Keszthely képviselő-testülete a múlt évben – a riválisok nem kis bosszúságára – „levédette” a Balaton fővárosa címet, Siófok az ország nyári fővárosa jelzővel büszkélkedik. Füred csendben verseng, Tihanyt pedig nemrég azért hozta szóba fővárosjelöltként egy befolyásos balatoni intézmény vezetője, mert e városnak van a legtekintélyesebb múltja, és patinás székesegyházával a régió egyik legmagasabb pontján elhelyezkedő Tihany is jó eséllyel pályázhat a „főváros” (régió- vagy megyeközpont) címre.
Az amúgy barátságos versengést most nem kizárt, hogy újabb pengeváltás követi, mert egy, a közelmúltban végzett szociológiai vizsgálat szerint a kistérségi balatoni polgárok 45,7 százaléka Siófoknak adná a „fővárosvoksot”, 26 százalékuk Keszthelyre szavazna, 8,7 százalékuk pedig Balatonfüredre. Tihanyra igen kevesen voksoltak, és jócskán akadtak olyanok is, akik azt írták a kérdőívre, hogy a Balatonnak nincs fővárosa, és nem is kell hogy legyen.
Jóllehet a kérdésfelvetés – mármint hogy melyik üdülőhely legyen a Balaton fővárosa – most még nem aktuális (lehet, hogy majd népszavazás dönt róla), ám a balatoni (kvázi) régió stratégiai fejlesztési programja megfogalmazta az egységes közigazgatás megvalósításának szándékát, régió- vagy megyeközpontnak, „balatoni fővárosnak” előbb-utóbb hivatalosan is lennie kell.
Egyébként a három nagy rivális – kihasználva a Széchenyi-terv pályázati lehetőségeit – az előző három-négy évben irdatlan tempójú városfejlesztésbe fogott. Keszthelyen a hónap elején felavatták a színházat és konferenciatermet, Siófokon pünkösdkor vitorláskikötőt adtak át, és az üdülőváros hamarosan a gyógyüdülőhely táblát is kiteheti, mert a gyógyvíz már megérkezett a város határába, Balatonfüred pedig éppen ezekben a napokban mutatja meg legszebb arcát az Orvosi világjátékok több ezer versenyzőjének és nézőjének.
A Balaton-parti nyaralókat, a hazai és külhoni vendégeket persze kevésbé hozza lázba a jövőbeli főváros címéért folyó vetélkedő. Ők Festetics György városában – Hévíz közelsége folytán – a tavasztól késő őszig tartó pihenést, gyógyulást keresik, Füred – amellett, hogy a városka a szívbetegek utókezelésének nemzetközileg is elismert gyógyhelye – vitorlás sportjával és ízes nedűivel csábít, Siófok pedig – sok más mellett – a legtöbb balatoni vendéget vonzó szórakoztató (operettzenei, diszkó- és ifjúságturisztikai) központ.
Deutsch Tamás: Magyar Péter bármit megtesz, hogy ne függesszék fel a mentelmi jogát - videó