Pillanatnyi megugrás

A nap elejétől délig ugrásszerűen emelkedett, majd megfordult a magyar tőzsde árfolyamát jelző index görbéje. Délutánra már csak 3 százalék körüli plusz maradt a BUX-ban. Elemzők szerint a növekedés csupán pillanatnyi volt, a választások kimenetele még nem dőlt el, így csupán spekulatív mozgásról beszélhetünk – mondta a Concorde Értékpapír Rt. elemzője. A magyar tőkepiaci megugráshoz hasonlóan növekedést jelzett még tegnap a szlovák, a cseh és az orosz tőzsdemutató. Kedvező hangulat volt a japán piacon is, viszont az európai árakat az iraki olajstop és a leértékelő minősítést kapó Deutsche Telekom nyomta lefelé.

2002. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszeri megugrásnak tekinthető a Budapesti Értéktőzsde tegnapi, 3,17 százalékos emelkedése – nyilatkozta lapunknak Tabányi Mónika, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője. Álláspontja szerint ez két ténynek tudható be. Részben a piac alulértékeltségéből fakadt az emelkedés, másrészt pedig a befektetők megbizonyosodtak arról, hogy bárki alakítson is kormányt a második választási forduló után, az országnak nem kell szembenéznie a kisebbségi kormányzás veszélyeivel.
Azt, hogy az emelkedés egyszeri volt, az is igazolja – mondta a szakértő –, hogy a kereskedés legelején majdnem hatszázalékos növekedést mutató tőzsdeindex a kereskedés végére úgymond visszakorrigált, azaz a növekedés alig haladta meg a három százalékot. Más elemzők szerint a BÉT alulértékeltsége, illetve a nemzetközi piacokon tapasztalható árfolyam-visszaesés a magyar piacra is vonzott befektetőket. Az elemzői véleményekkel megegyező hangú nyilatkozatott adott lapunknak Kolláth György vezető közgazdász is. Kolláth nem tulajdonít jelentőséget az árfolyam kilengésének, nem bízik a tőzsde értékítéletében. – A hazai börze túl kicsi ahhoz, hogy tükrözze a gazdaság teljes állapotát, hiszen néhány részvény is képes arra, hogy az index egészét megmozgassa – fogalmazott Kolláth György.
Budapesten a kelet-európai piacok növekedésével párhuzamosan a BUX árfolyama is meglódult. Az index nyitáskor egy hirtelen megugrást jelzett, majd délután egyre lejjebb csúszott, s végül 8520,93 ponton, 261,59 pontot erősödve zárt. A drágulások mellett a forgalom is megháromszorozódott, így a nap végén 14 milliárd forintot meghaladó adásvétel történt. A BUX-ot a vezető részvények és némely kisebb kapitalizációjú papír segítette az emelkedéshez. A nap nyertese az Antenna Hungária (+295 forint), a Mol (+320 forint) és a Richter (+795 forint). A Matáv ára a Deutsche Telekom leminősítése miatt a napközbeni 1054 forintról 992 forintra csökkent, de még így is két forinttal lett magasabb előző szintjénél; tőzsdezárás után a Matávot is hasonlóan leminősítette az S&P.
Vegyes kép alakult ki a tegnap nyitva tartó piacokon is: az ázsiai tőzsdéken emelkedések, míg a nyugat-európai börzéken gyengülések tarkították a kereskedéseket. A legnagyobb délkelet-ázsiai piacon, a tokiói Nikkeien a 225 vezető részvényt jegyző mutató 0,15 százalékkal erősödött. A látványos megugrás elmaradása ellenére elemzők rámutattak, hogy az Irak által kezdeményezett olajexportstop és a közel-keleti válság segíti a jen erősödését.
Visszaesést jeleztek viszont az európai tőzsdék, mivel az iraki felhívás az olajipari papírok árát lefelé nyomta. Kora délután az OPEC bejelentette, hogy a bagdadi jelentés ellenére a kitermelés tovább folytatódik. A kitermelő országok kartellje szerint az iraki kormány már többször használt hasonló olajárdrágító lépést, de a döntést soha nem hajtották végre. Az olajárak gyors ütemű növekedése következtében egyre több országban tettek közzé a makrogazdaságokról szóló előrejelzéseket. A Reuters által kiadott jelentés szerint a német gazdaság növekedésére negatív hatást gyakorol a nyersolaj drágulása. Werner Müller német gazdasági miniszter szerint a gazdasági növekedés csak 25 dollár körüli olajár mellett képzelhető el. Gyengülő hatást gyakorolt a piacokra az IBM pénteki profit warningja, és a Deutsche Telekom leértékelése is. A Standard and Poor’s hosszú huzavona után a német távközlési cég kötvényeit A mínuszról BBB pluszra minősítette le. Kedvezőbb, a piacok növekedését segítő adatot publikált tegnap az amerikai kereskedelmi minisztérium, amely közölte, hogy a várt szinten maradás helyett 0,7 százalékkal csökkentek februárban a raktárkészletek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.