Közreadták a fantomképeket

Közzétette tegnap az ORFK a május 9-i móri rablógyilkosság feltételezett tetteseinek fantomképét, amelyeket három tanú elmondása alapján rajzoltak meg. Zsombók György, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága (SZBEI) osztályvezető alezredese elmondta: a büntetett előéletű és hasonló bűncselekményeket elkövető személyeket, valamint a nyilvántartott fegyvereket folyamatosan ellenőrzik. Mindez sikerrel is kecsegtethet.

2002. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsombók György alezredes tegnap sajtótájékoztatón foglalta össze a nyomozás állását, Kovács Lajos ezredes pedig a móri adatgyűjtés eredményeiről számolt be. Zsombók elmondta: a véres bűncselekmény május 9-én 12 és 12 óra 30 perc között történt. A két gyilkos nyolc embert ölt meg: három férfit és öt nőt, akik közül öten banki alkalmazottak voltak, ketten civilek, egy férfi pedig biztonsági őrként tartózkodott a bankban. A tettesek 7,356 millió forintot zsákmányoltak, s több mint valószínű, hogy a pénzszerzés volt a céljuk. Az alezredes azonban megjegyezte: több olyan feltételezés is létezik, amely minden más lehetőséget számításba véve kiterjedten vizsgálja azokat a körülményeket, amelyek elvezetnek az elkövetőkhöz. Nyolc nyomozó csoport dolgozik az ügyön, a legfontosabbat – amely Móron és környékén gyűjti az adatokat – Kovács Lajos vezeti – jegyezte meg Zsombók.
Az ezredes a nyomozás részleteiről elmondta: az utolsó három ügyfél 12 óra körül érkezett a bankhoz. Közöttük egy házaspár éppen építési kölcsönért ment a bankba. Velük volt kisgyermekük, valamint egyikük édesapja. Ők kint várakoztak a kocsiban. Ezt látta egy környékbeli ház lakója, s azt is, hogy a kint tartózkodó biztonsági őr a házaspárral együtt visszament a bankba. Ezután érkezhettek a tettesek, de a lakó ezt már nem látta, mert elmondása szerint elfordította a fejét.
Ugyanebben az időben a bank előtti utca parkos részén nyolc közmunkás dolgozott, akik azonban nem figyeltek fel a tettesekre. Közülük néhány perccel később két nő pénzt vett ki a bank automatájából. A nyomozás adatai szerint a tettesek ekkor már bent lehettek a bankfiókban. Attól kezdve, hogy a két nő távozott a banktól, hat-hét percig voltak bent a tettesek, ennyi idő alatt zajlott le a lövöldözés. Erre a nyomozók abból következtettek, hogy a pénzkiadó automata által rögzített pénzkiadás és annak sérülése – szétlövése – közötti idő az, amely alatt lejátszódhatott a tragédia.
A gyilkosság utáni öt-hat percben hat ember próbált bejutni a bankba, de a biztonsági őrnek álcázott tettes nem engedte be őket technikai gondra hivatkozva. A kint rekedt ügyfelek szemtől szemben látták az egyik elkövetőt.
Amikor az elkövetők az utolsó tanút is elküldték a bank elől, s kijöttek onnan, a bank előtt várakozó édesapának feltűnt, hogy a kilépő két gyanús egyén bezárta a kaput. Utánuk iramodott, de csak körülbelül negyven méteren át követte őket. Visszament a bankhoz, észrevette a lövedék ütötte lyukakat az üvegkapun, s értesítette a rendőrséget.
Kovács Lajos ezredes közölte: a fantomképeket három tanú elmondása alapján készítették, de nem tudják, hogy közülük ki emlékszik jól a tettesekre. A biztonsági kamera felvételeiről Kovács Lajos kifejtette: a bankban olyan berendezés volt, amely riasztásra kapcsol be. A riasztásra azonban az alkalmazottaknak nem maradt idejük. A bűncselekmény elkövetése előtt azonban készültek fényképek, amelyeken az akár éppen terepszemlét tartó tettesek is fellelhetők. Ezek értékelése jelenleg is folyik.
Zsombók György újságírói kérdésre elmondta: él még az a feltételezés, hogy Horváth Szilárdnak és Farkas Róbertnek tettesként vagy bűnsegédként köze lehetett a móri vérengzéshez.
Olyan konkrét információ, vagy bizonyíték még nincs, amely ellenük a büntetőjogi alapos gyanút alátámaszthatná.
***
Szakértők a bankbiztonságról. Ajánlások helyett egységes jogszabályban kellene meghatározni a pénzintézetek működésének biztonsági feltételeit – fogalmazódott meg a parlament rendészeti bizottságának tegnapi ülésén, amelyen a bankok biztonsági helyzetét tekintették át a móri tragédia kapcsán. Az ülésre meghívott szakértők felvetették, hogy eredményesebb lenne a védekezés, ha a biztonsági őr nem az ügyféltérben, hanem jól védett, rejtett helyen tartózkodna. Kijelentették: szükség lenne forgóajtókra, amelyek megnehezítenék a gyors menekülést. A megelőzést pedig jól szolgálná az időzáras és a festékpatronos védelem. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.