Őszig szünetel a balatoni halászat

Ha a Balatont turisztikai központtá akarjuk tenni és fogási élményhez akarjuk juttatni a nyári szezonban itt horgászó tízezreket, akkor stratégiát kell váltania a Balatoni Halászati (BH) Rt.-nek – állítja Gönczy János, a részvénytársaság vezetője.

2002. 03. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érthetetlennek tűnhet, hogy egy gazdálkodószervezet leállít egy bevételi tevékenységet, márpedig most ezt határozta el a részvénytársaság. A nagyhálós halászatot az idegenforgalmi szezon alatt felfüggesztjük, csupán a tó ökológiai egyensúlyát veszélyeztető busa lehalászását folytatjuk, a nemes halfajtákat pedig meghagyjuk a horgászoknak. Sőt, egy hónap alatt száz tonna pontyot juttatunk a tóba – ígéri Gönczy János, a halászati társaság vezérigazgatója.
Gönczy János lapunknak elmondta: a nyílt vízen már korábban megkezdték a munkájukat a pontytelepítő bárkák. Azért a nyílt vízen, mert nem szeretnék, ha a mohó horgászok a partközelben „rácsapnának” a még növésben lévő nemes halra. A pontytelepítés költsége várhatóan ötvenmillió forintot tesz ki. Ennek nagyobbik hányadát a földművelésügyi tárca halászatfejlesztési alapjából pályázat útján kívánják elnyerni, tízmillió forintot pedig a Balaton Fejlesztési Tanács pályázatából remélnek – mondta a vezérigazgató. Hangsúlyozta: noha minden bizonnyal bevételkiesése lesz a halgazdaságnak, a pontytelepítés nem a részvénytársaság költségvetését terheli.
Évenként félmilliárd forint kárt okoznak a részvénytársaságnak a rablóbandák, amit már nem nézhetünk tétlenül – mondta munkatársunknak Gönczy János. Igaz, nem a halászbárkák feladata a halőrzés, most azonban átmeneti megoldásként azokat is bevetjük védelmi célokra, emellett tizenkettőről harmincra szeretnénk növelni a halőrök számát, a halászhajókat pedig felszereljük radarokkal. Ez a kényszermegoldás ötvenmillió forintba kerül, ám elkerülhetetlen ahhoz, hogy legkésőbb a jövő év végéig megnyugtatóan átszervezzük a halőrzést – ismertette a cég védelmi stratégiáját a vezérigazgató.
Gönczy Jánosnak meggyőződése: át kell alakulnia a BH Rt.-nek közhasznú társasággá. Ehhez azonban költségvetési fedezet szükségeltetik – figyelmeztetett. A vezérigazgató szerint a busaállomány szabályozása, a horgászturizmus feltételeinek jobbítása, és a halőrzés kell legyen a majdani kht. három legfontosabb célkitűzése. – Ha nem lesz pénz a halgazdaság átalakítására, akkor kritikus helyzetbe kerülünk. A várható költségek nem terhelhetők a BH Rt.-re – szögezte le. Egyszersmind arra is intett, hogy egy át nem gondolt stratégiára a tó rendkívül érzékenyen reagál.
A vezérigazgatótól megtudtuk: új koncepció készült a halászati rt.-hez tartozó tavak hasznosítására. Azok jó része „halnevelde” helyett horgásztó lesz, mert régi igény már, hogy a Balatonföldvár központjában lévő, a fonyódi és a siófok–töreki tó horgászvízzé váljék.

Nem drágulnak a horgászjegyek. Változatlanul hatezer forintért juthatnak hozzá a part menti éves balatoni horgászjegyhez a horgászok, míg a parttól 1500 méteren túl is érvényes általános jegyért – az elmúlt évekhez hasonlóan – tizenötezer forintot kell fizetniük. A napi jegyek ára is változatlan marad, a felnőttek 500, az ifik 200 forintért juthatnak hozzá, a heti jegyekért kétezer, illetve 500 forintot kell fizetni. A gyerekek éves engedélyének ára 500, a nyugdíjasoké 3000 forint marad. (G. J.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.