kormányai.
Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése
