Ítélet az aranyperben

Jogerősen is lezárult Kovács Mihály, az Agrobank egykori elnökének aranycsempészetügye, ugyanis tegnap a Fővárosi Bíróság mindegyik vádpont alól felmentette, miként társait, Gerebenics Imrét és Kórodi Jánost is. Az ügyészség Kovácsékat csempészettel és adócsalással vádolta.

2002. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádirat szerint Kovács Mihály az Agrobank elnökeként arra utasította beosztottjait, hogy az általa alapított IBB Kft. 240 millió forintos törzstőkeemeléséről valótlan tartalmú igazolást állítsanak ki. Kovács ezt az igazolást bemutatta a cégbíróságon, amely be is jegyezte az alaptőke-emelést. Az ügyészség szerint az IBB Kft. 1989 és 1994 között több tonna, a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) beszerzett nemesfémet szállított ki az országból azért, hogy külföldi bérmunkában dolgoztassa fel, valamint apportként használja. Az ügyészség szerint azonban a behozott ékszereket nem a kiutaztatott tömbökből állították elő, s azokat a vámkezeléskor passzív bérmunkában feldolgozott áruként tüntették fel. Így mintegy 70 millió forinttal kevesebb közterhet kellett a cégnek befizetnie az államkasszába.
Első fokon a bíróság mindhárom vádlottat felmentette, egyik vádpont esetében bizonyítottság, két vádpontban pedig bűncselekmény hiányában. Az ügyészség az elsőfokú döntés hatályon kívül helyezéséért fellebbezett, és új eljárást kért a bíróságtól. A védelem pedig az elsőfokú, felmentő ítélet helybenhagyását kérte a másodfokú bírói tanácstól.
A Fővárosi Bíróság ítéletének indoklásában elhangzott: az elsőfokú bíróság minden tőle telhetőt megtett, minden, az ügyre vonatkozó bizonyítékot beszerzett és értékelt. Az adatok arra utaltak, hogy Kovács Mihály meghatározó személy volt a vádbeli cégeknél, így döntés nélküle nem születhetett. Azonban döntései nem ütköztek jogszabályokba. Még az ellene valló tanúk is csak feltételes módban számoltak be bizonyos cselekményeiről – mondta el a bíró.
Az első vádpontban – miszerint Kovács úgy emelt tőkét cégénél, hogy azokat hamis okiratokkal bizonyította – a volt bankár közvetlen részvétele nem bizonyított – fogalmazott a bíróság. Hozzátette: azonban ez a cselekmény állt a legközelebb a büntetőjogi felelősség megállapíthatóságához.
A második vádpontban az ügyészség azt rótta a vádlottak terhére, hogy több tonna, az MNB-től vett aranyat vittek ki az országból, és feldolgozva, részben apportként, részben pedig passzív bérmunkából származó áruként hozták viszsza. A bíróság szerint azonban a gyártás és feldolgozás körülményeiről nyilatkozó tanúk sem jeleztek jogsértő magatartást. A behozatal és vámkezelés szabálytalanságára sem utalt semmilyen adat. A bíróság szerint felvetődtek viszont olyan adatok, amelyek szerint a kivitt arany még Nickelsdorfig sem jutott el, azonban ennyi év után ezeket az ügyleteket már nem lehetett felderíteni. Sőt a bíróság azt is megemlítette: előfordult, hogy a kivitt arany fél órán belül visszaérkezett apportként Magyarországra, azonban ez az ország gazdaságára nézve nem járt semmiféle hátránynyal és nem ütközött jogszabályba.
A bíróság arról, hogy a védelem folyamatosan az Agrobank-ügyre hivatkozva bírálta az eljárást, úgy vélekedett: a tíz-tizenkét éves jogszabályok tiltották a magánszemélyeknek a nemesfémek forgalmazását, így érthető a hatóságok gyanúja. Ezért a bíróság szerint nem kell feltétlenül csalárdságot gyanítani a hatóság részéről. Az ítélet jogerős.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.