Úgy tudjuk, hogy egy olyan büntetett előéletű személyt keres a rendőrség, aki három évvel ezelőtt Székesfehérváron, illetve annak környékén katonáskodott. Ő egyik alkalommal megismerkedett egy bodajki lánnyal, akivel eltávozásaikor Mórra járt rendszeresen szórakozni. A vendéglátóhely közel van a megtámadott Erste Bankhoz, a katona az ottani pénzkiadó automatából vett ki az estére pénzt. De az is előfordulhatott, hogy nyitvatartási idő alatt többször a bankba ment pénzért. Ezért megismerhette a fiók belső terét, láthatta, hogy csak egy biztonsági őr teljesít szolgálatot, valamint megfigyelhette, pontosan hol van a biztonsági kamera.
A férfi idén összefutott a későbbi – nyíregyházi – bűntársával. Róla a rendőrség azt feltételezi, hogy valamilyen kapcsolatban állhatott „bankos” körökkel. A rendőrségi verzió szerint elhatározták, hogy a móri bankfiókot kirabolják, és az ukránoktól szerzett fegyverrel (mivel egyiküket felismerhetik) mindenkit lelőnek.
A bankrablással korábban öszszefüggésbe hozott Horváth Szilárd DNS-mintája nem egyezik azzal, amit a rendőrök a móri bankrablás után a helyszínen rögzítettek – értesült a HavariaPress. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Horváth nem járhatott a helyszínen – kommentálta a hírt Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója.
Az Országos Rendőr-főkapitányság mai sajtótájékoztatóján teszi közzé azokat a fantomképeket, amelyeket a brutális móri bankrablás után, szemtanúk elmondása alapján készített a rendőrség. A feltételezett tettesekről készült képek olyan tanúk nyilatkozatai alapján készültek el, akik beszéltek vagy látták távozni a tetteseket a bankból.
A rendőrség feltételezése szerint az elkövetőknek mindenképpen szükségük volt egy banki alkalmazott ismerősre ahhoz, hogy például a pénzkiadó automata memóriamodemjét megtalálják és szétlőjék, s abból elvigyék a pénzt. Úgy tudjuk, hogy az elkövetők még azt is tudták, mi hol van hátul az irodákban, sőt talán még meg is fordultak ott korábban. A rendőrségnél azt sem tartják kizártnak, hogy éppen a katona barátnője volt az, aki netán ismerte a móri bankfiókot, akár egy ismerősén keresztül.
A rendőrség reméli, hogy a ma elkészülő fantomkép és a korábban kiadott személyleírás alapján Nyíregyházán felismerik azt az illetőt, aki két hete eltűnt, és akiről az új verzió szerint azt vélik, köze lehet a móri gyilkosságokhoz.
A menekülésre használt autó felkutatása is komoly gondot okoz a rendőrségnek, ugyanis sem be-, sem kiszállni nem látták az elkövetőket. Haladni viszont többen látni vélték őket, de ezek is eléggé ellentmondásos vallomások.
Mivel az FBI Magyarországon nem nyomozhat, így csak konzultációra volt lehetőség – mondta lapunknak Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója. Hozzátette: a megbeszélés célja az volt, hogy ismertessék azokat a tapasztalatokat, amelyeket ők felhalmoztak, s amit a magyar rendőrség fel tud használni a móri bankrablás felderítésében. Részleteket azonban a szóvivő nem mondott.
*
Az utóbbi évek legnagyobb különleges nyomozó csoportja foglalkozik a móri bankrablás felderítésével. A 120-140 főt számláló csapat csak ezen az ügyön dolgozik a nap huszonnégy órájában. Több ezren részfeladatot látnak el: ők egy-egy bejelentést vagy információt ellenőriznek, de utána saját munkájukat végzik. A nyomozást az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának igazgatója, Bolcsik Zoltán dandártábornok vezeti, az ő kezében futnak össze a szálak. Az igazgató vezeti a nyolc-tíz tagú törzset, amely vezetőkből áll – például Kovács Lajos ezredes is ennek a csapatnak a tagja. Az ő feladata Mór és környéke teljes átvizsgálása, adatok gyűjtése. A törzs tagjai vezetik a saját, tizenöt-húsz fős nyomozó csoportjaikat.
Attól függően, hogy melyik megyében vagy településen kutatnak a csoportok, a vezetőik „alá” tartozik a helyi rendőrkapitányság – erre az ügyre elkülönített – állománya és a rendőrkapitány vagy parancsnok. A törzs tagjai és Bolcsik Zoltán minden este értekezleten konzultálnak a napi eseményekről.
***
Móri közelkép. A gyerekek bankrablósat játszanak. A szülők mostanában még a sarki közértbe sem küldik el csemetéiket, és az autókban néhány percre sem hagyják magukra őket. Bár korábban több lap tudni vélte: a rendőrség házról házra járva kérdezi majd ki a lakosokat, de erre nem került sor. Tegnap hat helikopter körözött a város felett, az nem derült ki, miért. A helybeliek elégedetlenek azzal, hogy semmit nem közölnek velük a nyomozás állásáról, hiszen bár a gyilkosságok városukban történtek, mostanra csak a szóbeszédekre hagyatkozhatnak. Móron – talán épp ezért – mendemondák keringenek, és a legtöbben azt mondják: nem egyszerű bankrablás történt, és sosem találják meg a gyilkosokat, mások pedig azt: még itt vannak a városban. Mindenesetre a bank előtt mindenki megáll egy percre, és állandóan újabb koszorúk, mécsesek kerülnek a kordon elé. (G. J. J.)
Magyar Péternek a „szivarfüstös szobák” mellőzésével is csak „agyhalottakat” sikerült képviselőnek választatni