Indokolja a nemzeti fejlesztési terv is, hogy az önkormányzati rendszeren belül nagyobb mértékben finanszírozzák a kisvárosokat, amelyek kistérségi központokként olyan feladatokat látnak el, mint korábban a közigazgatási hatáskörrel felruházott járások – hangzott el a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének (KÖOSZ) minapi balatonföldvári közgyűlésén.
– Saját költségvetésből kell finanszíroznunk és működtetnünk 1997 óta az egészségügyi alapellátást, a rendelőintézeteket, több helyütt a kórházakat, a kistérségi beiskolázású tanintézményeket, a gyermekvédelmet, a gyámügyet, hatósági feladatként pedig egyebek mellett az építéshatósági teendőket is a kisvárosi önkormányzatok látják el. Mindez indokolja, hogy a kisrégióközpontoknak tovább növekedjék a súlya – érvelt a szövetség földvári tanácskozásán Magyar Levente, Jászberény polgármestere, a KÖOSZ elnöke. A 96, harmincezer fősnél kisebb magyar város érdekvédelmi szövetségének közgyűlése szeretné fölhívni az új kormány figyelmét a feladat- és hatásköri reform szükségességére, különös tekintettel az egészségügyi és szociális finanszírozás helyzetére. A szövetség szerint a kisvárosi önkormányzatokat mentesíteni kellene a kórházak finanszírozása, működtetése alól.
Magyar felhívta a figyelmet arra: nemrég Angliában is visszaállították a járást mint közigazgatási szervezetet. – Magyarország túl kicsi és túl kevés szakemberrel rendelkezik ahhoz, hogy minden feladatot széttagoltan, a kisebb települések önkormányzatára bízva oldjon meg, ezért a KÖOSZ minden olyan kezdeményezést támogat, amely a „járásodási folyamatot” a hatósági jogkörök bővítésével felgyorsítja – mondta a szövetség elnöke.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál