Nyúlik a City-ügy

Újabb három hónappal, szeptember 9-ig meghosszabbította a Fővárosi Főügyészség a City Kárpótlási Jegy Befektető Rt. (City Rt.) ügyében a különösen nagy kárt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt indult nyomozást – tudtuk meg Borbély Zoltántól, az ügyészség szóvivőjétől. Hodosi Gábor rendőr őrnagy, a BRFK vizsgálati főosztály revizori osztályának vezetője lapunknak elmondta: jelenleg szakértői véleményekre várnak s ha az megérkezik, megkezdődhet az ügy gyanúsítottjainak kihallgatása. A nyomozó reméli, hogy a határidőig be tudják fejezni a már 1997 óta folyó nyomozást.

2002. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség revizorai arra keresnek választ, hogy a City Rt. által a kárpótlási jegyek fejében vásárolt részvények milyen utat jártak be, illetve milyen árfolyamon cseréltek gazdát. Mint mondta, több száz tranzakciót vizsgálnak még meg a revizorok.
A gyanúsítotti kört a nyomozók már felderítették, azonban a szakértői vélemények adják majd meg a pontos vagyonvesztés értékét s ez alapján közlik az alapos gyanút az érintettekkel. Hodosi Gábor hozzátette: elsősorban a City Rt. vezetői, illetve azon cégek felelősei jöhetnek szóba a gyanúsításkor, amelyek részt vettek a City-részvények értékesítésében, valamint több sikertelen privatizációs tranzakció lebonyolításában. Az őrnagy szerint nem biztos, hogy a nyomozás végére is hűtlen kezelés bűncselekményével gyanúsítják meg az érintetteket, mert lehet, hogy a csalás lesz megállapítható.
A kisrészvényesek kártalanításáról Hodosi Gábor megjegyezte: ha a gyanúsítottak vagyonát zár alá veszik, elképzelhető, hogy a kár egy része megtérül. A nyomozás szerteágazó, az eljárásban több cég is érintett, így az ORFK által vizsgált Hunguest-ügyben egyeztetnek, mert összefüggés is lehet a két eset között – tudatta a rendőr őrnagy.
Mint arról korábban hírt adtunk, egy károsult feljelentése alapján 1997. október 18-án rendelték el a nyomozást a City Kárpótlási Jegy Befektető Rt. gazdálkodásának ügyében. A gyanúsítás alapja, hogy a vezetők nem megfelelően kezelték a cég egymilliárd forintos vagyonát, így aztán az rt. el is vesztette tőkéjének 80 százalékát, kárt okozva több száz kisrészvényesnek.
A City Rt. 1995. október 2-án kezdte meg a tevékenységét, ekkor a társaság vagyona 684 millió forint névértékű kárpótlási jegy volt. A befektetők a társaság hirdetésére jelentkezve kárpótlási jegyeiket 174,2 százalékos árfolyamon váltották át City Rt.-részvényre. A jegyzések a Dunaholdig Rt. irodáiban, illetve annak képviselőinél, a Mezőbank Rt. fiókjaiban, az Ibusz Utazási Irodák Kft. irodáiban, illetve más partnereknél történtek. A társaság tevékenységének első évében rendelkezésre álló kárpótlási jegyek nagy részét 16,7 százalék közötti áron értékesítették, azonban saját, City Rt.-s értékpapírjaikat a tőzsdére nem vezették be, így azok értéküket vesztették. A kárpótlási jegyeket még több sikertelen privatizációs tranzakcióban is fölhasználták, például az Édász, Eravis, TVK, Démász, Nagykőrösi Konzervgyár Rt. részvényeinek megvásárlásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.