Érthetetlennek tűnhet, hogy egy gazdálkodószervezet leállít egy bevételi tevékenységet, márpedig most ezt határozta el a részvénytársaság. A nagyhálós halászatot az idegenforgalmi szezon alatt felfüggesztjük, csupán a tó ökológiai egyensúlyát veszélyeztető busa lehalászását folytatjuk, a nemes halfajtákat pedig meghagyjuk a horgászoknak. Sőt, egy hónap alatt száz tonna pontyot juttatunk a tóba – ígéri Gönczy János, a halászati társaság vezérigazgatója.
Gönczy János lapunknak elmondta: a nyílt vízen már korábban megkezdték a munkájukat a pontytelepítő bárkák. Azért a nyílt vízen, mert nem szeretnék, ha a mohó horgászok a partközelben „rácsapnának” a még növésben lévő nemes halra. A pontytelepítés költsége várhatóan ötvenmillió forintot tesz ki. Ennek nagyobbik hányadát a földművelésügyi tárca halászatfejlesztési alapjából pályázat útján kívánják elnyerni, tízmillió forintot pedig a Balaton Fejlesztési Tanács pályázatából remélnek – mondta a vezérigazgató. Hangsúlyozta: noha minden bizonnyal bevételkiesése lesz a halgazdaságnak, a pontytelepítés nem a részvénytársaság költségvetését terheli.
Évenként félmilliárd forint kárt okoznak a részvénytársaságnak a rablóbandák, amit már nem nézhetünk tétlenül – mondta munkatársunknak Gönczy János. Igaz, nem a halászbárkák feladata a halőrzés, most azonban átmeneti megoldásként azokat is bevetjük védelmi célokra, emellett tizenkettőről harmincra szeretnénk növelni a halőrök számát, a halászhajókat pedig felszereljük radarokkal. Ez a kényszermegoldás ötvenmillió forintba kerül, ám elkerülhetetlen ahhoz, hogy legkésőbb a jövő év végéig megnyugtatóan átszervezzük a halőrzést – ismertette a cég védelmi stratégiáját a vezérigazgató.
Gönczy Jánosnak meggyőződése: át kell alakulnia a BH Rt.-nek közhasznú társasággá. Ehhez azonban költségvetési fedezet szükségeltetik – figyelmeztetett. A vezérigazgató szerint a busaállomány szabályozása, a horgászturizmus feltételeinek jobbítása, és a halőrzés kell legyen a majdani kht. három legfontosabb célkitűzése. – Ha nem lesz pénz a halgazdaság átalakítására, akkor kritikus helyzetbe kerülünk. A várható költségek nem terhelhetők a BH Rt.-re – szögezte le. Egyszersmind arra is intett, hogy egy át nem gondolt stratégiára a tó rendkívül érzékenyen reagál.
A vezérigazgatótól megtudtuk: új koncepció készült a halászati rt.-hez tartozó tavak hasznosítására. Azok jó része „halnevelde” helyett horgásztó lesz, mert régi igény már, hogy a Balatonföldvár központjában lévő, a fonyódi és a siófok–töreki tó horgászvízzé váljék.
Nem drágulnak a horgászjegyek. Változatlanul hatezer forintért juthatnak hozzá a part menti éves balatoni horgászjegyhez a horgászok, míg a parttól 1500 méteren túl is érvényes általános jegyért – az elmúlt évekhez hasonlóan – tizenötezer forintot kell fizetniük. A napi jegyek ára is változatlan marad, a felnőttek 500, az ifik 200 forintért juthatnak hozzá, a heti jegyekért kétezer, illetve 500 forintot kell fizetni. A gyerekek éves engedélyének ára 500, a nyugdíjasoké 3000 forint marad. (G. J.)

Megkötözve, fej nélkül hevertek az áldozatok - döbbenetes leleteket találtak a magyar régészek