Zánkán vár bevetésre a magyar tenger legfelkészültebb vízi mentőiből verbuválódott szervezete, amely idén ötven új, speciálisan kiképzett taggal bővült. Bagyók Sándor 300 fős mentőcsapatát a siófoki vízi rendészet vezetői is a legjobbnak tartják. A zánkai egység műszakonként 80– 90 emberrel áll készenlétben, öt speciális, felfújható oldalú, merev aljú hajóval indul bevetésre, és mint megtudtuk, az idén – alkalmanként négy merülésre vállalkozó – tíz búvár is segíti munkájukat. A zánkai mentőcsapat a múlt nyáron 145 riasztást kapott és 207 mentésben vett részt. Bagyók Sándortól megtudtuk: mentőflottájuk idén várhatóan újabb hajóval bővül, Badacsony és Révfülöp között pedig egy újabb mentőbázist állítanak fel.
A Duna magyarországi szakaszán cirkáló és nyaranként a fürdőzőkre, csónakázókra és kajakozókra is vigyázó vízi rendőrök egyelőre nélkülözni kénytelenek a civil mentők segítségét. Barnácz István alezredes, a Dunai Vízi Rendészeti Kapitányság helyettes vezetője lapunknak elmondta: a 150 fős szervezetük hat vízi rendészeti őrsére és négy körzeti megbízottjára a folyó vízi rendjének fenntartása és az árvízvédelem mellett, a vízből mentés is nagy terhet ró. A dunai vízi rendőrök egy civil mentőegyesületről, a Mosoni-Duna-ágnál lévőről tudnak, ám azokhoz az ottani folyószakasz alacsony vízállása miatt nem tudnak eljutni szolgálati hajóikkal. Egyébként bármennyire is hihetetlen, nincs szabványos mentőhajója a dunai vízi rendészetnek.
Barnácz alezredes szerint a dunai strandokon igen nagy szükség lenne civil figyelő- és mentőszolgálatra, nemkülönben azokon a folyószakaszokon, ahol a tiltás ellenére vízbe vetik magukat a meggondolatlan emberek. A rendőrtiszt egyebek mellett arra figyelmeztet, hogy hajójárat, vízi műtárgy, híd, kompkikötő, zsilip közelében, illetve éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között semmiképpen se kíséreljük meg a fürdőzést, felhevült testtel, alkohol vagy más bódító szer hatása alatt pedig végképp kerüljük a folyóban való megmártózást. A vízi rendészet tízezer forintos helyszíni bírsággal sújthatja a tiltott helyen fürdőzőket, feljelentés esetén pedig harmincezer forintos szabálysértési bírságot is kiszabhat az illetékes önkormányzat.
***
Kevés a baleset a Velencei- és a Tisza-tónál. A Velencei-tó minden kijelölt strandján vízi mentőszolgálat működik – mondta lapunknak Kovács Gabriella rendőr százados. Tavaly szerencsére egy komoly baleset sem történt. A jelenleg 20 fokos és idén kiváló vízminőségű tó hőmérséklete fokozatosan melegszik, s a hét végén már fürdőzésre is alkalmas lesz. Dávid Imre őrnagy, a kiskörei rendőrőrs vízi rendészeti parancsnoka tudatta: a Tisza-tavon tavaly mindössze két vízi baleset történt, amelyből egy végződött halállal. A parancsnok arra hívja fel a fürdőzők figyelmét a balesetek elkerülése végett, hogy csak a kijelölt helyen menjenek a vízbe, s lehetőleg akkor se távolodjanak el 200 méternél messzebb a parttól. Ugyanis a part közelében nincsenek jet-skisek vagy vitorlások, s könnyebben észrevehető, ha baj van. (S. T.)
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást