Magyarország a tervekkel rendelkező emberek országa; a polgárok személyes elképzeléseiken keresztül szereplői a gazdaságnak – ezekkel a szavakkal nyitotta meg a Budapest Business Club konferenciáját a miniszterelnök. Orbán Viktor kifejtette: hazánkban azok vannak többségben, akik életformát váltottak, s próbálkoznak a lehetőségekkel; mindez pozitívan befolyásolja az ország közhangulatát. Magyarország gazdasági terveinek időhatárai: 2004, 2007 és 2012. Az előbbi a remélt uniós csatlakozás időpontja, míg az utóbbi az olimpia esetleges megrendezése. 2007 azért fontos, mert ez az unió új költségvetési időszakának kezdete.
A kormányfő érzékeltette: az utak, a vasutak, a repülőterek építési forrásainak állami előteremtése jelentős szerepet játszott a második világháború után sikeressé váló országoknál, s miután az infrastrukturális területen még van lemaradás, hazánk nem mellőzheti az állami szerepvállalást. Leszögezte: geopolitikai elhelyezkedésünk, gyógyvízkincsünk révén speciálisak a gazdasági előnyeink.
A miniszterelnök utalt arra, hogy a nyolcvanas években felemelkedő országok gazdasági sikereiket a világban szabadon áramló tőkemozgásokra alapozták. Hazánk versenyelőnye: földrajzi elhelyezkedése miatt megkerülhetetlen, továbbá a környező országokkal (Románia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina) erős gazdasági kapcsolatokat ápol.
– Utóbbinak új eleme, hogy Szerbiával is szabadkereskedelmi megállapodás aláírására készülünk – hangoztatta a miniszterelnök, aki úgy tartja, a hazai gyógyvízkincs kihasználása révén Magyarország Közép-Európa fürdőközpontjává válhat.
Az agráriumban tapasztalható gondok ellenére hazánk a térségben az egyetlen ország, amely az Európai Unióval bonyolított mezőgazdasági kereskedelmét tekintve pozitív, csaknem félmilliárd eurós többletű szaldót tud felmutatni. Az uniós pénzek pedig majd növelik a mezőgazdaság versenyképességét – tette hozzá. A miniszterelnök a Széchenyi-terv kapcsán kifejtette, hogy az állami fejlesztési program legújabb eleme az a háromszázmilliárd forintos hitelkeret, amelyet a 250 és 1500 dolgozót foglalkoztató hazai tulajdonú cégek igényelhetnek majd technológiai fejlesztésekre. Orbán Viktor leszögezte: a fejlődésnek az is feltétele, hogy a gazdaságpolitika központja ne kerüljön vissza a Pénzügyminisztériumba. Igen fontos lélektani elem, hogy sikerüljön fenntartani azt a benyomást: emelkedő ország a miénk.
Matolcsy György gazdasági miniszter a konferencián azt hangoztatta, hogy a következő években az innovációra alapozott fejlődésre kell összpontosítani, és gyakorlatilag a Széchenyi-terv ezt az irányt segíti és erősíti, valamint az állami fejlesztési program hozzájárul ahhoz, hogy hazánk régióiban a beruházások nagyobb lendületet kapjanak. Matolcsy György kifejtette: a Széchenyi-terv által 230 milliárd forintnyi költségvetési pénz 650 milliárd forintos beruházást indukál a gazdaságban.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt