Pusztító földrengés Iránban

Még folyik a kutatás a romok között, de az már bizonyos, hogy az első – 500 halálos áldozatról szóló – híradásokkal szemben jóval kevesebben haltak meg a szombati, észak-iráni földrengésben – jelentette a Reuters.

Hírösszefoglaló
2002. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalos közlés szerint 230 halottja van a – Richter-skála szerint – 6,3-as erősségű, hat tartományt is megrázó rengésnek. A legtöbb áldozat a földrengés epicentrumában, Kazvin tartományban van. A Vörös Félhold szerint korábban csak becsült adatot közöltek, amely a halottak és a sebesültek együttes számát tartalmazta. A becslés azonban a sebesültek számát tekintve is téves volt. Szombaton délután már 1600 körülire tették a sebesültek számát, az iráni belügyminisztérium tegnapi közleménye pedig legkevesebb ezer sérültről szól. Félő, hogy még ezek az adatok sem véglegesek, hiszen – a Reuters beszámolója szerint – ötezer ház öszszedőlt, és legalább 25 ezer ember otthontalanná vált a földrengést követő négy utórengés nyomán.
A földrengés a legtöbb áldozatot Bouin-Zahra településen követelte. A Reuters jelentése szerint a földrengés epicentrumától tíz kilométerre fekvő Esmailabadban lévő falu 300 lakosából 38-an meghaltak. A faluban elsősorban nők, gyerekek és idős emberek lelték halálukat, mivel a férfiak többsége a földrengés időpontjában a környező földeken és szőlőkben dolgozott. Az egészségügyi hatóságok fertőtlenítőszert szórnak az elpusztult falvakra, mert a 30 Celsius-fokos meleg kedvez a járvány gyors terjedésének. A helyi lakosság folyamatosan kapja a tetanuszoltásokat.
Vásáry István teheráni magyar nagykövet tegnapi tájékoztatása szerint nincs magyar áldozata és sérültje a földrengésnek, de a mentési munkálatok miatt óráról órára változik a helyzet, ezért a halálos áldozatok pontos számának meghatározására még várni kell. A nagykövet azt is elmondta az MTI-nek, hogy az iráni vezetés úgy döntött: egyelőre nem vesz igénybe külföldi segítséget a mentéshez, jóllehet George Bush amerikai elnök felajánlotta, hogy országa élelmiszer- és gyógyszersegélyt küld az iráni földrengés áldozatainak, kezet nyújtva ezzel egy olyan országnak, amelyet Irakkal és Észak-Koreával együtt a „gonosz tengelyéhez” sorolt. „Az emberi szenvedés nem ismeri a politikai határokat” – hangsúlyozta Bush szombaton kiadott közleményében.
Irán szinte állandó földmozgásveszélynek kitett térségben fekszik a tektonikus lemezek lassú sodródása következtében. India, amely 70 millió esztendeje még csaknem hétezer kilométernyire volt a jövendő Eurázsiától, végül elérte, és már 40 millió éve erős tolóhatást fejt ki rá.
***
Katasztrófák Irán földjén. Az egykori Perzsia rettenetes katasztrófák színtere volt: 1641-ben 30 ezer, 1926-ban és 1950-ben nyolcezer, 1978-ban 25 ezer ember esett áldozatul a földmozgásoknak. 1990 júniusában Gilán és Zandzsán tartományban negyvenezer ember halálát okozta a Richter-skála szerint 7,3 fokos rengés, amely néhány másodperc alatt 27 várost és 1871 falut tett romhalmazzá. Az 1995-ben feljegyzett három nagy erejű rengés nem követelt emberáldozatot, de 1997-ben, amikor ötször mozdult meg a föld, 4436 ember halt meg. Az 1998. év három földrengésében kilencen, egy évvel később pedig heten vesztették életüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.