Öntudatos balatoni versengők

A 164 part menti és part közeli település alkotta balatoni üdülőkörzet lakói, önkormányzati testületei és parlamenti képviselői évek óta azért lobbiznak, hogy a dél-, a nyugat- és a közép-dunántúli régió metszéspontjában lévő, interregionális régióként emlegetett balatoni üdülőkörzet önálló (statisztikai) régió rangot kapjon. Ha ez nem történik meg, akkor is indokolt, hogy létrejöjjön egy, a jelenlegi magyar közigazgatási rendszerbe illeszkedő Balaton megye – érvelnek a tópartiak.

2002. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keszthely képviselő-testülete a múlt évben – a riválisok nem kis bosszúságára – „levédette” a Balaton fővárosa címet, Siófok az ország nyári fővárosa jelzővel büszkélkedik. Füred csendben verseng, Tihanyt pedig nemrég azért hozta szóba fővárosjelöltként egy befolyásos balatoni intézmény vezetője, mert e városnak van a legtekintélyesebb múltja, és patinás székesegyházával a régió egyik legmagasabb pontján elhelyezkedő Tihany is jó eséllyel pályázhat a „főváros” (régió- vagy megyeközpont) címre.
Az amúgy barátságos versengést most nem kizárt, hogy újabb pengeváltás követi, mert egy, a közelmúltban végzett szociológiai vizsgálat szerint a kistérségi balatoni polgárok 45,7 százaléka Siófoknak adná a „fővárosvoksot”, 26 százalékuk Keszthelyre szavazna, 8,7 százalékuk pedig Balatonfüredre. Tihanyra igen kevesen voksoltak, és jócskán akadtak olyanok is, akik azt írták a kérdőívre, hogy a Balatonnak nincs fővárosa, és nem is kell hogy legyen.
Jóllehet a kérdésfelvetés – mármint hogy melyik üdülőhely legyen a Balaton fővárosa – most még nem aktuális (lehet, hogy majd népszavazás dönt róla), ám a balatoni (kvázi) régió stratégiai fejlesztési programja megfogalmazta az egységes közigazgatás megvalósításának szándékát, régió- vagy megyeközpontnak, „balatoni fővárosnak” előbb-utóbb hivatalosan is lennie kell.
Egyébként a három nagy rivális – kihasználva a Széchenyi-terv pályázati lehetőségeit – az előző három-négy évben irdatlan tempójú városfejlesztésbe fogott. Keszthelyen a hónap elején felavatták a színházat és konferenciatermet, Siófokon pünkösdkor vitorláskikötőt adtak át, és az üdülőváros hamarosan a gyógyüdülőhely táblát is kiteheti, mert a gyógyvíz már megérkezett a város határába, Balatonfüred pedig éppen ezekben a napokban mutatja meg legszebb arcát az Orvosi világjátékok több ezer versenyzőjének és nézőjének.
A Balaton-parti nyaralókat, a hazai és külhoni vendégeket persze kevésbé hozza lázba a jövőbeli főváros címéért folyó vetélkedő. Ők Festetics György városában – Hévíz közelsége folytán – a tavasztól késő őszig tartó pihenést, gyógyulást keresik, Füred – amellett, hogy a városka a szívbetegek utókezelésének nemzetközileg is elismert gyógyhelye – vitorlás sportjával és ízes nedűivel csábít, Siófok pedig – sok más mellett – a legtöbb balatoni vendéget vonzó szórakoztató (operettzenei, diszkó- és ifjúságturisztikai) központ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.