E gy tetemes tartozást felhalmozó kaposvári vállalkozó a választási vasárnapra virradó éjszakára időzítette a gyilkoságot, gondolván: a rendőrök a szavazással kapcsolatos előkészületek miatt kevésbé lesznek éberek. A bűntényt kitervelő vállalkozó először két férfit bízott meg ötmillió forint „jutalom” ellenében a családirtással, ám mivel ők végül is nem vállalták, négy külföldi illetőségű végrehajtó felhajtását kapták feladatul. Az elsőként megbízott két személy magnófelvétellel igazolt módon visszamondta a megbízást, így a külföldi végrehajtókhoz nem jutott el az üzenet.
Dégi Endre tájékoztatása szerint a gyanúsított a gyilkosságért ötmillió forintot ajánlott fel két kaposvári férfinak, akik látszólag elfogadták az ajánlatot. Arra a kérdésre, hogy miként jutott a rendőrség tudomására a tervezett bérgyilkosság, a bűnügyi igazgató a nyomozás érdekeire való hivatkozással nem adott választ.
A balatoni célszemély és a vasárnap óta előzetes letartóztatásban lévő kaposvári üzletember korábban jó barátok voltak, ám miután utóbbi késlekedett a 33 milliós tartozás, majd később az egyre növekedő kölcsön visszafizetésével, megromlott közöttük a viszony. Ez adta az ötletet az adósnak a háromtagú család megölésére, mert úgy gondolta, csak így juthat hozzá a megsemmisítésre szánt adóslevelekhez.
A bérgyilkosság kezdeményezőjénél a rendkívül gyorsan dolgozó somogyi nyomozók akár egy kisebb utcai harchoz is elegendő fegyvert és lőszert foglaltak le. A 22-es kaliberű távcsöves puskából, a Skorpió géppisztolyból, a maroklőfegyverekből, egy különleges, golyóstollnak álcázott, puskalőszert befogadó kézi lőfegyverből és a több száz lőszerből tartott „alkalmi kiállítás” azt igazolta, hogy a bérgyilkosság megrendelője előre megfontolt szándékkal készült a neki hitelező személy és családjának megöletésére.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP