Alámerült Atlantiszom

Móser Zoltán
2002. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valakinél vadászpuska is volt, amikor népes társaságunk nekivágott, hogy eljusson a 366 méter magasan fekvő tornai várhoz. (Közismert, hogy ha egy dráma első jelenetében a színpadra kerül egy puska, az előbb vagy utóbb elsül. Itt ez nem történt meg, pedig nyilván nem véletlenül hozta magával a gazdánk. Talán arra gondolt, hogy netán szembejön egy vad.)
Ám van ennél érdekesebb emlékem is a képpel és a várral kapcsolatban. Hatalmas vihar volt, amikor erre haladtunk egyszer kocsival. Felnéztünk a várra, s arra gondoltunk, de jó lenne felmenni, amikor a villám belecsapott a vár romos bástyájába. Olyan volt, mint egy romantikus film jelenete. Mindjárt arra gondoltunk, mi van a bent lakókkal, és ki oltja el a tüzet, ha kigyullad a tetőszerkezet. Nem kellett oltani, mert már legalább háromszáz éve romos e szebb napokat látott vár, az egykori Torna vármegye névadója, első székhelye. (1882-ben egyesítették Abaúj vármegyével, s ekkor Kassa lett a vármegye központja.) A külső védőöv bejárata északkeletről, egy patkó alakú bástya mellett nyílik. Nyugaton félköríves bástya található, délen két kerek saroktorony erősítette a külső védőövet. A belső zár északi sarkán négyszögletes öregtorony emelkedett, ehhez csatlakozott a palotaszárny.
„Torna vára az észak felé vezető fontos utat ellenőrizte – írja Csorba Csaba útikalauzában. – Tornai János és fiai 1357-ben kaptak engedélyt az építésre, és az erődítmény a család kihalásáig (1406) a tulajdonukban maradt.” Rövid időre, 1441-ben a husziták foglalták el, majd a Bebek család kezére került. A XVI. század második felében a Mágócsyak birtokában volt; a Mágócsyak kihalván, Torna birtoka ismét a koronára szállt, azaz a királyi kincstáré lett. 1678-ban Thököly Imre foglalta el, de hét év múlva Schultz császári tábornok visszavívta, s le is romboltatta. Azóta rom.
A rom, mint mindegyik, amit láttam, addig nem hagyott nyugton, míg följutva le nem fényképezhettem. Erre az alkalomra két évtizedet kellett várnom. Ugyanis a szomszédos Áj faluba azért mentem fotózni, hogy egy népzenei monográfiához címlapot készítsek. Vargyas Lajos 1940-ben itt járt, s ekkor felgyűjtötte a falu zenei anyagát. Két évvel ezelőtt, 80. születésnapján elkészült a teljes anyag kiadása, s ehhez rendelt tőlem a kiadó borítót. Ekkor mentem fel népes társaság (rokonok, családtagok) kíséretében a várhoz, de bizony olyan ködös volt az idő, hogy alig láttunk valamit. Pontosabban a gép nem, de én láttam, mert többször is jártam arrafelé. Ezért tudtam, hogy a távolban ott van Tornaújfalu és Jánok, ahol tíz éve Ág Tiborral három napig betlehemes játékot gyűjtöttünk. S azt is tudtam, hogy ott a jelenlegi országhatár, vagyis a ködön túl ott van Magyarország. Mi meg itt, pont a nyelvhatáron állunk, hisz az innen feljebb, öt kilométerre fekvő faluban már szlovákok, a dombon túl pedig mánták laknak. Ide való a jelenlegi szlovák köztársasági elnök: a szülők révén is, a hely parancsa miatt is háromnyelvű. (Ő ne tudná a történelmet, ne ismerné kisebbségiek sorsát?) És itt van Stósz, szintén mánta település, ahol Fábry Zoltán lakott, akinél 1969 telén jártam mint utolsó éves bölcsész. Itt és ekkor készült az első íróportrém; a képnek és az azt kísérő rövid írásnak (a Tiszatájban jelent meg) köszönhetően kezdődött el a fotóspályám.
De maradjunk csak a ködnél, amelyre azért emlékszem, mert azon a napon szinte egy felvételem sem sikerült. De 366 méterrel közelebb voltunk az éghez és az ég csillagaihoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.