Könyvesház

2002. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Turultól a Vasárnapi Újságig
Ritkaságok CD-ROM-on
Fehér Béla
A forrásértékű művek kiadására szakosodott Arcanum legutóbb piacra került három CD-ROM-ján igazi ritkaságokat kínál; mindegyik töredék ugyan, egy-egy sorozat első darabja, de a folytatás már készül az Arcanum Adatbázis Kft. műhelyében.
Megjelent a Magyarország vármegyéi és városai című alapmű – közismerten a Borovszky – első CD-ROM- „kötete”. Tartalma: Abaúj-Torna vármegye és Kassa, Bihar vármegye és Nagyvárad, Szatmár vármegye és Szatmárnémeti, Zemplén vármegye és Sátoraljaújhely, valamint Heves és Szabolcs vármegye. A nagyszabású mű 1896 és 1914 között huszonhat kötetben látott napvilágot, Borovszky Samu és (az első négy kötetig) Sziklay János szerkesztésében. Az Arcanum most három CD-n jelenteti meg a teljes művet.
„Egy lelkes és bátor írói gárda óriási munkára vállalkozott. Megírja Magyarország történetét és jelenkorát vármegyénkint, városonkint, olyan kiterjedésben, olyan részletességgel, a minőre nincs példa a gazdag külföldi irodalomban. Ez is legyen dicsősége Magyarországnak” – írta a nagyszabású vállalkozásról Jókai Mór. A jeles személyekből álló szerkesztőbizottság és a válogatott szerzőgárda – az akkori tudóstársadalom krémje – garancia volt arra, hogy a sorozat szinte a teljesség igényével dolgozza fel hazánk múltját és jelenét a történeti áttekintéstől a néprajzon át a közgazdasági állapotokig. Megbízható adatai, részletessége, térképei és külön az enciklopédia számára készült fotográfiái megjelenése óta rendkívül keresetté tették a Borovszkyt, igaz, teljes sorozattal az utóbbi időben legfeljebb könyvaukciókon lehetett találkozni.
A Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság 1883-ban indította útjára Turul című közlönyét, amely negyedévenként jelent meg, egészen 1943-ig. (A CD-sorozat első darabja az első tizennyolc évfolyamot tartalmazza.) A beköszöntő rámutat, hogy a „magyar régi családok történetével irodalmunk még keveset foglalkozott, azok magánviszonyát s beléletét még alig ismerjük, pedig a nemzet egyik fő ereje hajdan is az egyes családok összetartásában s jólétében rejlett”.
A Turul cikkei, címer- és pecsétábrázolásai, főként pedig családfaábrái a mai napig alapvető források a családtörténészek és a heraldikusok számára. Nagy Iván nagyszabású munkája, a Magyarország családai címerekkel és nemzedékrendi táblákkal, továbbá ennek folytatása, Kempelen Béla Magyar nemes családok című műve – az Arcanum korábban már mindkettőt kiadta – a Turul egyébként ma már hozzáférhetetlen füzeteivel kiegészülve egyedülálló kalauz nemzetünk történetéhez – és nem csak kutatóknak vagy szakembereknek. Évekre szóló olvasmány mindenkinek, aki szeret fejest ugrani a részletekbe.
A Vasárnapi Újság egyedülálló jelenség volt a magyar sajtótörténetben. Pákh Albert, Jókai Mór és Gyulai Pál alapította 1854-ben elsősorban angol minta alapján. Abban az időben új laptípus hódított Európában, egy jellegzetesen polgári találmány, az enciklopédikus hírlap, amely felkarolta a tudományok összességét, a művészeteket, a műkritikát, ugyanakkor főként a kiterjedt levelezőhálózatra támaszkodva – Mi újság? rovatában – igyekezett lépést tartani az országban történt nem politikai eseményekkel. Az induló lap példaképe Dickens House Word című folyóirata volt, amely állítólag százezer előfizetőt számlált, ám az az igazság, hogy a Vasárnapi Újság nem ennek epigonjává nőtte ki magát, hanem művelődéstörténetünk egyedülálló teljesítményévé.
A vállalkozás már kezdetben sikeres volt, lassan, de biztosan Magyarhonban korábban soha nem látott olvasóközönséget toborzott, így a társadalom- és természettudomány legújabb eredményeit igen széles olvasóközönséghez juttatta el, ugyanakkor itt jelentek meg Jókai tollából a nevezetes Kakas Márton levelei. Némely lapszámot másodszor, sőt harmadszor is ki kellett adni, akkora igény volt rá. Kétségtelen, a hazai gazdasági és művészeti élet több fontos mozzanatáról ma már csak a Vasárnapi Újságból értesülhetünk, és miután a levelezők aggályos pontossággal számoltak be a vidéki életről, az időjárási eseményekről szóló beszámolóknak is megbízható, sőt egyedülálló forrása a lap. A Vasárnapi Újság egészen 1921-ig állt fenn. Az Arcanum CD-jén most az első hét évfolyam (1854–1860) vált hozzáférhetővé.
