Élet a hó fölött

2002. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óh, valamirevaló havat találni már Pozsonyban is réges-régen csak a poros könyvtárakban, Jókai vagy Krúdy Gyula könyveiben lehet. A Vörös postakocsiban például ebben a pillanatban is fátyolként ereszkedik a városra az égből a puha sejtelem, a sűrű hóhullásban a vörös postakocsi is olyan fehér, mintha kísérteteket szállítana, a Zöldváry kisasszonyok csipkefüggöny mögül nézik, hogyan kászálódik ki a kocsiból örök lovagjuk, a medvebundás Alvinczy Eduárd, s el-ellépnek az ablaktól, ha elsuhanó, idegen szánból fürkész fel rájuk valami illetéktelen tekintet. A valóságos telek mára már az ódon koronázódóm s a szintén a középkorból itt maradt Mihály-kapu közötti girbegurba utcácskákban is olyanok, mint akármelyik alföldi cívisvárosban: jellegtelenek, mint a digitális kép, amelynek nincs negatívja; még emlékeztetni sem emlékeztetnek semmire.
Az idei telünk azért egy kicsit mintha mégiscsak más volna, mint a tavalyi. Február eleje van, s még mindig tartja magát a valamikor karácsony előtt leesett hó. Én mostanában jóval többet álldogálok a rokokó paloták előtt, a lodzsás udvarokba vezető kőkapuk gazdagon faragott boltíve alatt, a parkokban eldugott, hósapkás kicsiny szobrok mellett, mint azelőtt. Belehallgatózom az idő mélységeibe, figyelem a lassuló érverésemet s a valahol a hó alatt rekedt virtuális-gépi világok halkuló zaját. A Hviezdoslav tér, az egykori Kossuth-sétány az egyik kedvenc meditálóhelyem. Annak a Zöldfa Szállodának (ma Carlton Szálló) a felújítása során, amelynek az erkélyéről 1848. március 17-én a Bécsből visszatérő Kossuth hírül adta a pozsonyiaknak, hogy az uralkodó beleegyezett a magyarság egyetlen és független magyar minisztérium alá való vonásába, az egész teret felásták, felforgatták, s az ásók s a földvájó gépek csodás világra nyitottak ablakokat. Például az egykori Halászkapunak, a város négy fő kapuja egyikének az oldalbástyájára. Ezt a kaput 1526-ban, a mohácsi vészt követően befalazták, de a pompakedvelő rokokó időkben, 1754-ben újból megnyitották, s eredeti szépségébe visszaállították. A mulatozó, rokokó Pozsonyról, a Halászkapun ki-be sikló szánokról írja az akkor szintén „posonyi kvártélyú” Amadé László: „Nagyszerű januári hidegben, fölcifrázott lovakkal, ropogós havon siklanak a csengő szánok Posony főutcáin végig, s a szánokban egy-egy istenasszony ül a gavallérjával.” 1778-ban aztán a kaput teljesen elbontották, így került egyik rondellája a föld alá.
Hát, mit mondjak?! Én a történelem mélységeiből kibontott rondellát nézegetem, de az egykori pozsonyi havakat, szánokat, vigadó sokadalmakat is látom, az egészet valamiféle furcsa, retrospektív örömünnepként érzékelem, s egyáltalán nem bánom, hogy ez az idei tél ilyen kemény és hosszú. Sőt, vágyakozva kémlelem az eget: a csikasz, szinte jeges, jól megülepedett decemberi havunkra eshetne még legalább néhány centis új hó!
Nálunk is közelednek a választások (nemcsak Pest-Budán), s a helyi magyaroknak kedvező törvényt illetően a Tisztelt Házban üvöltenek – mint elhagyott, behavazott sírban, mondaná Krúdy – a majdani diétába is bekívánkozó nacionalista és kevésbé nacionalista szlovák pártok: Abcúg!, s a helyi magyarok pártja vissza: Vivát!; s én úgy nézek körül roszszallón a rondellámtól, mint a szilveszterező, az újévi malacot és Késő Fáni úrnőt ünneplő báli tömegben Rezeda Kázmér, aki a felhőtlen öröm ünnepéből egy disszonáns hangot vél kihallani: Éljen a háború!
Bizony, bizony, eshetne még egy kis hó!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.