Gesztuspolitika

2002. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tombol a „minden idők legkevesebb személycseréjével” bonyolított kormányváltás, s eközben az ellenzék nagyvonalúan gesztusokat gyakorol. A parlament gazdasági bizottságába delegált ellenzékiek nem ellenezték Mészáros Tamás kinevezését az ÁPV Rt. igazgatósági elnöki posztjára. Ugyan nem szavazták meg, de langyos tartózkodással jelezték: felőlük akár Mészáros is lehet az igazgatósági elnök. A Horn-kormány idején amúgy is ült már ezen a magas polcon, igaz, csak félállásban, nyilván kitűnő szakember, akire a polgári politikusok nem kívánják azt mondani, hogy alkalmatlan. Nem kellett volna, de meghallgatták Kamarás Miklóst, az új vezérigazgatót is, tisztségének kijáró udvariassággal és diszkrécióval, például sem a Dunaferr privatizációjával, sem a Tocsik-üggyel kapcsolatban nem tettek fel kérdéseket, pedig talán hallhattak volna egy-két érdekes újdonságot.
Vajon mit érez ilyenkor az ÁPV Rt. lefejezett, volt vezérkara? Annak idején Faragó Csaba meghallgatása után az MSZP-s, SZDSZ-es ellenzék egyöntetűen és határozott nemmel voksolt, eszében nem volt „gesztusokat” gyakorolni. A mostani ellenzék viszont annyira „konstruktív”, hogy a pár napja még nehezményezett, törvénytelennek mondott ÁPV Rt.-s kinevezéseket gyakorlatilag szentesíti a visszafogott tartózkodásával.
Tétovaság, bizonytalanság érzékelhető a Fidesz-frakció háza táján. Megszavazzák a parlament plenáris ülésének napirendjét, jóllehet a házelnök még mindig nem tett javaslatot a parlament munkarendjére. Május 15-e óta nem tette meg, s a Fidesz szerint kaotikusan működik a törvényhozás, mégis mindig elfogadják a napirendet. Most utoljára – mondja Pokorni Zoltán, de hogy eddig miért voltak ily nagylelkűek, azt nem érti senki. A frakcióvezető kijelenti: lényegében gesztusokat gyakoroltak, ellentétben az MSZP-vel, amely erre nagyon ritkán hajlandó. Úgy gondolja talán, hogy az MSZP hálás lesz, s ezentúl visszafogja magát, kevesebb köztisztviselőt fog kirúgni, nem emeli majd a gázárakat, netán visszaállítja az Országimázs Központot? Mire megy ki ez a nagy ellenzéki gavalléria, amit már a kampány első fordulójában is tapasztalhattunk, s aminek meg is lett a gyászos eredménye? Az MSZP-vel s az SZDSZ-szel szemben kifinomult úriemberként viselkedni olyan, mint a részeges garázdákat pálinkával itatni. Köszönet gyanánt odacsapnak. A mai kormánypártiak soha nem ismerték a kíméletet, a jó modort a gyengeség jelének tartják, s kegyetlenül kihasználják, visszaélnek vele. Nem kell átvenni az ő stílusukat, de a keménységről, a határozottságról sem szabad lemondani, mert csak abból értenek. S ezt várják a jobboldali választók is, akik pillanatnyilag azt látják, hogy az ellenzék a konstruktivitás keresgélése közben szerepzavarba került, s olykor már olyan színben jelenik meg, mint a kormánypártok segédcsapata. Abszurd helyzet ez, a polgári oldal hiába mutatna erőt és lendületet, választott képviselői tehetetlenkednek, udvariaskodnak, karakán fellépés és kiállás helyett gesztusokat gyakorolnak.
Nem az ellenzék dolga gesztusokat gyakorolni. A kormánypártok, ha van ilyen kedvük és hajlandóságuk, megtehetik. Ha a kisebbség, az ellenzék teszi, azt nem gesztusnak hívják…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.