(Borovszky: Magyarország vármegyéi, I. Turul, 1883–1900. Vasárnapi Újság, 1854–1860. Arcanum Adatbázis, Budapest, 2002. A CD-ROM-ok ára: 8960, 7840 és 8960 forint)

Viharok tükrében
Nép, nemzet, állam Szekfű Gyula és Mályusz Elemér műveiben
Fáy Zoltán
A XX. század változatos története döntő módon befolyásolta a történettudomány alakulását; az egyes történészi teljesítmények megértése és mérlegelése nem lehetséges a mű születési körülményeinek alapos ismerete nélkül. Mindez hatványozottan érvényes Szekfű Gyula pályájára, akinek nagyságából – minthogy nem alárendelt kiszolgálója, hanem egyenrangú partnere volt hányatott kora főbb eszméinek – e tény nem vesz el semmit, inkább hozzáad.
Tudományos tevékenysége már a kezdetektől heves viták kereszttüzébe került, ám A száműzött Rákóczi (1913) című monográfia viharos fogadtatása nem szokatlan vagy újszerű történészi módszerének, túlnyomóan még csak nem is a feltárt források ismeretlenségének volt köszönhető, hanem a tények könnyen aktuálpolitikai aprópénzzé váltható csoportosításának. A támadásokat javarészt függetlenségi párti képviselők irányították, és politikai napilapok hasábjain zajlottak. A tudományos vitákhoz mérten szokatlan hevességű kritika egyik érdekes megnyilvánulása volt a kolozsvári diáktüntetés; az egyetem hallgatói Márki Sándorral az élükön követelték a könyv elkobzását. Szekfű történészi nagysága többek között abban rejlik, hogy mindaz, amit Rákócziról elmondott, csaknem teljes egészében érvényes ma is.
Persze aligha volt véletlen a számtalan „áthallás”; hiszen Szekfű szinte egész munkássága a szenvedélyes keresés jegyében telt, meg akarta érteni az őt körülvevő világot, a magyar társadalom lehetséges útjait kutatta, számtalan megállapítása és észrevétele azóta sem veszített aktualitásából. Még világosabban látszik ez a valóságos „kultuszművé” növekedett Három nemzedéken (1920), amelynek főbb gondolatai a magyar középosztályról szinte egész életében foglalkoztatták.
Hóman Bálint miniszterrel közösen írt Magyar története a maga korában már kisebb hullámverést okozott, mint korábbi művei. Mind a tudományos közvélemény, mind a szélesebb nagyközönség könnyebben elfogadta a hazai szellemtörténet meghatározó jelentőségű szintézisét. Állam és nemzet (1942) címmel megjelent tanulmánygyűjteménye viszont élénkebb kritikai visszhangot kapott, akárcsak a Szekfű szerkesztésében 1939-ben megjelent Mi a magyar? című tanulmánykötet. A század legnagyobb viharainak közepette a magyarság, a nemzet, a parasztság és a középosztály problémáinak szenvedélyes kutatása kiútkeresés volt a történelmi kataklizmából. A vitás gondolatok nemcsak lezáratlanok, de kibeszéletlenek is maradtak, s a háború után sem nyílott túlságosan hosszú ideig lehetőség a kérdések újragondolására. A szőnyeg alá söpört megannyi probléma napjainkig ható módon fertőzi a közgondolkodást.
Az Osiris Kiadó a Millenniumi magyar történelem című sorozatában jelentetett meg Szekfű-tanulmányokat tartalmazó válogatást Erős Vilmos szerkesztésében. A csaknem teljes alkotói pálya korszakaiból válogató gyűjtemény jól reprezentálja nemcsak azokat a fontosabb gondolatköröket, amelyeket Szekfű élete során érintett, hanem az apologetikus előszavak révén betekinthetünk az ellene felhozott vádakba is.
Szekfű Gyula pályaképének megrajzolása szempontjából a kevésbé ismert, de hozzáférhető írások mellett a Millenniumi magyar történelem igazi különlegességgel is szolgálhat. A mű, amely a Rövid magyar történet, 1606–1939 címet kapta, mostanáig publikálatlan volt. Varsányi Erika jóvoltából egy gondjaira bízott kéziratcsomóból került elő, mintegy hetven esztendővel a megírás után. A Magyar Szemle Társaság felkérésére született összefoglalás, amely a Hóman–Szekfű Magyar történet rövidített változata lett volna, nem a hazai nagyközönség számára készült, hanem angol és francia nyelven kívánták megjelentetni gróf Bethlen István javaslatára, aki külföldi útjai során személyesen tapasztalta a nyugati tudományos és politikai elit teljes tájékozatlanságát a magyar történelem tekintetében. Az elgondolás célja a XX. század Magyarországot sújtó nagy történelmi katasztrófájának, az első világháborút követő békeszerződések szellemi hátterének gyöngítése volt; a könyv tehát, azt mondhatnánk, propagandacélokat szolgált, a szó nemes értelmében. Minderre annál is inkább szükség volt, mivel a környező országok közvélemény-formáló szakemberei hosszú és kitartó munkájának meglett az eredménye; és a tájékozatlanság, tévedés és tudatlanság kusza szövevénye teljesen lehetetlenné tett bármiféle engedményt területi kérdésekben vagy akár teljes revíziós politikát. Elég, ha Robert William Seton-Watson angol politikus hírhedt, dákoromán kontinuitást kifejtő könyvére gondolunk, amely éppen ekkor, 1934-ben jelent meg. Mivel a magyar történelmi álláspont megismertetése nemzeti érdek, ebben az időben még az sem ütközött nehézségbe, hogy a cél elérése érdekében széles körű nemzeti összefogás szülessen, és a kiadás költségeit a minisztériumok, bankok, az MTA és a nagyvállalatok állják. Ám végül a második világháború meghiúsította a mű megjelenését. Szokták mondani, hogy a múlt vizsgálatánál nem sok értelme van a feltételes módnak, mégis nehéz elvonatkoztatni attól a gondolattól, mi lett volna, ha a magyar történelem bemutatása időben megtörténik angolszász és francia területen.
Szekfű Gyula munkáihoz közvetlenül kapcsolódik a Millenniumi magyar történelem harmadik kötete, amely Mályusz Elemér Magyarország története a felvilágosodás korában című, 1931–32-es egyetemi előadásait tartalmazza. Első kiadás tehát ez is, és nem kevésbé érdekes, mint Szekfű ismeretlen műve, hiszen Mályusz Elemért elsősorban mint a középkori magyar történelem tudósát ismerjük. Akárcsak a Szekfű-életműben, nagy ellenfelénél, Mályusznál is fontos motívum volt kora társadalmi problémáinak megismerése: az újkor vizsgálata a reformkor történeti folyamatainak megértéséhez vezet, a reformkor pedig a forradalom és a dualizmus világát világítja meg. Mályusz válaszai azonban ellentétesek voltak Szekfű Gyula elgondolásaival. A hol nyíltabb, hol burkoltabb, de mindvégig érzékelhető polemikus hangnem hátterében nem csupán egy alapjaiban különböző történelemszemlélet állt, hanem sokkal inkább a hazai reformáció és rekatolizáció kérdésének megítélése, és mindaz, ami ebből következett, ami voltaképpen következik mind a mai napig. A protestáns Mályusz a XVII–XVIII. század történetében a vallási türelmetlenség, a fanatizmus korszakát látta, kevéssé tudta értékelni a barokk színpadias világát és az állam abszolutista törekvéseit. Ideálkorszaka a felvilágosodás és a Rákóczi-szabadságharc volt, amelyben a vallási tolerancia megvalósulását tartotta a legtöbbre. Mályusz szerint a hazai barokk a Rákóczi-korral lényegében le is zárult. Külön érdekessége a katolikus Szekfű és a protestáns Mályusz középosztályról, szabadságról, haladásról zajlott vitájának, hogy mindketten a szellemtörténet követőiként érveltek, de tagadhatatlanul eltérő hangsúlyokkal. A mai történészek valószínűleg igazat adnak Mályusznak abban a tekintetben, hogy a vizsgálódás körébe be kell vonni a szociológiai megközelítést, hogy láthatóvá váljék a nyugati értékek hazai befogadásának és szervesülésének története, de valószínűleg kategorikusan visszautasítható az a vád, amely Szekfű művét legitimista érdekek kiszolgálójává, Habsburg-párti jezsuita szócsővé degradálta.
(Szekfű Gyula: Nép, nemzet, állam. Válogatott tanulmányok. Vál., szerk.: Erős Vilmos. Szekfű Gyula: Rövid magyar történet, 1606–1939. Szerk.: Soós István és Pótó János. Mályusz Elemér: Magyarország története a felvilágosodás korában. Szerk.: Soós István. Osiris Kiadó, Budapest, 2002. A kötetek ára: 3800, 3800 és 3480 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.