Évente körülbelül háromszáz gyerek betegszik meg rosszindulatú daganatban, közülük hárman-négyen – akár az említett kislányok – mielodszipláziás szindrómában. Ez a csontvelő működési zavara és leukémiát okoz, amely a hatéves ikreknél már kialakult – mondta Rényi doktor. A lányok elsődleges betegségét csak részben lehet gyógyszerrel kezelni, gyógyulást a csontvelő-transzplantáció jelent. Mivel a kemoterápia miatt nagy a komplikáció veszélye, a csontvelő-átültetés meglehetősen sürgös – tette hozzá az orvos. Mint mondta, világszerte legsikeresebbek a családtagok csontvelőjéből végzett átültetések, ezért legelőször őket szűrték, de a gyerekek családjából senki nem alkalmas donornak.
Mint arról az orvos beszámolt, Magyarországon a gyerekeken végzett csontvelő-transzplantá-cióknak közel felét az úgynevezett autolog csontvelő-transzplantáció teszi ki. Az eljárást olyan – különböző típusú – daganatos megbetegedésekkor használják, amelyeknél a kezelés következtében várhatóan károsodik a gyerek csontvelője. Ilyenkor a kezelés megkezdése előtt leveszik a beteg saját – még egészséges – csontvelejét és később azt ültetik vissza.
Az úgynevezett allogén csontvelő-transzplantáció esetén viszont más személy – családtag vagy idegen – csontvelejét kapja a beteg. A nemzetközi csontvelődonorbank hálózatán keresztül jelenleg körülbelül 3000-5000 donor HLA adatai állnak rendelkezésre.
A szakember beszámolója szerint a csontvelő-átültetésre váró magyar gyerekek egyikének nemrégiben találtak megfelelő donort, egy másiknak testvére csontvelejét ültetik át, egy harmadiknak viszont már négy hónapja keresik a megfelelő csontvelőt. Egy kisgyereket épp most kezelnek Bécsben, egy másiknak viszont feltehetően nem lesz szüksége átültetésre, mert javult az állapota.
Az eljárás szerint a diagnózis felállítása után a kezelőorvos a csontvelő-transzplantációs bizottság elé terjeszti az esetet, ahol megvizsgálják, hogy a beteg alkalmas-e az átültetésre és eldöntik, hogy az ország két nemzetközileg akkreditált és elismert csontvelő-transzplantációs központja: a budapesti Szent László Kórház vagy a miskolci Gyermek-egészségügyi Központ közül melyik végzi a beavatkozást. A listára kerülő gyerekeken azonnal elvégzik az életmentő műtétet, amint a Magyarországon jelentkezők vagy a nemzetközi donorbank segítségével megfelelő donorra bukkannak.
Az Országos Vérellátó Intézetben (Budapest XI., Karolina út 19–21., telefonszám: 06-80/324-244 vagy 372-4233) hétfőtől péntekig 7–14 óra között várják a donornak jelentkezőket. A vérvételből álló vizsgálat ingyenes.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket